Přejít k hlavnímu obsahu

Jídelníček bez cukru si děti oblíbí

Stravování dětí

O stravování dětí toho bylo sepsáno mnoho, jen málokterá publika se ale zaměřují na absenci cukru. Je nedílnou součástí našeho jídelníčku stejně jako pro Brity toasty k snídani. Tělu ale neprospívá a nahradit lze poměrně snadno. Ukažte dětem nové chutě a otevřete cestu ke zdraví

Bez cukru to nejde?!

Stravovací návyky, které si děti osvojí do tří let věku, si s sebou nesou až do do dospělosti. Nepolevujte a naučte je, co tělu škodí a co mu prospívá. Stejně důležitý je i řád. Důslednost se vám tisíckrát vrátí. Děti budou mít dostatek energie, nepodlehnou umělým chutím a přísadám, vyhnou se jim problémy s obezitou. Cukr stál dlouhé roky stranou a démonizované byly především polotovary. Bílé krystalky ale poslední dobou dostávají co proto, v jídelníčku dětí totiž nemají co dělat. Vezmete-li v potaz fakt, co způsobuje v těle dospělého člověka, jak ovlivňuje jeho fungování, mozek a vnímání, působí na lidskou psychiku a zastává roli spasitele v dobrém i zlém, kdy se jím odměňujete za úspěchy i lepíte ranky a šrámy při stresu a kolizích, není důvod podávat cukr dětem a vystavovat je všem rizikům. Negativní dopady se nemusí projevit hned, ale v horizontu několika let se nedá špatný vliv cukru popřít. Bohužel je kombinace reklamy, marketingu, vidiny peněz a křehké a lehce zmanipulovatelné dětské duše hybnou silou a rodiče stojí velké úsilí odolat a cukr vyřadit.

“Vždyť my jsme na tom taky vyrostli,” říkávají s oblibou prarodiče. To je sice pravda, ale padesát nebo šedesát let zpátky byla kvalita surovin jiná - lepší. A i lidské tělo na tom bylo fyzicky a psychicky o něco lépe. Nenechte se zviklat a stůjte si za tím, že cukr do jídelníčku dětí nepatří. Alespoň ne ve velkém množství. Občasná konzumace neuškodí, ale každodenní příjem tělu neprospívá. 

Sacharidy musí být 

Nedílnou složkou zdravého jídelníčku jsou tuky, bílkoviny a sacharidy. Poslední jmenované se netýká rafinovaného cukru, ale přirozených složek například v ovoci. Rychle vstřebatelné cukry představují snadnou energii a ve strávníkovi budí dojem, že je během chvilky zasycený. Bohužel ne kvalitně. Cukr se do těla vstřebá v mžiku a člověka přepadne únava, pocity malátnosti a slabosti a mnohem větší hlad. Další porcí koblihy nebo vaflí se ale dostáváte do začarovaného kruhu. Cukr umí obalamutit mozek. Dospělí při vysazení trpí silnými abstinenčními příznaky stejně jako u cigaret nebo lehkých drog. Děti prakticky nemají šanci se cukru bez pomoci a dohledu zbavit. Není důvod jim ho pravidelně servírovat. Na druhou stranu nelze děti o sacharidy a sladkou chuť ošidit. Jsou nedílnou součástí jídelníčku a odvádí stejně důležitou práci jako bílkoviny nebo tuky. Ovocný cukr je mnohem stabilnější, energie trvalejší a chuť mnohem sytější a výrazná. 

Zrcadlení 

Děti se první roky života učí nápodobou. Chtějí být stejní jako jejich kamarádi i rodiče. Jen těžko byste mohli dítěti zakázat rafinovaný cukr a sami si ho dopřávat ve velkém. Nastavte zdravý životní styl celé rodině a vyprávějte si o tom, co tak pro své tělo děláte. Cukry totiž nezpůsobují jen tukový polštářek v pase, ale i problémy s akné, špatnou kvalitu vlasů a zubů, častou únavu, trable s játry a ledvinami, napomáhají vzniku infekcí. Pojměte příběhy o jídle jako originální pohádky. Naučte dítě mít u sebe krabičku s něčím zdravým na zub. Postupem času mu nepřijde divné, že ono má hlavičky květáku a doma vyrobenou tyčinku z datlové pasty a jeho kamarádi pro tělo toxickou sušenku z mouky a bílého cukru. 

  • Bílý jogurt s oblíbeným ovocem 
  • Tyčinka z datlí, fíků a ořechů 
  • Vafle z pohankové mouky 
  • Doma vyrobené ovocné sorbety 
  • Sušené ovoce (sušte doma, kupované má v sobě přidaný cukr)

Možností je spousta, stačí chtít a investovat čas. Pokud ale životní styl bez cukru přijmete za svůj, uleví se tělu i vašemu svědomí. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.