Přejít k hlavnímu obsahu

Velká změna: rychlý růst a problém s koordinací

Miminko

Každé dítě je jiné a má pro život odlišné předpoklady. Netýká se to jen peněz, rodičů, výchovy, vzdělání nebo zážitků a zdraví, ale i výšky. A pokud se děti vytáhnou moc, může být na zdravotní komplikace zaděláno během pár týdnů.  

V normě?  

Některé děti se narodí a mají 55 centimetrů, jiné o velikost dospělé dlaně méně. Do značné míry je výsledná délka daná genetickou predispozicí, vícečetným těhotenstvím nebo předčasným porodem, ale ve finále se i menší děti mohou vytáhnout tak, že své rodiče přerostou. Právě v tom je ale problém. Všeho moc škodí. A platí to i u centimetrů navíc. Jakmile kupujete dítěti každé dva měsíce nové tepláky, protože už mu zase čouhají kotníky, je třeba zpozornět. Věk, vývoj a růst totiž nejdou stejným tempem a časem se dostaví celá řada negativních dopadů a omezení. A ta se bohužel odbourávají velice těžko.  

Je naprosto normální, že děti v prvních měsících života rostou rychleji a postup je viditelný na první pohled. Vzhledem k výchozí délce je znát každý centimetr. Postupně se tempo zpomaluje. Na druhou stranu dítě průběžně prochází vývojem a jedno období, kdy může potomek povyrůst o několik centimetrů během pár dní nebo týdnů, střídá druhé. Nárazově nejde o velký problém, je-li to ale dlouhodobá záležitost a dítě se vytahuje až příliš, je třeba oslovit lékaře. Včasná diagnóza nestandardního vývoje je totiž pro zdraví a útlum bolestí klíčová.  

Co už je moc?  

Jakmile dítě během tří měsíců vyroste o více než deset centimetrů, zpozorněte. A to i v případě, že k tomu má dispozice. Každá abnormalita má svůj důvod a i při rodinné anamnéze, která vyšší postavu předpovídá, je třeba pacienta sledovat a naordinovat mu léčbu nebo rehabilitace, aby se stav vrátil do normálu.  

Pokud dítě “nabere” moc centimetrů v krátkém časovém úseku, hrozí mu četné zdravotní komplikace. S těmi malí rošťáci (počítejme od nízkého věku po pubertu) neumí pracovat a jejich svalový systém neumožňuje změnu držení těla, cvičení je obtěžuje a omezuje, nehledě na korzety nebo ortopedické pomůcky. Ani dodávání hormonů a doplňků stravy není příjemné. Někdy ale není zbytí a akutní zásah ze strany lékaře je nezbytný.  

Výjimkou nejsou ani operace skoliózy, která se může při rychlém růstu rozvinout. Podél páteře se pak voperují speciální rostoucí a časem rozložitelné pruty. Netřeba dodávat, že jde o náročný, nákladný a nesmírně bolestivý zákrok.  

Komplikace spojené s rychlým růstem:  

  • Hrbení, špatné držení těla, bolesti zad, krku, hlavy 
  • Problémy s dýcháním (mělké, přidýchávání, kašel)  
  • Brnění v horních končetinách  
  • Problémy s trávením 
  • Zhoršená schopnost koncentrace 
  • Potíže s koordinací v prostoru, zakopávání, špatný odhad vzdálenosti  

To všechno - a mnohé další - se dostavuje ve vlnách a děti trpí bolestmi nebo pnutím. Samy si většinou neumí od potíží účinně ulevit. Je třeba chodit na rehabilitace, kde se špatné návyky způsobené přirozeným odlehčováním odstraní. Ne vždy je to možné. Pokud růst pokračuje, těžko se proti výše zmíněným projevům bojuje. Je třeba kombinovat několik metod naráz. Většinou jde o rehabilitace, speciální pomůcky, masážní produkty a doplňky stravy.  

Pokud máte podezření, že dítě roste neúměrně rychle, můžete v začátku sami nasadit tablety s hořčíkem. Jde-li jen o přechodné období, alespoň tak utlumíte možné bolesti z pnutí v končetinách nebo bedrech. V případě trvalých potíží ale s návštěvou lékaře neotálejte a jednejte. Čím déle budete problém odkládat, tím méně komfortní řešení bude muset dítě po dobu několika měsíců nebo možná i let podstupovat.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA