Přejít k hlavnímu obsahu

Plánujete těhotenství? Zvyšte příjem vitamínů a kyseliny listové ihned po vysazení antikoncepce

Vitamíny a kyselina listová_tehotenstvi.cz

Úsloví, že v těhotenství se má jíst za dva, není tak úplně pravdivé. Daleko více než na množství totiž záleží na skladbě stravy, kde hrají klíčovou roli vitaminy, které se postarají o správný vývoj miminka. Ne vždy je ovšem snadné přijmout je z potravy, a tak přicházejí na řadu doplňky stravy. Některé zdravotní pojišťovny vám na ně navíc přispějí. 

Vyvážená a pestrá strava v těhotenství je základ!

Uspokojit denní potřebu vitaminů a minerálů v těle rozhodně není jen tak, obzvlášť na podzim a v období chřipek, kdy je čerstvého ovoce a zeleniny pomálu. Náročné to mají hlavně těhotné ženy, které musí stejné množství vitaminů náhle rozdělit dvěma. Neživí už pouze sebe, ale i své nenarozené miminko.

„V těhotenství je důležitá pestrá a pravidelná strava bohatá na bílkoviny, zeleninu, ovoce, ale také zdravé tuky a sacharidy. Ty najdete v oříšcích, mořských rybách, mořských plodech, fazolích, hrachu, ovesných vločkách nebo v celozrnných produktech,“ informuje MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu těhotných.

Ne všem maminkám se však podaří naplnit příjem vitaminů a minerálů normální potravou, spousta živin je navíc zničena během tepelné úpravy jídel. Užívání doplňků stravy tak rozhodně není od věci.  

Dopřejte si v těhotenství vitaminový koktejl. Vaše miminko to ocení!

Pokud těhotenství plánujete, je vhodné zvýšit příjem některých vitaminů, především kyseliny listové, už během pokusů o početí. 

„Ideálně ihned po vysazení antikoncepce,doporučuje sexuolog Radim Uzel. Nedostatek kyseliny listové může totiž u plodu vést k vrozeným vadám nebo k potratům. Důležité jsou ovšem i další vitaminy – především jód, magnesium a vitaminy skupiny B. Jejich potřeba je individuální, v každé fázi těhotenství se navíc trošku liší, je proto klíčové po celou dobu gravidity jíst komplexní doplňky stravy, tedy takové, které obsahují všechny potřebné složky.  

„Ideální je v tomto případě GS Mamavit Prefolin+DHA, který svým složením patří mezi nejbohatší vitaminy pro těhotné i kojící maminky na trhu. Byl vyvinut ve spolupráci se specialisty ÚPMD v Praze Podolí a obsahuje 23 vitamínů a minerálů, včetně železa, vápníku, kyseliny listové a Omega-3,” informuje Metyš. Vstřebatelnost těchto látek je oproti běžné stravě téměř stoprocentní. 

Hořčík proti únavě

Jednou z klíčových látek je i hořčík. Co se týče těhotenství a zmíněného minerálu, zastávají odborníci poměrně jasný názor – jeho nedostatek značně zvyšuje riziko vrozených vad potomka. Ovšem hodně se mluví také o předčasném porodu, nebo dokonce o potratu. Gynekologové hořčík doporučují užívat i preventivně, protože pomáhá nejen v případě zvýšené únavy, ale i nepříjemného tvrdnutí těhotenského bříška či častých křečí v lýtkách.

Přirozeně se vyskytuje v celozrnných produktech, oříškách či slunečnicových semínkách. V období těhotenství je však vhodné ho doplňovat i jinak než pouze stravou. Ideální je sáhnout po vitaminech speciálně určených těhotným ženám.

Pojišťovny přispívají na doplňky stravy!

Pozitivní je, že na některé doplňky stravy vám přispějí i pojišťovny. Jednou z nich je například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, která si pro nastávající maminky připravila různé speciální programy. Jeden z nich se vztahuje i na vitaminy a doplňky stravy zakoupené v lékárně.

„Pojištěnky musí být v roce 2020 minimálně ve 12. týdnu těhotenství, včetně nebo od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020 porodily. Výše příspěvku je 1500 Kč, a to buď takto jednorázově na základě předložení účtu z lékárny nebo rozloženě – 3x po 500 Kč,“ vysvětluje ředitelka odboru komunikace Alena Frolíková. Podobným způsobem postupuje i Oborová zdravotní pojišťovna, která v rámci papírového formuláře přispívá až 1300 Kč. 

autor: Alena Bartoníková

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.