Přejít k hlavnímu obsahu

Pár věcí, které byste měli vědět o 1. trimestru těhotenství

1.trimestr-tehotentsvi

Jakmile budoucí maminka objeví na těhotenském testu dvě čárky, okolí zavalí nově těhotnou ženu horou tipů a zákazů. Zejména babičky považují za své poslání dávat ženě v očekávání „dobré rady:“ co (ne)dělat v těhotenství, jak porodit zdravé miminko atd. Přestože odborníci považují první tři měsíce těhotenství za zásadní pro růst i vývoj plodu v děloze, obavy o dítě nejsou na místě. 

Nespočet těhotných žen překlenulo 1. trimestr bez komplikací. Abyste se stala jednou ze spokojených maminek, které porodili vitální miminko, vyplatí se držet určitých doporučení od lékařů. Jakých?

A je tu 1. trimestr těhotenství

Zákaz cigaret, alkoholu v těhotenství a jiných drog je notoricky známý. O tom není sporu. Ale občas se může stát, že se tu a tam doslechnete, že jedna sklenka vína nevadí. Myslete však především na plod na miminko v bříšku! Alkohol je jed a jako takový může škodit v jakémkoli množství. Pravidelné, časté či nadměrné popíjení alkoholu, nedej bože tvrdého, může přivodit miminku trvalé následky, ve vážných případech ústící až do terminálního stavu. 

Cigarety se s těhotenstvím zcela neslučují. Řada studií prokázala, že každý miligram nikotinu škodí. Korelaci ostatních návykových látek, jako je heroin, kokain či pervitin, s těhotenskými komplikacemi není třeba rozvádět. 

Nebezpečí pro těhotné ženy se však může ukrývat i ve vaší spíží či ledničce. Lékaři doporučují vyhýbat se směsím pro rychlou přípravu jídel, instantním polévkám i konzervám. Sýrové či nedostatečně tepelně zpracované maso, (např. tatarák a sushi), stejně jako plísňové sýry a nepasterizované mléčné produkty často tvoří sídlo bakterií nebezpečných v těhotenství.  

Vhodný jídelníček pro ženu čekající miminko se nese v duchu lehkých, pestrých a nutričně vyvážených pokrmů. Zdravou stravu si je vhodné denně rozdělit vícero menších porcí, konzumovaných v pravidelných intervalech. Nelze opomenout dostatečný pitný režim. Zodpovědnost ve stravování si jistě udržíte snadněji s vědomím, že veškeré živiny, ale i škodlivé látky, putují skrze placentu do organismu miminka v bříšku. 

První trimestr však od ženy vyžaduje přehodnocení návyků i v jiných oblastech života… 

Sex v těhotenství si s 1. trimestrem těhotenství rozumí. Soulož představuje pro řadu těhotných žen uvolnění v jejich náročném životním období. Na druhou stranu se kolem něj točí řada otazníků, zejména v otázce bezpečnosti během těhotenství. Přečtěte si proto některý z článků na téma sex v těhotenství.

Podle lékařů lze v dřívějším pohlavním životě beze změn pokračovat při zdravém průběhu těhotenství, kdy nehrozí potrat ani předčasný porod. 

"Jestliže se u ženy vyskytuje příliš nízko příliš nízko umístěná placenta, krvácení po pohlavním styku či obavy se sexem související, měla by pohlavní život přizpůsobit radám lékaře,“ upozorňuje Hana Hrbáčková, doktorka z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Pokud je pohlavní styk následován krvácením, situace vyžaduje zjištění jeho příčiny a zdroje, stejně jako provedení ultrazvuku. Lékař obvykle indikuje na určitou dobu sexuální abstinenci. Případné další souloži by mělo předcházet diagnostické vyšetření. 

Mnoho žen, které otěhotněly pomocí metody umělého oplodnění IVF, se obávají nemožnosti vedení sexuality. Přitom, dojde-li k potvrzení těhotenství v děloze a vyloučení rizika těhotenských komplikací typu infekce či spontánního potratu, lze sex nadále provozovat. 

Bylinky v těhotenství opatrně 

Dopřáváte si při únavě, nespavosti, migréně či jiných neduhách bylinkový čaj s pocitem, že jdete zdraví více naproti než s farmaky? 

Možná. 

Bohužel řada druhů léčivek a přírodních preparátů se s těhotenstvím neslučuje. Některé mohou graviditu dokonce ohrozit. 

I na první pohled nevinné sirupy a čaje na kašel zpravidla obsahují pro těhotné ženy nevhodnou šalvěj, mateřídoušku či jitrocel. Léčivá skořice, maliník, aloe vera, šalvěj, zázvor, jalovec či eukalyptus se v období radostného očekávání ocitá ve škatulce jedů. Ze zdravotní prospěšnosti máty, heřmánku, meduňky či lipového květu naopak můžete bezpečně těžit i s miminkem v bříšku. 

Nezapomeňte přitom, že v těhotenství alfou i omegou při užívání čehokoli z herbáře je pravidlo „všeho s mírou“ a tomuto počinu by měla předcházet konzultace s lékařem. Bavíme se zde nejen o bylinných čajích, sirupech a kloktadlech. Také při výběru vonných a masážních olejíčků, solí do koupele i tělových krémů zůstaňte ve střehu. 

Na léky během těhotenství pozor! 

S chemickými farmaky z lékáren se v těhotenství ocitáte na ještě tenčím ledě než s bylinkami. Bohužel, také těhotné ženy postihují onemocnění, která vyžadují medikamentózní léčbu. Nikdy však ne samoléčbu! 

„Veškeré léky, které těhotná žena užívá, by měla předem konzultovat se svým lékařem, který jí medikaci upraví tak, aby představovala bezpečné řešení pro miminko v bříšku i ni samotnou ni samotnou,“ zdůrazňuje Hrbáčková. Podle předpisu se u každého léčiva musí na příbalovém letáku na základě složení uvést, zda a v jakém trimestru je možné jeho podávání. Pravidlo platí i pro volně prodejné medikamenty. Pokud se vám takovou informaci nedaří dohledat, lékař čí lékárník vám poradí.  

Sportu se nebojte! 

Některé sportovně založené ženy volí přístup „nemoc (třeba křečové žíly) vyběhat“, ne vyležet. Na rozdíl od lékáren a herbářů, vašich tréninků se (většinou) obávat nemusíte. Pro bezpečné sportování v těhotenství je třeba splňovat pouze dvě podmínky: 

 • Vaše gravidita dosud probíhala bez komplikací. 
 • Věnovala jste se některé formě fitness i před početím dítěte. 

S miminkem v bříšku samozřejmě není vhodné vyběhnout na Pražský mezinárodní maraton. Nikdy netrénujte „až na krev“. 

Lékaři také doporučují vyvarovat se sportovním aktivitám, při nichž hrozí riziko přílišného vyčerpání, pádu a úrazu, a to především břišní oblasti. Na černou listinu disciplín v graviditě patří: 

 • Kontaktní sporty 
 • Bojové sporty 
 • Bruslení 
 • Lyžování 
 • Volejbal 
 • Aerobik s vysokými poskoky 

Pokud se rozhodnete poprvé vkročit do světa sportu právě v těhotenství, bezpečnou volbu představují lehké aktivity typu: 

 • Kurzy cvičení pro těhotné šité na míru vašemu jinému stavu 
 • Cvičení ve vodě 
 • Jóga 

Trenér vám poskytne bezpečný odrazový můstek: poradí vhodné cviky i techniku, eventuálně opraví její provádění. 

Saunu odložte na později 

Považujete při sportu saunování za nezbytnost pro podávání dobrých výkonů a regeneraci? Pak svou sportovní přípravu v těhotenství musíte přehodnotit. 

„Těhotným ženám pobyt v sauně důrazně nedoporučuji. Nastávající maminka by měla navrhnout své sportovní a odpočinkové aktivity tak, aby neohrožovali nenarozené miminko ani ji samotnou,“ poučuje gynekoložka Radka Gregorová. 

S rostoucí dělohou se pojí objemové změny, vedoucí mimo jiné ke změnám postavení bránice, parametrů dýchacího systému i krevního řečiště: zvyšuje se minutový srdeční výdej, objem krve i krevní plazmy. 

S přehřátím organismu koreluje riziko dehydratace a kolapsu. Mdlobu doprovází prudký pokles krevního tlaku, což může vyústit v ovlivnění průtoku krve placentou a nedostatek kyslíku plodu v děloze (hypoxii až asfyxii). Nadměrná teplota navíc u některých žen zapříčiní krvácení a spontánní potrat. 

Pokuste se v prvním trimestru vyhledat bezpečnější formu relaxace. Při saunování v pokročilejších stádiích těhotenství (naštěstí) riziko klesá. 

Kávy se vzdávat nemusíte 

Když ne saunou, což takhle „nakopnout“ sportovní výkonnost kávou? Recept budoucích maminek na zahnání těhotenské únavy, závratí i nízkého krevního tlaku si během prvního trimestru lze dopřávat v rozumné míře bez výčitek. 

Tři šálky kávy denně (čili 300 mg kofeinu) představují horní hranici. Vyšší příjem se podle studií pojí s poškozením plodu v děloze. Nezapomeňte, že co „černé zlato“, to jiné množství kofeinu. Toužíte-li tedy po kávě nejen o páté, vsaďte na instantní druhy namísto silného espressa. 

První trimestr znamená z hlediska embryogeneze nejbouřlivější období těhotenství. Zárodek mění svůj tvar takovou rychlostí, že ve třetím měsíci gravidity lze zaregistrovat hlavičku i končetiny včetně pohybů. Vznikají orgánové soustavy, srdíčko bije již od třetího týdne od početí. Miminko v bříšku se přitom „schovává“ před budoucí maminkou až polovinu tohoto období.

Žena se o radostném očekávání dozví často až po vynechání menstruace. Pro zajištění optimálního růstu i vývoje plodu a zvýšení naděje na dlouhodobě zdravotně pozitivní prognózu dítěte se vyplatí co nejdříve zjistit, čeho se v prvním trimestru vyvarovat. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.