Přejít k hlavnímu obsahu

Maminky testují Pop-in NEW GEN: Co potřebujete k přebalování látkovkami?

Je složitější používat látkové pleny než jednorázovky? Potřebují maminky více věcí? Liší se v tomto případě typy látkových plenek mezi sebou? Tentokrát jsme hledali odpovědi na tyto otázky.

Jednorázovou plenku upevníte pomocí lepících proužků a použitou vyhodíte. Vypadá to, že kromě balíku plenek a odpadkového koše není nic potřeba. Je to takto jednoduché i s látkovými plenkami? „S látkovkami to není o moc složitější. Navíc citlivou dětskou pokožku nevystavujete chemikáliím, které se používají při výrobě jednorázových plenek, nezatěžujete ani svůj rozpočet nákupem nových a nových balíků, ani životní prostředí,“ srovnává Kateřina Borunská, která se látkovým plenkám věnuje profesně už deset let a přebalovala s nimi i své syny. Dále vypočítává: „Potřebujete místo, kde budete skladovat použité plenky, prací prášek a dost šňůr na sušáku. Některé maminky používají ještě separační pleny a pak přebalovací podložku.“

Použité látkové plenky se nejlépe skladují v uzavíratelné nádobě, jakou je kbelík s víkem. K většímu balení Pop-in NEW GEN patří také speciální pytel na použité plenky. Pojme dvě, maximálně tři pleny. Je tedy vhodný spíš na cesty a výlety, než že by sloužil k dennímu skladování.

Na praní plenek stačí prací prášek na dětské oblečení. Sušit plenky můžete kdekoli jako normální prádlo. Sušení v sušičce se nedoporučuje, ale jak nám sdělila jedna z maminek v díle o praní, jednou za čas se nic nestane.

Separační plenky se vyplatí hlavně v období, kdy nemá dítě pevnou stolici, tedy v době, kdy kojíte, nebo když má vaše malé nějaký problém. Nejsou nijak finančně náročné, což je jejich velká výhoda. Používají se jednoduše. Prostě ji vložíte do látkové plenky.

Pokud používáte čtvercové plenky, budete potřebovat ještě snappi sponu na sepnutí plenky a svrchní kalhotky, aby plena neprotekla. Ty jsou pak užitečné i u zavazovacích a kalhotkových plenek. U plen vše v jednom je nepotřebujete.

Většina maminek, ať už upřednostňují látkové nebo jednorázové pleny, používá také přebalovací podložku. Někomu vyhovuje tvrdší, jiným měkčí. Hodně maminek používá i vlhčené ubrousky.

Tím výčet věcí, které budete potřebovat při přebalování, končí. Jak je to v praxi?

A co na to maminky, které testují látkové plenky Pop-in NEW GEN?

Trojnásobná maminka Zuzana používá plenky Pop-in a čtvercové látkové pleny. Separační plenky vkládala do kalhotkových asi do půl roku svého

syna. Použité plenky skladuje ve speciálním koši na odpadky, který má výhradně na ně. Na čtvercové plenky dává svrchní kalhotky jen občas. Během teplých dní nechává malého na zahradě jen ovinutého čtvercovkou. Není mu horko, kůže může dýchat. „Nedávno jsem zjistila, že svrchní kalhotky, které jsem používala už u svých starších dětí, ztrácí funkčnost. Začaly protékat. Přemýšlela jsem co s nimi. Pak jsem v jedné internetové diskuzi našla radu, kterou jsem hned vyzkoušela a skutečně zabrala. Vyprala jsem je v prášku na softshellové oblečení. Nepromokavá vrstva se obnovila a kalhotky jsou zase v pořádku,“ radí Zuzana. Kromě toho vysvětlovala, že používá jiné plenky na den a jiné na noc. Pop-in NEW GEN mají svou noční variantu, ale jí více vyhovují látkové kalhotkové plenky značky Ellas house. Ty jsou vyráběny přímo v České republice. Jsou z konopí, sice pomaleji schnou, ale skvěle sají.

Dvojnásobná maminka Lucie používala separační plenky po celou dobu kojení. Oproti mnohým jiným maminkám má velikou výhodu. Má v domě technickou místnost s pračkou, kde může plenky skladovat i v otevřeném kbelíku. „Pytel Pop-in pak používám na cesty. Udrží zápach i vlhkost, i když ho vozím samozřejmě zvlášť od ostatních věcí v kufru. Hodně také záleží, jak dlouho v něm plenky skladujete. Na několik dní to není,“ směje se Lucie. I ona používá čtvercové plenky. „Rychle schnou. Ve vedrech je mám suché dříve, než dověsím prádlo. Je pravda, že se člověk musí naučit je skládat, ale zvykla jsem si. Čtvercovky používám doma, Pop-in pak hlavně na cesty je to pohodlnější.“

Anna, která má jedenáctiměsíčního chlapečka, také používala separační plenky po celou dobu, co kojila, a mnohokrát je ocenila i poté. Oproti Lucii, která dává přednost umytí zadečku pod tekoucí vodou a zvládá to i kdekoli na toaletě, nejen doma, preferuje navlhčené ubrousky. Anně vadí u plenek zápach. Lehce je proto přemáchne hned po použití a před praním důkladně vyždímá. „Použité látkové plenky při skladování zapáchají, ale jednorázové mi přijdou v tomto směru ještě horší. Cítím v nich cosi chemického. A to jsem vyzkoušela vše, drahé osvědčené značky, ale i ty levnější z řetězců drogerií.“ Do prvního máchání v pračce přidává jednou za čas dezinfekci, pak plenky přepere ještě jednou na normální program i s ostatními věcmi. Na noc dává zásadně extra savé Pop-in. „V jednorázovkách mi syn spí i o dvě hodiny kratší dobu než v Pop-in. A to je hodně znát, to mi potvrdí určitě každá maminka.“

autor:
kategorie: Šestinedělí
témata: plenky

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA