Přejít k hlavnímu obsahu

Mýtus či realita: Je možné otěhotnět během menstruace?

otěhotnění při menstruaci, menstruace těhotenství

Přestože je běžně rozšířený názor, že početí během menstruace je spíše nepravděpodobné, realita může být poněkud složitější. Tento článek se zabývá různými aspekty otěhotnění v průběhu menstruačního cyklu, rozptyluje mýty a poskytuje důležité informace pro ty, kteří se snaží porozumět svým šancím na početí.

Otázka, zda je možné otěhotnět během menstruace, je často zdrojem zmatku a nedorozumění. Zatímco tradiční chápání menstruačního cyklu naznačuje, že šance na početí jsou v tomto období minimální, věda nám říká, že ženský reprodukční cyklus je složitější a individuálně variabilní. Tento článek se zaměřuje na to, jak menstruační cyklus funguje, a zkoumá, za jakých okolností může dojít k početí i během menstruace.

Menstruační cyklus lze rozdělit do několika fází, přičemž ovulace – uvolnění vajíčka z vaječníku – se obvykle odehrává uprostřed cyklu, přibližně 14 dní před začátkem další menstruace. Během menstruace je výskyt ovulace vzácný, avšak ne nemožný, zejména u žen s kratším cyklem nebo nepravidelnou menstruací. 

Možnost otěhotnění by teoreticky vznikla v případě krátkého menstruačního cyklu (22 dní), který některé ženy, co antikoncepci neužívají, mají . Pokud je cyklus pravidelný dochází k ovulaci přibližně v půlce cyklu, tedy asi 14 dní před začátkem menstruace, ke konci menstruačního týdne nebo těsně po něm je tedy riziko otěhotnění minimální. - Mgr. Michaela Velecká, vedoucí lékárník tč. na MD, BENU Lékárna OC Rýnovka Jablonec n. Nisou

Dalším faktorem je variabilita menstruačního cyklu. U některých žen může být cyklus kratší nebo delší, což může ovulaci posunout blíže k období menstruace. To zvyšuje pravděpodobnost, že spermie setkají s vajíčkem a dojde k početí.

Jedním z klíčových faktorů, které je třeba vzít v úvahu, je schopnost spermií přežít v ženském reprodukčním traktu po dobu až 5 dnů. To znamená, že pohlavní styk během pozdní menstruace může teoreticky vést k početí, pokud dojde k ovulaci krátce po skončení menstruace.

Zatímco šance na otěhotnění během menstruace jsou nižší než v jiných fázích menstruačního cyklu, není to nemožné. Rozumění vlastnímu cyklu a pozorování signálů těla může pomoci ženám lépe navigovat v pravděpodobnosti početí. Pro ty, kteří se snaží o početí nebo se mu naopak snaží vyhnout, je důležité si uvědomit, že menstruace sama o sobě není spolehlivou antikoncepcí. Vždy je nejlepší konzultovat individuální otázky týkající se plodnosti a antikoncepce s kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA