Přejít k hlavnímu obsahu

Kosmetika v těhotenství

Bříško

Devět měsíců, kdy se těšíte na nový přírůstek do rodiny, prožívá každá žena jinak. Nelze to bagatelizovat. Přesto byste měla dodržovat doporučení, která vám dobu očekávání usnadní. Týká se to i vhodně zvolené kosmetiky a péče o tělo. 
 

Zaměřeno na vlasy 

Vlasy v těhotenství prochází velkou proměnou. Nedá se předem určit, jak reagují. Ale koktejl hormonů výrazně ovlivní jejich kvalitu, růst i sílu. Jedna žena bude mít štěstí a po celou dobu se bude chlubit lesklými a hustými vlasy, druhá o hřívu kvůli nadměrnému vypadávání skoro přijde, zešednou a zhrubnou. Je to jako loterie a plusové body vám nepřihraje ani pečlivá péče dlouho před těhotenstvím. Velkou měrou se na všem podepisuje genetika a stres nebo věk. 

Běžně se doporučuje, aby se ženy během těhotenství vyvarovaly barvení vlasů. Pokud si to ale nemůžete odepřít, vždy se svěřte do rukou profesionála a provádějte změny tón v tónu nebo jen jemné přelivy. Barvení, trvalá i PLEX technologie mohou v těhotenství reagovat jinak než obvykle a výsledek bude nevalný. 

Varování se ale týká i rutinního mytí a každodenního stylingu. Vynechte parabeny, sulfáty a silikony a při úpravě vlasů dávejte pozor na zvýšený obsah rizikových látek, které by těhotné neměly ve větší míře užívat. Týká se to především laků na vlasy. 

Pro pleť to nejlepší

Kůže je největší orgán lidského těla a skrz ní projde do organismu úplně vše. Je tak nesmírně důležité, abyste na sebe nanášely jen přípravky s prémiovým složením a bez obsahu látek, které nemohou ublížit nebo nepředvídatelně reagovat a z dlouhodobého hlediska narušit přirozené procesy. Přírodní kosmetika je základ i mimo těhotenství, ale existují i další doporučení. 

U dekorativní kosmetiky buďte opatrné. Většina z nich - nehledě na cenu - je vyráběna na bázi uhelného dehtu. To tělu pochopitelně neprospívá. Pozor si dejte i ftaláty, formaldehyd a toluen a vyšší koncentraci kyseliny salicylové (maximálně 2 procenta) a vitamínu C (maximálně 10 procent). Opatrnost je na místě i při použití vitamínu A. 

Vyjma výše zmíněných si dejte pozor i na celou řadu dalších: 

  • DEA

Používání této látky je v rámci EU sice zakázané, ale v některých přípravcích se přesto objevuje. Jde především o šampony, opalovací krémy, přípravky na holení a mýdla, sprchové gely a pěny do koupele. 

  • Botuxyethanol

Pochybná složka laků a barev na vlasy. 

  • Benzophenone

Evropský úřad pro bezpečnost potravin klasifikuje tuto látku jako vysoce toxickou. Vyvarujte se jí, běžně je obsažená v balzámech na rty, v pěnách do koupele, v lacích na nehty, šamponech nebo podkladových bázích. 

  • 3-benzyliden camphor

Organická sloučenina schopná absorbovat UV záření. Od roku 2015 je v EU zakázaná, ale produkty z USA nebo Asie jsou jí plné, pozor na to.

 

Nehty jako perličky 

Oproti vlasům nebo pleti, které v těhotenství skutečně trpí, jdou nehty úplně jinou cestou. Prospívají, jsou pevné, bez hrbolků a poměrně rychle rostou. Mohou za to hormony. Zapomeňte na gelové nehty nebo laky na nehty a časté odlakování. Všechny látky jako lepidla, toluen, folmaldehydy a ftaláty jsou pro tělo toxické a skrz nehtová lůžka s snadno dostanou do těla a v organismu nadělají velkou paseku. Mnohem lepší variantou je pravidelná péče díky bambuckému máslu nebo výživného krému bez parfemace. 

Třikrát stop 

Žena má nutkání nechat se v těhotenství rozmazlovat. Nic proti ničemu, ale všechno má svoje meze a je třeba konat tak, abyste respektovaly požehnaný stav. Na tyto tři procedury tedy na těch pár měsíců zapomeňte. 

  • Peeling

Drhnutí jemnějším i hrubým scrubem pokožce nesvědčí. Během očekávání je poměrně citlivá a náchylná k poranění, oděrkám nebo odřeninám. Navíc je mnohem více vnímavá a může na krupičky, které mají za úkol odstranit přebytky kůže, reagovat podrážděně. 

  • Masáže

Tlak na tělo je v těhotenství pochopitelně zapovězený. Masáže tedy vynechte a soustřeďte se jen na jemné procedury jako je prohmatání krku nebo nohou. Některé salony sice nabízí speciální masáže pro ženy v očekávání, ale není důvod to pokoušet, všechny neduhy lze regulovat odpočinkem, klidovým režimem, vůněmi, pobytem na čerstvém vzduchu nebo psychickou pohodou. 

  • UV záření

Pobyt na slunci je nesmírně opojný a ulevující, obzvláště v těhotenství. Kůže je ale v tomto období citlivá a má sklony k tvorbě pigmentových skvrn. Úzkostlivě ji před slunečními paprsky chraňte a vyvarujte se spálení. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA