Přejít k hlavnímu obsahu

Růstové grafy vás nemusí strašit

Děti

Tělesná hmotnost kolísá všem. Dospělí to znají velice dobře. A děti nejsou výjimkou. Je ale pochopitelné, že se rodiče strachují, jestli jejich potomek nestrádá nebo ho nesouží vážnější nemoc. Jakmile se číslo prudce sníží nebo naopak vystřelí nahoru, zpozorněte. 
 

Individuální přístup 

Růstové grafy jsou tvořeny pro děti, které se rodí s průměrnou délkou a váhou. A od toho se odvíjí základní křivka, kolem které by se všechny děti se svými tělesnými parametry měly pohybovat. Do této skupiny ale spadá jen malé množství novorozenců. Rozptyl velikostí je téměř nekonečný. Některé děti se rodí s váhou nad čtyři kilogramy a mají po celém těle faldíky, velkou hlavu a krátké nohy, jiné jsou na spodní hranici a sotva přesáhnou dva a půl kilogramu a mohou opustit nemocnici už po pár dnech, aniž by musely s matkou strávit pár týdnů na nedonošeneckém oddělení. Rozdíl ve váze může být tedy skutečně velký a děti přitom zdravé a prospívající. 

Na druhou stranu každou odchylku sleduje pediatr a v případě potřeby vás pošle do poradny, kde budou dítě sledovat a doporučí vhodný postup. Může se jednat o buzení během noci a přikrmování, speciální koktejly podporující přibírání na váze nebo naopak dietní režim a správnou skladbu potravin. Spousta rodičů se za docházení do poraden stydí, ale není k tomu důvod. Jde přece o zdraví a správný vývoj dítěte. A k tomu je lékařský dohled nezbytný. 

Každý je jiný 

Na druhou je třeba děti rozlišovat a neposuzovat jen na základě jedné tabulky. To by mohlo být zavádějící a pro rodiče, jejichž děti nespadají do těch správných kolonek, poměrně traumatizující. Časem by se to pochopitelně podepsalo i na samotných dětech. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují konstituci, váhu a celkovou velikost, sklony k tloustnutí a mnoho dalších fyzických “parametrů”. 

  • Rodiče

Hmotnost a výška rodičů (někdy i prarodičů) je pro vývoj dítěte klíčová. Je-li otec i matka menší a celkově drobnější, není možné, aby dítě dorostlo 180 centimetrů a mělo široká ramena. S tím by měl každý pediatr počítat. Pak je naprosto v pořádku, když je dítě v rámci tabulky a vývojové linky pod ní a jen kopíruje její dráhu.

  • Termín porodu

Narodí-li se dítě o tři nebo více týdnů dříve, bude menší. Nemusí jít ale o konečný stav, do tří let většina dětí totiž dožene své vrstevníky a rozdíl není znát. Pokud má být navíc po kom veliké, děti stejného věku přeroste. 

  • Trable v těhotenství

Během devíti měsíců, kdy žena nosí pod srdcem dítě, se může objevit nespočet komplikací, které výrazně ovlivní vývoj plodu. Cukrovka patří k těm nejčastějším a bohužel se na nabírání hmotnosti podepisuje vcelku negativně. Veškerá práce padá na bedra nastávající maminky, musí držet dietu. Jedině tak může zabojovat o každý gram váhy pro svoje dítě. 

  • Když jedno nestačí 

U vícečetných těhotenství se nepředpokládá, že bude mít každé dítě váhu kolem tří a půl kilogramů. Děti se rodí menší, ale stejně jako u předčasných příchodů na svět děti - jsou-li zdravé a prospívají bez větších problémů - hmotnost i výšku do pár let doženou. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.