Přejít k hlavnímu obsahu

Miminko se zuby? I to je možné .. 

Dětské zoubky

Každé miminko je jiné. Rodí se velká, malá, vlasatá i bez jediného chloupku, bez pih nebo se skvrnkami, ukřičené nebo tiché a klidné. A některé dokonce se dvěma spodními tesáčky. Anomálie nebo roztomilost sama?  

První velké bolení  

Zoubky. To je pro miminka velké téma. Umí je totiž hodně potrápit. Bezesné noci nemá smysl počítat, proplakané dny stejně tak. Dásně jsou oteklé, mohou se objevit vyrážky, horečky nebo průjmy. Je to skutečné trápení a možností, jak ulevit, je pramálo. Bohužel s každým dalším tesáčkem se situace opakuje a trpí děti i rodiče. Pravda, někteří špunti překonají růst během pár dní, většina si ale projde mnoha týdny bolestí.  

Většinou jde o první zkušenost miminka s opravdovou bolestí. Zácpy, nadýmání a neobratně zastřihnuté nehty se tomu nemůžou vyrovnat.  

Ten správný čas  

U většiny dětí se první zoubek objeví po půl roce života. Někdy o něco dříve, jindy později. Může ale nastat i překvapení a zoubek se objevit u novorozeněte. Jedná se zhruba o jeden případ ze tří tisíc miminek. Natální zoubky jsou v dutině ústní už při porodu, neonatální tesáky se prořežou krátce po něm (ještě v novorozeneckém období). Na první pohled jde o roztomilou jinakost, na druhou stranu ale mohou být předzvěstí mnoha potíží a nezřídka dochází kolem dvou nebo tří týdnů věku k jejich extrakci. Způsobují problémy s polykání, překáží jazykové uzdičce a brání plynulému sání při kojení.  

Zubní trable  

Bolení zubů zná každý. Malí i velcí. U miminek je ale situace o to horší, že jim nemůžeme ulevit všemi dostupnými prostředky a možnosti jsou značně omezené.  

Známé metody, jak bojovat s bolestí při prořezávání a růstu zoubků:  

Nechci tě!  

Každé dítě je jiné a prožívá bolest odlišně. Neberte si vůbec osobně, když vás miminko odmítá a křičí do polštáře, roní slzy jako hrachy a jen vás vidí, propuká v ještě silnější pláč. Je vzteklé, nevrlé a rozmrzelé z bolesti. A nestojí o to, aby mu někdo vysvětloval, že to jednou přejde. Jen si vzpomeňte sami na sebe, jak jste nepříjemní, když vám někdo podsouvá svá moudra a vám je ouvej. Děti to prožívají úplně stejně. Pokud vás tedy nechtějí, buďte poblíž, ale nevnucujte se.  

Paradoxně může samota (v normě) dítěti ulevit. Udělá si pohodlí podle svého gusta. Vždy ale po očko sledujte, co se v pokoji děje, kontrolujte teplotu, slinění nebo otoky.  

Zub v tom není sám  

Bolest zubu nepřichází sama od sebe. Je součástí “balíčku”, kdy se mohou objevit teploty, osypky nebo zelený a hustý výtok z nosu. To souvisí s oslabenou imunitou dítěte. To pochopitelně celou situaci zhoršuje. Organismus, který nezvládá bojovat s viry a bakteriemi, ucpané dutiny, tlak v uších, svědění na sliznicích a dásních, nadměrné slinění. Není divu, že děti nejsou ve své kůži a nespokojenost dávají znát.  

Absolutní jednička  

Obklady a bylinné odvary jsou fajn a do jisté míry opravdu pomohou, ale jednoznačně nejlepší je jemná masáž rozdrážděných dásní. Není třeba kupovat speciální kartáčky, masážní houbičky ani jiné vychytávky. Stačí prst. Nemusíte se hnát za speciálními přípravky. Otevřete komoru a popadněte olivový nebo kokosový olej.  

Namočte prst do oleje, otevřete miminku ústa a jemnými krouživými pohyby tlačte na dásně ze všech stran. Úleva přichází okamžitě, otoky ustoupí. Nevtíravá vůně oleje je dětem příjemná a vedlejší účinky obou zmíněných olejů, jako je uvolnění střev, podpora zažívání a zabránění infekcí, přijdou k dobru.  

Jen pozor na nečistoty na rukou, dlouhé nehty nebo záděry, abyste dětem do úst nezanesli nepořádek nebo je neškrábli do dásní a patra.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA