Přejít k hlavnímu obsahu

První zuby a velká zkouška pro rodiče

První zub

Máte radost, když se dítěti vyklube první zoubek? Tím se ale odstartovala téměř nekonečná řada uplakaných dnů a probdělých nocí, kdy dítě bojuje s bolestí. Naštěstí existuje pár triků, jak mu alespoň na chvilku ulevit. 

Mléčné zuby 

Všeobecně přijatý název prvních zoubků - mléčné. Existují dvě verze, které vysvětlují význam tohoto označení. Ta první souvisí s matkou. Dítěti se totiž zuby prořezávají ještě v době, kdy je kojené. Druhá verze upozorňuje na to, že mléčné zuby jsou mnohem bělejší než druhé zuby, které člověku vydrží při správné péči po zbytek života. Nápadně připomínají barvu mléka. Pravda to může být a nemusí, ale to, že první tesáčky dávají dětem hodně zabrat, se popřít nedá. 

První zub se dětem prořezává mezi šestým a desátým měsícem a kolem třetích narozenin jich mívají dvacet. Každý zub se klube na svět v průměru osm dnů a způsobuje velké bolesti. Není ale podmínkou, že pokud dítě potrápí první zub, že to tak bude u všech. Některé mohou vyrůst bez bolesti, špičáky ale patří mezi ty nejhorší. Je to dáno jejich tvarem, musí vylézt celé, aby dáseň dál nedráždily. 

Rychlá pomoc 

Každé dítě reaguje na bolest zubů jinak. Mohou se dostavit nevolnosti nebo horečky. V noci je neklidné a často se budí, přes den neustále pláče, nic ho nebaví, tupá bolest ho ruší při soustředění. Odmítá jídlo a všechno strká do pusy, aby si jemnou masáží ulevilo. Právě to by mělo být impulsem pro rodiče. 

  • Kousací kroužky 
    • Gel uvnitř musí být chladný, ne zmrzlý 
  • Kůrka tvrdého chleba, studená mrkev nebo vychlazená čajová lžička 
  • Chladivé obklady 

Ruční práce 

Dítě trpící bolestmi má vyjma času, kdy křičí, čelist pevně sevřenou a ze strachu, že by mu něco mohlo způsobit ještě větší příkoří, ústa jen tak neotevře. Jemně mu zmáčkněte čelist a rychle zkontrolujte stav. Prst namočte v olivovém nebo kokosovém oleji a jemně kroužete po dásních. Vyvíjejte jemný tlak a dokud dítě drží, masírujte. Po chvíli přestane protestovat, úleva totiž přichází téměř okamžitě. 

Dávejte si ale pozor na ostré nehty, stačí malý pohyb hlavou dítěte a úraz je na světě. I drobná oděrka by mu způsobila další bolest. Nehledě na to, že to, co se za nehty ukrývá, by se mohlo dostat do rozdrážděných dásní a způsobit šíření infekce. 

K dostání jsou i speciální gely, aplikují se stejně. Jen se poslední dobou rojí informace o tom, že mohou způsobovat autismus a narušovat imunitní systém dítěte. Je to stejné jako s očkováním. Záleží na názoru rodiče. Situace zřejmě nebude tak dramatická, ale pravda je, že u dítěte bychom měli dát přednost ryze přírodním produktům. 

Bylinky stranou 

Hojně se doporučují i bylinkové čaje, ale u dětí není jistota, že silný odvar nevyvolá alergickou reakci. To by mohla být při prořezávání zubů nežádoucí komplikace. Zbytečně neexperimentujte a volte klasiku v podobě heřmánku nebo šalvěje. 

Jantarová pomoc 

Miminka nosí čím dál častěji jantarové korále. Mají bezpečnostní uzávěr a každý kamínek je zafixovaný uzlem, aby se maximálně snížilo riziko nehod. Zkamenělá pryskyřice borovice z oblasti Baltu obsahuje velké množství kyseliny jantarové a díky svým antioxidačním účinkům chrání děti před bolestmi hlavy a uší, před problémy se štítnou žlázou, žaludkem, játry, ledvinami, slezinou nebo klouby, ulevuje při prořezávání zubů. Nosí se na holé kůži, aby se podpořilo uvolňování léčivých aromat. Pro jednoho pouhé placebo, pro druhého zázrak.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA