Přejít k hlavnímu obsahu

Intimní partie miminek aneb samé trable

Dětská hygiena

Děti. Novorozeňata. To není jen spánek, mléko a přebalování. Je to naditý balíček starostí a pochybností, péče a zodpovědnosti. Pro rodiče těžký úkol. O to víc, že se musí důsledně starat o intimní partie a sledovat každou změnu. 
 

Dvojí metr 

Je pochopitelné, že péče u holčiček a u chlapců se liší a vyžaduje odlišný přístup. Není se ale čeho bát, stačí si jednotlivé procesy zautomatizovat, být důsledný a zároveň nepodcenit žádné anomálie, aby nedošlo ke zdravotním komplikacím, které by vyžadovaly dlouhodobější léčbu. 

V každé porodnici se ženě dostane zevrubných informací, aby péče probíhala bez problémů. Ono totiž nejde zdaleka jen o čistou plenu, ale především o ošetření intimních partií. 

Na holčičky opatrně 

Na dívky a malé holčičky bývají ženy více upnuté a mají tendence je přehnaně pozorovat. Je to pochopitelné. Jsou na tom stejně a moc dobře si uvědomují, co to je nepohodlí v mezinoží a co může způsobit. Nechtějí tedy nic podcenit. Malé množství tekutiny vytékající z bradavek (a nápadně připomínající mléko) nebo jemný a čirý výtok z pochvy jsou ale v prvních týdnech života v normě a není třeba se znepokojovat. Je to přirozený proces a souvisí s nevyrovnanou hladinou hormonů. 

Vlhčené ubrousky? 

Spousta rodičů si myslí, že stačí genitálie otřít vlhčeným ubrouskem. Ano, v terénu, v místě, kde není nic lepšího po ruce, kde je možnost hygieny omezená. Tam všude plní ubrousky svoji roli na jedničku. Pokud jste ale doma, není nad otření intimních partií obyčejnou vodou nebo mycím gelem. To je pro citlivou oblast mnohem lepší varianta. Bez parfemace, bez dráždivých látek. 

Průzkumníci 

Pokud se mezi pysky objeví mázek, je třeba ho stírat. Vždy ale velmi opatrně a s citem. Nedaří-li se, namočte vatový tamponek do kokosového oleje. Je klouzavější a nebude problém pysky oddělit, aby nedošlo ke srůstu. Na to, jak o vážný problém jde, je poměrně častý. Kolují totiž zvěsti, že by se holčičky měly otírat jen zvenčí a dovnitř vůbec nezasahovat. To ale nepomáhá srůstům a následné návštěvě dětského gynekologa, který buď ručně nebo chirurgicky musí stěny oddělit. Nelze tomu předejít vždy, ale značná část “případů” je zapříčiněna nedostatečnou péčí ze strany rodiče. Někdy jde o zanedbání péče, jindy o pouhý strach být skutečně důkladný. 

Výtok? 

Ve věku od dvou měsíců do zhruba devíti let (hranice je pouze teoretická, nelze plošně určit) prochází holčičky obdobím hormonálního klidu. Výtok tedy není standard a vyjma toho na začátku, který souvisí s příchodem na svět a hledáním rovnováhy, není radno brát ho na lehkou váhu. Téměř vždy je třeba vyhledat lékařskou pomoc, kdy odborník zhodnotí stav dítěte a najde souvislosti mezi nemocí a sekretem a udělá dítěti potřebné stěry a testy. 

Stejně jako u dospělých žen mohou děti trpět na problémy s močovým měchýřem nebo ledvinami, na infekce a opakované záněty. Recidiva může u malých holčiček napáchat poměrně velké škody a narušit tamní prostředí. Není výtok jako výtok, ale pokud je lepivý, má netypickou barvu nebo čpí, pravděpodobně půjde o závažnější problém. 

Chlapci a dvojí ochrana 

Mohlo by se zdát, že u chlapečků není na seznamu zdaleka tolik možných komplikací jako u dívek, ale není to tak úplně pravda. I na ně číhá celá řada problémů a komplikací a bez pravidelné péče a jemného zacházení to nepůjde. 

Předkožka a .. 

Krátce po narození se kontroluje, je-li v rozkroku všechno v pořádku - penis, šourek a varlata. Žalud je chráněný předkožkou. Ta v tom ale není sama a těsně pod ní se ukrývají dva tzv. listy, které mají stejnou funkci jako předkožka. Společně chrání penis před bakteriemi, nečistotami nebo poraněním. Nemá tedy smysl násilím tlačit na to, aby se jednotlivé části oddělily. Může to trvat jen do batolecího věku, ale klidně i do okamžiku pohlavní zralosti. Pokud se neobjeví přidružené komplikace, není třeba se znepokojovat a proces urychlovat. Zbytečná bolest a efekt na nule. 

Výjimku tvoří jen obávaná fimóza, kdy zúžená předkožka brání močení a způsobuje bolesti. Existují dva způsoby, jak se s ní vypořádat. První představuje několikatýdenní léčbu kortikoidovou mastí, druhá metoda je invazivnější a během chirurgického zákroku v plné narkóze. 

Tam a zase zpátky 

S předkožkou souvisí i druhý bod, jak o penis pečovat. Oddělení je chyba, ale ve vrásách se může hromadit mázek. Sám o sobě je neškodný, ale ve větším množství může být zdrojem vzniku zánětu nebo šíření infekcí. Každý den ve vaně nebo ve sprše tedy přetáhněte předkožku nahoru a zase zpátky, aby všechna zákoutí zůstala dokonale čistá. Nic víc netřeba. 


 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.