Endometrióza způsobuje bolesti břicha, ale i problémy s otěhotněním | Těhotenství.cz

Endometrióza způsobuje bolesti břicha, ale i problémy s otěhotněním

Endometrióza způsobuje bolesti břicha, ale i problémy s otěhotněním - Těhotenství.cz

Bolest břichainfo-icon, strachinfo-icon ze sexu i problémy s otěhotněním, to jsou potíže, které doprovázejí endometriózu. Tímto onemocněním trpí zhruba každá desátá ženainfo-icon, mnoho z nich se za své potíže stydí.

Ostrůvky děložní slizniceinfo-icon uchycené v místech, kde za běžných okolností nemají být - tak lze jednoduše popsat endometriózu, onemocněníinfo-icon, které ženám dokáže velmi zkomplikovat život. „Endometriózainfo-icon je příčinou bolestí břicha i podbřišku, bolestivého pohlavního styku i neplodnosti,“ popisuje úvodem MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromedainfo-icon.

Když je sexinfo-icon spojen se strachem

Endometrióza je onemocnění, které, ač je jeho podstatou fyzický problém, velmi zasahuje do psychiky ženy. „Opakující se, mnohdy i velmi intenzivní bolestinfo-icon, která endometriózu doprovází, podlamuje psychiku ženy a je příčinou změn jejích nálad. Problémy se často nevyhnout ani partnerskému životu. Bolest během sexuálních aktivit mnohdy vede k odmítání až strachu ze sexu. Ženy se následně obviňují a mají pocit, že v partnerském životě selhaly, což jejich psychickou pohodu ještě více oslabuje,“ vysvětluje lékařka.

Další potíže, a zásah do ženské psychiky, přichází v okamžiku, kdy se partneřiinfo-icon rozhodnou založit rodinu. Endometrióza je totiž velmi často spojená s neplodností. „Ve čtvrtině případů léčby neplodnosti u žen je příčinou endometrióza,“ uvádí Kateřina Veselá. Pokud se sejde čtveřice bolest a strach ze sexu, touha po dítěti a problémy s početím, je na partnerskou krizi založeno.

Endometrióza má svá řešení

Přitom endometrióza, i problémy s endometriózou spojené, mají svá řešení. Základním klíčem k úspěchu je diagnostika. „Nejčastějším důvodem, proč žena vyhledá gynekologa, je bolest, případně právě již zmíněný problém s otěhotněním. Podezření na endometriózu může přijít na základě potíží ženy či po ultrazvukovém vyšetřeníinfo-icon. Vyslovení konečné diagnózy je možné po laparoskopii, při níž je dutina břišní vyšetřena kamerou, a po laboratorní analýze vzorku tkáně odebraného během tohoto vyšetření,“ vysvětluje lékařka.

Pokud se diagnóza potvrdí, je možné zahájit léčbu. Ke zmírnění bolestí se doporučují lékyinfo-icon proti bolestiinfo-icon. Ty ale neodstraní problematické ostrůvky děložní sliznice rozptýlené po dutině břišní. K jejich redukci se doporučuje hormonální léčba a to tabletkami, nebo injekčně. Uvádí se, že tato léčba má až 95 procentní úspěšnost v krátkodobém horizontu. Problém je ale v tom, že onemocnění po vysazení terapie často recidivuje. Princip hormonální léčby spočívá v zablokování růstu děložní sliznice. To má samozřejmě i vedlejší účinky. A to zástavu menstruačního cyklu, změnu nálad a další. Možné je i chirurgické odstranění lézí. Zásadní záludnost této nemociinfo-icon spočívá v tom, že se jedná o určité nastavení imunitního systému, které není jednoduše změnitelné, a proto je někdy endometrióza označována jako v podstatě neléčitelná,“ popisuje lékařka a pokračuje: „Výrazně pomoci může i alternativní i celostní medicína. Například dobré zkušenosti u pacientek máme s preparáty tradiční čínské medicíny.“

Přijít může i miminkoinfo-icon

Těhotenstvíinfo-icon u žen, které trpí endometriózou, ale není vyloučené. Pokud jsou vejcovodyinfo-icon průchodné, a žena jiný problém nemá, může dojít k otěhotněníinfo-icon i přirozenou cestou,“ vysvětluje Kateřina Veselá. V cestě za miminkem je ale častěji nutné využít hormonální stimulaci vaječníků a metodu mimotělního oplozeníinfo-icon. „Metody IVFinfo-icon vedou k těhotenství i u žen, které se s endometriózou léčí mnoho let,“ uzavírá lékařka.

Věděli jste že…

 • asi čtvrt milionu žen v České republice trpí endometriózou.
 • muži o tomto onemocnění nemají téměř žádné vědomí.
 • endometrióza je nejčastěji diagnostikovaná u žen ve věku 25- 40 let.
 • endometrióza není novodobým onemocněním. První záznam o endometrióze byl pořízen patologem českého původu profesorem MUDr. Karlem Rokytanským v 18. století.
 • děložní sliznice rozptýlená po dutině břišní reaguje na hormonální cyklus ženy. V době před menstruací jsou léze největší, v době po menstruaci svůj objem zmenšují.
 • endometriózou jsou více ohroženy dívky, u nichž došlo k časnému nástupu menstruaceinfo-icon.

Co by mělo varovat

 • chronická, často se opakující bolest břicha a podbřišku
 • časný nástup menstruace
 • menstruace doprovázená nápadnou bolestí
 • bolest při pohlavním styku
 • potíže s otěhotněním
 • výskyt endometriózy v rodině

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac