Přejít k hlavnímu obsahu

Ošetření novorozence

Novorozenec je po porodu hodnocen dle tzv. Apgar - score, a to po první, páté a desáté minutě po porodu. Výsledky tohoto testu ukazují jeho zdravotní stav.

po 1 min.po 5 min.po 10 min.
frekvence srdeční
frekvence dechová
svalový tonus
zabarveni kůže
odpověď na podráždění

Hodnocení 0 až 2 body Čím je vyšší hodnocení, tím je větší předpoklad, že adaptace novorozence proběhne bez problémů. Maximální dosažený výsledek je 10 bodů po první, páté a desáté minutě. Dnes se již ustupuje od osprchování novorozence, spíše se otírá plenou namočenou v nahřátém oleji. Dítěti se otře z tělíčka mázek a krev.

Děťátko se zváží a změří. Nikdy se však neměří děti narozené KP hýždě, ať již šlo o porod spontánní nebo císařským řezem - takové děti se měří nejdříve 3. den po porodu, kdy se pomalu narovnávají nožičky. Sestřička ošetří sterilně pupíček, podváže jej sterilní šňůrkou nebo jej uzavře sterilní svorkou z umělé hmoty. Vždy se musí dostatečně přesvědčit, že nedochází ke krvácení.

Dále se dítě dobře označí, a to zpravidla dvakrát:

1) dostane číslo na ruku, stejné dostanete na ruku i vy

2) na nožku dítěte se napíše jméno (to se již nedělá všude) Sestra změří děťátku tělesnou teplotu. Jelikož ještě nemá dobře vyvinutou termoregulaci, je zapotřebí kontroly. Dítě se dobře zabalí do tzv. „uzlu". Děti mají toto balení velice rády, protože jim připomíná mateřskou dělohu a její tlak a jsou mnohem klidnější. Ve spánku je pak neruší pohyby jejich končetin. Další důležité ošetření je ošetření očí. Oči se vykapou Opthalmo - Septonexem, a tím se provede tzv. kredeizace. Jedná se o prevenci zanesení pohlavní choroby (ka­pavky) do očí novorozence.

Zdravotní sestřička vám poté dítě donese a společně zkusíte přiložení novoro­zence k prsu. Přiložení novorozence k prsu do 30 minut po porodu je velice dů­ležité. Rozvíjí se tím vztah mezi vámi a vaším miminkem. Stimulací bradavky se zajišťuje snadnější a rychlejší nástup laktace. Celkově to napomáhá lásce a porozumění mezi vámi a děťátkem.

Podle popisu vypadá ošetření vašeho dítěte zdlouhavě, ale ve skutečnosti trvá vše jen několik minut. Není na škodu, když svého partnera pošlete do dětského boxu, aby byl přítomen ošetření svého potomka. Podle vašeho zdravotního stavu, stavu dítěte a dle vašeho rozhodnutí zůstává dítě s vámi na porodním sále nebo si jej dětská sestra odnáší na novorozenecké oddělení. Na novorozeneckém oddě­lení zůstává dítě do té doby, než budete schopna se o něj postarat sama.

Těhotenství a porod

Autor: Magdalena Mikulandová

www.studioprozeny.cz

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.