Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyzrát na prdíky?

Miminko

První “pšouk” se na svět dostane mnohem dřív než úsměv. Tak to prostě je. Není to jen otrávený vzduch a upuštění plynu, nadýmání a prdy patří k tomu nejhoršímu, co může miminka potrápit. Naučte se triky, jak s nimi rychle zatočit. 
 

Povinná výbava - prdy 

Miminka si mohou jen těžko sama ulevit od potíží, a tak je na vás - na rodičích, abych to vzali na sebe. Poprat se s bolestí není ve finále tak těžké, mnohem složitější je cesta k diagnóze. Když dítě pláče a svíjí se, mají rodiče knedlík v krku a neví, co by ho tak mohlo soužit. Není ale třeba vymýšlet nesmyslné konstrukce a myslet na pohotovost. Ve většině případů jsou to totiž plyny. 

Nenápadné, zrádné a nesmírně bolestivé. Upřímně, známe to všichni. Jen děti neví, která bije. A tak pláčou a trpí. Rozhodně ne však tiše. V prvních měsících života je to běžné a není moc způsobů, jak by to rodiče mohli ovlivnit. Mohou jen tlumit, mírnit a být poblíž. Jsou sice děti, které se s kolikami téměř nesetkají a bolestivá období si vyberou jindy, například při růstu zubů nebo v podobě různých vyrážek, ale až osmdesát procent miminek si s plyny užije až až. 

Začněte u sebe  

Pokud svoje dítě kojíte, s největší pravděpodobností se vám nadýmání nevyhne. Může za to chybná technika sání. Jakmile totiž hltá a mimo mléka “spolyká” i hodně vzduchu, vytvoří se v těle ideální podmínky pro plyny. Problém se ale týká i miminek na umělé stravě. Lahvičky jsou univerzální a ne každému vyhovují. Někdy teče dobroty moc, jindy málo. A výkyvy v sání jsou pro prdíky živnou půdou. Pořízením lepší savičky nebo změnou polohy při kojení můžete dítěti hodně ulevit. 

S kojením souvisí i další bod. Je jasné, že byste si ráda dopřála všemožné lahůdky a po měsících očekávání, kdy jste se záměrně omezovala kvůli nenarozenému miminku a ne všechno vám sedlo, si chcete jídlo zase užívat. Při kojení to ale možné není. Všechno, co byste přijala, se projeví v mléce a miminku by to mohlo rozházet trávení, způsobit nevolnosti a bolení. Zelí, kukuřice, luštěniny, cibule a koření jsou tabu, pozor ale i na čerstvé pečivo nebo vajíčka. To všechno dětem nevoní. 

Po jídle je důležité si odříhnout. Držte dítě ve svislé poloze a choďte. Pomalé přešlapování rozpohybuje dětská střívka a dítě si odfoukne, čímž všechny “přebytky” vyjdou vrchem a nebude miminko o pár hodin později trápit nadýmání. Trvá i dvě nebo tři hodiny než se potrava dostane na samý konec do tlustého střeva. Děti se ale krmí přesně s takovým rozestupem. Pokud tedy nenecháte miminko odříhnout, přetěžujete jeho organismus a celou situaci zhoršujete. 

Kouzlo nošení 

Každé miminko vyžaduje něco jiného. Jedno je rádo v lehu, další v poloze hlavou nahoru, jiné si lebedí, když může svěsit ruce i nohy směrem dolů. Drtivé většině z nich vyhovuje šátkování. Jsou v něm hezky schoulení, látka se vytvaruje podle tvaru jejich těl, rodič se při chůzi mírně pohupuje a to děti (a trávení) pozvolna uklidňuje. Dlouho stály šátky stranou, ale pozitivní vliv na vývoj dítě a na vztah mezi matkou (nebo otcem) a dítětem je dnes už nepopiratelný. 

Stejně účinné je nošení v klubíčku nebo takzvaně “na tygříka”, kdy si dítě položíte bříškem na předloktí a ruce a nohy mu necháte viset dolů a hlavičku schováte do dlaně. Pro miminka je tato pozice nesmírně pohodlná a vyžadují ji poměrně dlouho, až do věku, když už to pro rodiče kvůli vyšší hmotnosti není komfortní. 

Důraz na bříško 

Břicho bolí, nafukuje, pne, tepe v něm. Právě tam je zdroj všech problémů. Způsobů, jak mu ulevit, je spousta. Masáž, kdy jemně kroužíte kolem pupíku ve směru hodinových ručiček, je základ. Stačí vyvinout jen mírný tlak a několik minut plynule masírovat. 

Bříškem na bříško 

Některé děti jsou netykavky, jiné blízkost rodiče při bolestech naopak vyžadují. Pokud máte doma mazlíka, položte ho břichem na břicho a využijte kouzla stlačení, tělesného tepla a objetí. Miminka v této poloze alespoň na chvilku usnou a odpočinou si. Změna tlaku v bříšku je uklidní a bolest se zmírní. 

Tejpování 

Tuto metodu, jak ulevit svalům a napětí těla, má většina lidí spojenou se zablokovanou krční páteří nebo bolestivými lýtky. Využití u nadýmání miminek je poměrně velká novinka. Elastická bavlněná páska se lepí přímo na bříško a může zlepšit střevní peristaltiku a pomoct plynům lépe odcházet. Dítě necítí žádný tlak, barevné pruhy netlačí ani nepnou. Jsou navíc hypoalergenní a riziko negativní reakce je minimální. Jen kvůli aplikaci budete muset za terapeutem. 

Když není zbytí 

Občas se situace zhorší tak moc, že ulevující metody nefungují a je třeba přistoupit ke speciálním kapkám. Každý lékárník i pediatr vám je doporučí bez mrknutí oka, na trhu je celá řada produktů a efekt je velmi podobný. Nezáleží ani tak na značce, ale spíš na složení, dávkování a síle. 

Pokud se ani to neosvědčí, přichází na scénu poslední možnost. Rektální rourka. Zní to děsivě a popravdě je to nepříjemná záležitost pro děti i rodiče. Ale problém s plyny i stolicí se vyřeší téměř okamžitě. Je dostupná v každé lékárně a stojí v řádu nižších desítek korun. Tyčinka se po namazání olejem (ideální je mandlový, kterým se provádí i masáž břicha) zavede do zadečku a lehce se s ní pootočí. Tím se střeva lehce uvolní a prdíky vyjdou ven. Její používání je ale sporné a nesmí svádět rodiče k tomu, aby tak řešili každý pláč a nadýmání. Dítě si může na tuto metodu velice rychle zvyknout a “odnaučí” se vypuzovat plyny a stolici samo. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.