Přejít k hlavnímu obsahu

Jóga pro děti: trend nebo povinnost?

Jóga pro děti

Úsměvy, výlety, sledování pohádek, odrážedla a trampolíny, dětské koutky, vanilkové jogurty, tři krabice plyšových hraček, plastová auta a panenky. To je dětský svět. Není ale nasnadě zařadit pohyb? Je a jóga se jeví jako skvělý kandidát. 
 

Značka Ideál 

Jóga je pro většinu lidí synonymem nudy. Nekonečné protahování, velmi pomalé tempo a výsledek snažení téměř nulový. Cvičení do počtu, aby se neřeklo. Opak je ale pravdou. Nejde totiž jen o harmonizaci duše a vnitřní klid, ale o procítění všech pohybů, aktivaci i těch velmi hlubokých svalů, které při běžném provozu zůstávají netknuté, o zvýšení pohybového a kloubního rozsahu, o lepší okysličení těla. Pro dospělé se jedná o jeden z nejlepších způsobů, jak si dát do těla a zároveň nezatížit kosterní systém, který chtě nechtě stárne a už nesnese to co před dvaceti lety. 

Mohlo by se zdát, že pomalá jóga nemůže děti zaujmout. Výdrže v různých pozicích, střídání asán, soustředěné dýchání. To není nic pro ně. A ještě to nepohodlí při protahování a chytání palců u nohou. Opak je ale pravdou. Děti totiž mají jednu velkou výhodu. Jsou jim přirozené pohyby, které se u dospělých kvůli sedavému způsobu života zcela vytratí. A tak jim nedělá sebemenší problém dát nohy za hlavu, v sedu přitisknout hrudník ke kolenům a spojit ruce za zády. Z obou stran. O tom si mohou jeho rodiče většinou jen zdát. A právě to - že děti nejsou příliš limitované - je baví. Snadno se totiž zlepšují a progres je opravdu rychlý. A bezbolestný. Zatímco dospělý člověk se na úrovni začátečníka pohybuje i několik měsíců a o dotknutí země bez prohnutých kolen se pokouší dlouhé týdny, děti se za stejnou dobou naučí frajeřinky a parády, které je vyčlení z davu. 

V zajetí výhod 

Jakmile přijdou děti józe na chuť, získají celou řadu výhod a benefitů, které je z dlouhodobého hlediska obohatí, zlepší jejich vnímání okolí i jich samotných, pomohou jim s rovnováhou a koordinací, rozšíří pohybové možnosti, zaměří se na soustředěnost a schopnost koncentrace. To jsou obzvláště u malých dětí, které si ani neuvědomují, že se něco učí a všechno přijímají podprahově a zcela přirozeně, k nezaplacení. V budoucnu se jim takové dovednosti tisíckrát vrátí. Pokud si chce všechny tyto výhody osvojit dospělý člověk, stojí ho to mnohem větší úsilí. 

Pětkrát pro 

Důvodů, proč je jóga skvělá, jsou tisíce. Těchto pět by vás ale mělo ujistit v tom, že je to ten pravý pohyb pro každé dítě (neomezují-li ho zdravotní potíže). 

Sám na sebe

Děti milují kolektivní sporty a aktivity. Mohou soutěžit a vítězit. Jóga je ale jiná. A i to je jeden z důvodů, proč děti láká. Není totiž o konkurenci. Je třeba pochopit sebe samotného, vnímat a intenzivně prožívat vše, co se děje. Soustředit se jen na vlastní výkon a nezaobírat se tím, jak si počínají ostatní. V tomto směru nejde zdaleka jen o to, že je dítě při pohybu samo (nebo cvičí dle instrukcí a nechá se vést), ale má i duševní přesah, kdy dítě posiluje zodpovědnost a schopnost fungovat bez podpory druhých. Zároveň je jóga oproštěna od jakéhokoli tlaku a očekávání. 

Každodenní rutina 

V předchozím bodě byl zmíněný kolektivní sport. To je pro dětský svět typické. Někdy je toho ale moc a pravidelné protažení je žádoucí. Jóga je pro to jako stvořená. Stačí si vytvořit plán o pěti asánách, které uvolní celé tělo. Není třeba složitých cviků ani “akce” na desítky minut. Jakmile si děti tento režim zažijí, snadno si ho přenesou i do dospělosti. 

Na zdraví! 

Jóga není jen o pohybu, má mnohem hlubší přesah. A tím nejzásadnějším je vliv na lidské zdraví. Na jedné straně rozpohybované klouby, na druhé díky dýchání dostatečné okysličení organismu, vyrovnaný krevní tlak a posílený imunitní systém a větší obranyschopnost těla před neduhy a nemocemi. Není žádným tajemstvím, že harmonizované tělo je je méně náchylné k virům a bacilům a snáz odolává negativním vlivům zvenčí. 

Pro všechny 

Zatímco na basketbal potřebujete dostatečnou výšku, na tenis sílu v rukou a přespolní běhy nezdolnou vůli, jóga je vhodná úplně pro všechny. Není limitovaná tělesnou konstitucí (pravda, nadváha nebo obezita může být překážkou) ani povahou dítěte. Naopak. Příliš živé děti pomáhá zklidnit a naučit je koncentraci, věčně unavené a lenivé děti přivede alespoň k nějaké pohybové aktivitě a rozproudí v nich krev. 

Do světa fantazie 

Bylo by hloupé myslet si, že jóga pro děti je jen o nudných pózách a příbězích z historie. Je hravá a přizpůsobená věku našich nejmenších. Většina asán napodobuje různá zvířata a v mnohém zasahuje do fantazie. Rozšiřuje dětem obzory a ukazuje jim, že i pohyb může být zábavný. Mimo to má pozitivní vliv na zvládání emocí a vypjatých situací. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA