Přejít k hlavnímu obsahu

Jak po porodu spravit držení těla cvičením

Stále více z naší populace začíná cvičit a věnovat se sami sobě. To je sice moc hezké, ale než se pustíme do cvičení a složitějších pohybů, měli bychom se naučit, jak vypadá správné držení těla, abychom si při cvičení neubližovali. Správné držení těla nám umí pomoci i v běžném životě, pomáhá nám od bolestí a dokonce i ukazuje ostatním, jak se cítíme.

Čím špatné držení těla vzniká?

Jsou to především tzv. negativní pohybové stereotypy. Jde o prohnutí v oblasti beder, kulacení hrudní páteře, předsouvání hlavy, krčení ramen atd. Toto vše vyvolává moderní styl života. Těhotenství, sezení u počítače, hrbení se u mobilního telefonu, večerní sezení (ležení) u televize atd - kvůli tomu ochabují a zkracují se svaly, které jsou důležité pro správné držení těla. A jaké tedy to správné držení těla je? To si hned povíme.

Jak správně stát?

Co se týče správného postoje a to především fyziologicky správného (tak, že jsou všechny klouby a svaly rovnoměrně zatěžovány, žádný není přetěžován a můžeme díky tomu i správně dýchat) dá se vycházet z několika základních bodů, které bychom měli dodržovat.

Hlava vzhůru a brada dozadu

Představte si, že máte culík a někdo se Vás snaží vytáhnout za něj nahoru. Hlavu tedy narovnejte a vytahujte vzhůru, zároveň zastrčte bradu dozadu tak aby svírala s krkem cca 90°úhel. Pohled směřuje přímo vpřed. Tím přestanete přetěžovat šíjové vzpřimovače a pravděpodobně se i zmírní bolest hlavy.

Ramena dolů a dozadu (od uší)

Tento pohyb nám uvádí především lopatky a ramena do správného postavení. Posuňte tedy ramena dolů (povolte je) a mírně dozadu. Tím se nám aktivují mezilopatkové svaly a protahují prsní svaly, které bývají velmi přetížené.

Mírně podsazená pánev

Proč mírně? Protože pokud ji podsadíte moc, opět si ničíte páteř. Celkově by pánev a bedra měli být v neutrální poloze, ani prohnuté ani podsazené.

Chodidla na šířku pánve

Chodidla postavte cca na šířku pánve, tím nebudete zatěžovat kyčelní klouby a zároveň tím, že máte chodidla vodorovně a stojíte na celé ploše chodidla (váha je rovnoměrně rozložena) je zpevněný kotník.

Mírně pokrčená kolena

Kolena jsou přímo nad kotníky (nohy jsou tedy rovně, ani do O ani do X). Kolenní klouby mírně pokrčte (nemějte je propnuté). Pokud jsou kolena propnutá, přesouváte těžiště těla (tvoří se opět prohnutí v bedrech) a navíc si povolujete kolenní vazy, protože jsou napnuté kolem zamčeného kloubu.

Správné dýchání

Pokud máme zachovaný správný postoj, změní se i naše dýchání. Bránice a pánev je rovnoběžně a my jsme schopní se správně nadechnout. Bránice tedy může klesnout dolů, tím se stlačí obsah dutiny břišní, což je klíčové pro stabilizaci bederní páteře. Toto dýchání pak o to více využijete právě při cvičení. Udržíte díky němu správně postavená záda a předejdete jejich bolesti a zranění.

Tak a teď už jen udržet toto správně postavení v běžném životě. Pokud začínáte se cvičením, měl by Vám trenér provést napřed diagnostiku pohybového aparátu, při které zjistí, jak jste na tom s přetíženými a ochablými svaly a utvořit Vám dle toho správný trénink. S nácvikem správného držením těla můžete začít ihned po šestinedělí a zkoušet tuto polohu několikrát denně. Díky tomu Vám brzy bude správný postoj zcela přirozený. Budete díky němu působit sebevědoměji, šťastněji a především se zbavíte i spousty bolestí.

Autor článku: Monika Šveňhová, osobní trenér

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA