Přejít k hlavnímu obsahu

Děti a kolagen. Pestrá strava nebo žluté kapsle?

Snídaně

Pro děti jen to nejlepší, nejlepší, nejlepší. Má to tak každý rodič. A kdo ne, lže. To je pravda, kterou nemůže nikdo popřít. Platí to ale i doplňků stravy? Těžko říct. U některých možná, ale s kolagenem je to všelijak. Míra je v tomto případě nejlepší přítel.  

Kolagen, seznamte se 

Spousta lidí o kolagenu mluví, ale málokdo doopravdy ví, co je zač. Ano, zlepší pleť a vlasy a bojuje proti stárnutí kloubů. Ale tam většinou osvěta končí. Kolagen je nerozpustná bílkovina přirozeně se vyskytující v lidském těle. Je to stavební kámen pojivových tkání. Po pětatřicátém roce jeho produkce organismem začne pozvolna klesat a objeví se první změny, jako jsou bolavé klouby, horší a zdlouhavá regenerace po sportovním výkonu, potíže s trávením nebo s pamětí, zašedlá kůže, vlasy bez života a roztřepené nehty. Tam dává užívání kolagenových kapslí smysl. Jak je to ale s dětmi? Potřebují takovou pomocnou berličku? Ano i ne.  

Čeho je moc ..  

Rodiče mají potřebu podporovat zdraví dětí všemi možnými způsoby. Místo toho, aby je nechali hrabat se v hlíně a občas se projít v dešti a řídit v kalužích, dopují je bonbonky s vitamíny a zdravými oleji, drží je doma v teple a úzkostlivě chrání před bacily. O sterilním prostředí nemluvě. Otázkou, na které se laici ani odborníci neshodnou, je, je-li takový přístup v pořádku. Děti potřebují přirozenou imunitu a tu doma na gauči u pohádek nezískají. Cukrovinky s rakytníkem a lžička rybího oleje sice není na škodu, ale děti přicházejí na svět plné sil a to jediné, co skutečně potřebují je zdravý úsudek rodičů. Myslete na to, že i přehršel doplňků stravy může dítěti ve finále uškodit a narušit schopnost imunitního systému účinně se bránit.  

Kolagen je bílkovina a dospělý člověk - aby na něj tato složka začala působit - by měl přijmout více než 2000 mg denně (ideálně dvojnásobek). U batolat je ale hodnota mnohonásobně nižší, pohybuje se jen kolem 15 mg za den, což odpovídá zhruba 1,5 %. Takové množství můžete hravě doplnit pestrou stravou a není zapotřebí kolagenových doplňků. Stačí kousek vaječného bílku nebo pravidelná porce masa.  

Z jakých potravin získat kolagen:  

  • Maso (hovězí, vepřové, krůtí)  
  • Ryby (losos nebo tuňák a makrela) 
  • Vejce  
  • Ořechy a semínka 
  • Citrusové ovoce  
  • Lesní ovoce (maliny, borůvky, jahody, rybíz)  
  • Listová zelenina (špenát, kapusta, saláty)  

Zajímavost se pojí se zinkem, který je sám o sobě pro tělo přínosný, ale zároveň podporuje vstřebávání kolagenu z jednotlivých potravin do těla. Není třeba zvyšovat jeho příjem, ale opět zařadit suroviny, které ho obsahují - ovesné vločky, luštěny v čele s cizrnou nebo dýňová semínka a řecký jogurt.  

Z jídla, které je pestré a obsahuje všechny důležité složky, přijme dítě v batolecím i starším věku dostatek bílkovin k tomu, aby se v tělo vytvořil dostatek kolagenu a předel bolestem kostí nebo kloubů, svalů a šlach a napomohl zdravé kůži a přiměřenému vývoji. Není tedy třeba kolagen ve formě kapslí nebo oleje dítěti dodávat extra nad rámec vyváženého jídelníčku.  

Výjimky? Ano  

Na druhou stranu - kolagen dítěti neublíží. A existují případy, kdy je jeho užívání vhodné. Vždy se ale musíte předem poradit s pediatrem nebo dietologem. Ti doporučí jasný postup. Může se totiž jednat o růstové bolesti, kdy se dítě vytáhne příliš rychle a kosterní systém nestíhá na změny reagovat. Může se jednat o opožděný vývoj a kolagen manko dožene. Může se jednat o problémy se vstřebáváním nutrientů ze stravy. Může se jednat o celou řadu potíží s trávením, se srdcem, s metabolizováním. Ale to jsou záležitosti, které byste neměli řešit doma “na svém písečku”, ale svěřit se s nimi odborníkům. Někdy totiž nestačí jen kolagen, ale bude třeba dlouhodobější léčba nebo dokonce aplikace hormonů.  

Pozor na složení  

Pokud vám lékař posvětí užívání kolagenu, budiž. Jen pečlivě dodržujte denní dávku a nepřekračujte ji a bedlivě sledujte i sebemenší změnu a reakci organismu. Jde sice o přírodní produkt, ale nikdy není stoprocentní jistota, že nevyvolá podrážděnou odpověď. I když je hlavní složkou kolagen, nemusí být zdaleka tou jedinou. A na to jsou děti hodně citlivé.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.