Přejít k hlavnímu obsahu

Dětská skolióza je nenápadná, o to víc ale parazituje na zdraví

Cvičení

Problémy se zády se objevují u čím dál mladších pacientů. Nebavíme se o hranici kolem třiceti let, ale o malých dětech, které jsou shrbené a držení těla mají horší než hyena. Nastavte pravidla tak, abyste děti ochránili před úpornými bolestmi zad a v krajním případě i operací.  

Bez věkové hranice  

Skolióza není zdaleka jen záležitostí dospělých. Čím dál častěji se objevuje i u dětí. Ne sice v takové míře, ale právě v dětském věku vznikají většinou (není-li skolióza vrozená) první problémy. Už při starosti o miminka se objevují chyby ze strany rodičů, které dávají zádíčkům pořádně zabrat. Je třeba to změnit a děti ochránit, protože úporné bolesti zad a posléze i celého těla, které člověka trápí od rána do večera a nenechají ho ani pořádně vyspat, jsou děsivé.  

Tři riziková období  

Děti nerostou plynule. Můžete mít pocit, že někdy pár měsíců “stojí na místě” a nevytáhnou se ani o píď, jindy za půl roku povyskočí o osm centimetrů a vy nestíháte kupovat legíny, protože najednou všechny končí vysoko nad kotníky. Největší rozdíly jsou kolem třetího a osmého roku věku a v období puberty. To jsou momenty, kdy je tělo pod velkým tlakem, natahuje se a roste. Právě tehdy je třeba dbát na to, aby se dítě nehrbilo, aby mělo správné držení těla, aby bylo v pohybu a přirozeně posilovalo svaly i kosti. To se ale většinou neděje a tím, jak se šponují kosti a svaly nestíhají, dítě se ohýbá, aby si ulevilo od pnutí.  

První chyba  

Za první přešlap nemůže dítě, ale rodič. A to tím, že se snaží urychlit progres, kdy miminko začne sedět nebo chodit. Nastavujete ho do výchozích pozic, přidržujete ho a pomáháte mu v pokroku, zezadu ho při sedu podpíráte. Aktuálně “frčí” trend, že už od dvou týdnů věku se dětí pokládají na bříško a zkouší koníkovat. Pediatři jsou sice na vážkách, je-li takový přístup vhodný, ale bezesporu je to zátěž pro záda. Miminko přece neumí pracovat se svaly a dechem tak, aby tělo posílilo, ale může se snadno přetížit nebo mu popraskat žilky v očích. Pokud už se do něčeho takového pustíte - ač to lékaři schvalují, dítě netrapte a věnujte se novým dovednostem maximálně pár vteřin denně. Ne víc. Tělo malého dítěte je křehké a citlivé, rodič nemůže odhadnout, co je v pořádku a co už je moc. Podporovat děti v pohybu je jedna věc, nutit je do posouvání hranic ta druhá. První rok nebo dokonce rok a půl by měl být progres v režii dítěte, aby poznalo svoje vlastní tělo, naučilo se ho vnímat a intuitivně zapojovat všechny svaly, které má a zná. Jedině tak bude jeho síla skutečná.  

Tři roky  

Tříleté dítě je neustále v pohybu. Je k nezastavení. Jen co se ráno probudí, už vyběhne, skáče, nohy má pořád ve vzduchu. A tak je to správně. Sedavý způsob života se může ve třech letech dětem vymstít. Potřebují aktivity, aby posílily tělo, které roste velmi rychle. I tak se ale stává, že si děti často stěžují na bolest beder, oblasti mezi lopatkami nebo dolních končetin - většinou přední stranu stehen a holeně. V noci se budí s křikem a musíte se s nimi projít nebo jim bolavé místo promasírovat. Růstové bolesti se ozývají ve vlnách. Většinou se řeší jen doplněním hořčíku. Na jedné straně je pohyb v tomto věku klíčový, aby tělo neochabovalo a mělo alespoň nějakou šanci kostru “udržet”, na druhou nemá smysl děti přetěžovat.  

Osm let  

Krátce po nástupu do školy čeká na děti další velký růstový skok. Právě v tomto období si musíte jako rodiče hodně dupnout. Ve škole tráví vaši potomci šest až osm hodin denně a nemá smysl dělat si naděje, že posed v lavici prospívá zádům. Stejně je na tom hrbení u domácích úkolů nebo u telefonu nebo televize. V tomto věku začínají děti propadat moderním technologiím a je třeba čas regulovat. Sledujte, jak moc se dítě vytahuje. A pokud to překračuje únosnou mez, kontaktujte pediatra, abyste vyřešili doplnění vitamínů.  

Puberta  

Dívky se za rok v období puberty vytáhnou o 25 centimetrů, chlapci ještě o tři více. To musí být pro tělo ohromná zátěž. Existuje ale jeden ochranný prostředek - pohyb. V tomto věku by dítě mělo mít zdravé návyky i držení těla. Pokud tomu tak není, náprava bude složitá, zdlouhavá a protkaná odmítáním. Správný vývoj můžete značně ovlivnit i změnou na talíři. Vyřaďte polotovary a sladkosti a nahraďte je živočišnými bílkovinami, ořechy, zdravými tuky a spoustou zeleniny. Tělo potřebuje vyživit, aby takový nárůst zvládlo bez úhony.  

Lékař na scénu  

Pokud je zakřivení při skolióze do patnácti stupňů, většinou ho napravíte doma sami. Zdravou stravou a pravidelným cvičením. Při důsledném dodržování rad fyzioterapeuta nemusí být ani odchylka do 30 stupňů problém, není to ale pravidlo. Bude třeba pravidelně cvičit (což je pro děti jakéhokoliv věku nudné a bolestivé).  Vyšší zakřivení vyžaduje dohled lékaře, celoživotní rehabilitace, korzet nebo lázeňské pobyty.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA