Co dělat když miminko trápí bolest při prořezávání zoubků | Těhotenství.cz

Co dělat když miminko trápí bolest při prořezávání zoubků

Co dělat když miminko trápí bolest při prořezávání zoubků - Těhotenství.cz

První zoubky se obvykle klubou zhruba od šesti měsíců dítěte. Častokrát je to období plné neklidu, rozmrzelosti a nepříjemné bolestiinfo-icon, která může dítěinfo-icon zle potrápit. Bolestinfo-icon při prořezávání zoubkůinfo-icon jde tlumit pomocí volně prodejných analgetik speciálně určených přímo pro malé dětiinfo-icon.

V průběhu života se člověku vyvíjejí dvě sady zubů. První jsou zubyinfo-icon mléčné (celkem jich je 20), po jejich vypadání následně rostou zuby trvalé (těch je 32). Mléčné zuby se prořezávají zhruba do 3 let věku dítěte, trvalé zuby začínají růst kolem 6 let.

Prořezávání zubů probíhá obvykle v určitém pořadí. Jako první rostou první a druhé řezáky, následují první stoličky a posléze špičáky. Na závěr přichází druhé stoličky. Samozřejmě platí, že každé dítě je jiné, a proto se i v případě prořezávání zoubků mohou objevit individuální rozdíly. Nicméně většinou rostou nejprve zuby v dolní čelisti, až poté v horní. Zuby se prořezávají v párech, tedy současně pravý i levý zub. Zpravidla se tak děje dříve u dívek než u chlapců.

„Prořezávání zubů dítěte často provází nepříjemné stavy, nadměrné slinění a potřeba kousání do věcí, někdy i do lidí. Vyskytnout se mohou také bolesti doprovázené zvýšenou teplotou. Pokud se tyto příznakyinfo-icon u dítěte objeví, není třeba panikařit. Dnes již existují volně prodejné lékyinfo-icon určené i pro ty nejmenší děti, které od obtíží dokáží ulevit,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce. Na bolesti je možné použít  Paraleninfo-icon SUS, suspenze s vůní lesních jahod, která je účinná proti horečce a nejrůznějším bolestem, včetně bolestí provázející prořezávání zoubků nebo také Ibalgin Baby, suspenzi s obsahem ibuprofenu a příchutí malin, která je vhodná pro děti od 3 měsíců (s hmotností nad 6 kg).

„Kromě léků na tlumení bolesti je vhodné dítěti pořídit kousátko. Jde o speciální neostré pomůcky v podobě zvířátek či různých tvarů, které při kousání tlačí na dáseň v místě prořezávajícího se zubu, čímž jednak mírní bolest a jednak pomáhají urychlit celý nepříjemný proces,“ dodává MUDr. Bajová. Kousátka s tekutinou uvnitř se mírně vychladí v lednici, tím pádem pak chladí a zklidňují překrvenou a podrážděnou dáseň dítěte. Kousátko však dětem dávejte jen do vyklubání prvního zubu. Později by totiž hrozilo, že dítě předmět prokousne a tekutinu uvnitř spolkne. „Podobně jako kousátko uleví od bolesti způsobené prořezávajícími se zuby i žvýkaní lehce předvařené tvrdší zeleniny, například mrkve nebo kedlubny. Stejně dobře poslouží i kousek kůrky od chleba,“ doporučuje MUDr. Bajová.  

Již od prvních zoubků je třeba dbát u děťátka na ústní hygienu. Nejmenším dětem musí zuby i dásně čistit rodiče, ideálně dvakrát denně pomocí navlhčeného kapesníku. U starších dětí okolo 18 měsíců se již může použít dětský kartáček s trochou dětské zubní pasty. Kartáček musí být malý a měkký, aby nepoškodil zubní sklovinu a dáseň. Od předškolního věku si už děti čistí zuby samy, nicméně rodiče by na předškolní a mladší školní děti měli dohlížet a zoubky jim dočišťovat.

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: