Přejít k hlavnímu obsahu

Dětská pokožka versus prací prášek

Prací prostředky

S příchodem dítěte vás čeká mnoho změn, některé jsou osobní, jiné čistě praktické. Zaměřte se na prací gely, kapsle a prášky a vybírejte tak, abyste dětskou pokožku zbytečně nedráždili. 
 

Dvě strany mince 

Každý rodič chce pro svoje dítě jen to nejlepší a ve velké míře se to projevuje u oblečení. Vyrábí se kousky z prvotřídních materiálů, z měkčeného lnu, bambusu, z dvojité gázoviny, z bio bavlny a látek s mnoha ekologickými certifikáty. Tomu samozřejmě odpovídá i cena. Jaký má ale smysl kupovat drahé oblečení, když ho pak vyperete v obyčejném prášku plného chemie a dráždivých sloučenin, které na dětské pokožce vyvolají alergickou reakci? Pokud už investujete peníze, starejte se o prádlo se vším všudy. Označení na visačce je jedna věc, ale je třeba si uvědomit, že to, v čem perete, se kůže dotýká dnes a denně. Musí být prosté všech látek, které dětem nesvědčí a z dlouhodobého hlediska jim mohou ublížit. 

Seznam látek, které lidskému zdraví a především dětské pokožce škodí, je skutečně dlouhý. Dominuje kombinace fenolu, parabenů a triklosanu. Velkou výhrou ale nejsou ani různá barviva, konzervanty nebo silné parfemace. Ve složení propadly levné i drahé produkty. Na cenu nehleďte a podrobte každý výrobek detailnímu prozkoumání. 

Fenol 

Dráždivá látka fenol (fenyl) má silné dezinfekční účinky a obzvláště na dětské pokožce může nadělat hodně škod. Při dlouhodobém používání může způsobovat odumírání buněk z vrchní vrstvy kůže.

Parabeny 

Parabeny neboli zvýrazňovače vonných esencí nemají v pracím prášku pro děti co dělat. Kampaně pro jejich zákaz jsou čím dál častější, bohužel se i tak ve složení stále objevují. I přesto, že umí stejně jako jiné chemické látky v těle rozházet hormony. 

Triklosan 

Poměrně nebezpečná látka se nejčastěji nachází v mýdlech a prostředcích na čištění. Měli by se jí vyhýbat všichni. Hormonální karambol na sebe nenechá dlouho čekat a u dětí a žen může mít fatální dopady. 

Ani to nejlepší složení není pro dětskou pokožku ideální. Maminky se často ohání tím, že na odolné skvrny je třeba velká síla. Přidávají k prádlu extra porci prášku nebo gelu navíc. Jde ale o pouhý marketingový tah. Čím více prášku použijete, tím dříve se podíváte na dno krabice. Jednoduchá úměra, která zvyšuje tržby, na skvrny má ale minimální vliv. Mnohem účinnější je předpírka nebo ruční máchání. Na velké znečištění použijte sodu. 

Aviváž to nespasí 

Péče o prádlo se netýká jenom prášku nebo gelu. Aviváž je už několik let nedílnou součástí pracího rituálu a dokonce se vyrábí speciální řada pro děti. Její používání je ale sporné. Obsahuje aromata, zvýrazňovače a parfémy, které pokožku dětí zbytečně dráždí. Nemá smysl u pracího prášku proti silné vůni brojit a s aviváží ji uměle vyvolávat. Stačí použít pár kapek esenciálního oleje, který prádlo na dlouhé týdny dopředu provoní. Mandlová vůně neomrzí. 

Za pár korun 

Ekologické prostředky jsou většinou ve vyšší cenové kategorii. Právě úspora peněz je jedním z častých důvodů, proč se na složení tolik nehledí. Skvělý prací “prášek” si lze ale velice snadno vyrobit doma. 

Suroviny: 1 kostka ekologického mýdla bez parfemace (nebo s vůní kokosu), 1 balíček sody bikarbony, přiměřené množství vody 

Postup: Ohřejte vodu na 60 stupňů a mýdlo do ní nastrouhejte. Nechte ho pomalu rozpouštět a vmíchejte sodu. Pomalu přidávejte vodu a míchejte. Výsledná konzistence připomíná sliz a prostředek můžete okamžitě použít. 
 

Diskuze k článku

Radka (neověřeno) | Út 14.06.2022 21:31

Co dodá prádlu mandlovou vůni?

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA