Přejít k hlavnímu obsahu

Superfetace: Když žena otěhotní během již probíhajícího těhotenství

těhotenství, šok, otěhotnění v těhotenství

Existují skutečné případy, kdy žena může otěhotnět během již probíhajícího těhotenství. Tento neobvyklý jev je známý jako superfetace. Ačkoli je extremně vzácný, přináší s sebou unikátní soubor výzev a rizik jak pro matku, tak pro obě děti.

Většina z nás je obeznámena s pojmem dvojčata, kdy dva embrya rostou ve stejnou dobu v děloze. Ale co když se dva embrya nevyvíjejí synchronně? Superfetace, jev, při kterém žena otěhotní druhým dítětem během již probíhajícího těhotenství s prvním dítětem, je extrémně vzácný fenomén.

Jak k superfetaci dochází

Superfetace vyžaduje, aby žena ovulovala během těhotenství a aby se oplodněné vajíčko úspěšně implantovalo do děložní sliznice, která již podporuje první plod. Tento jev je u lidí extrémně neobvyklý, protože hormonální změny v těhotenství obvykle zabraňují další ovulaci a děloha se uzavře slizniční zátkou, což zabraňuje dalšímu oplodnění.

Případy a rizika

I když jsou případy superfetace vzácné, nesou s sebou významná rizika. Různý gestační věk obou plodů může způsobit komplikace v průběhu těhotenství, včetně předčasného porodu prvního dítěte nebo nedostatečného vývoje druhého dítěte, jelikož je mladší a může potřebovat více času k plnému vývoji.

Noah a Rosalie 

 

Pozoruhodný případ Rebeky a Rhysa se stal, když ultrazvuk v 12. týdnu ukázal, že jejich syn Noah má neočekávanou malou sestřičku Rosalie, dítě počaté přibližně tři týdny po něm, je příkladem superfetace. Obě miminka musela strávit čas na oddělených odděleních intenzivní péče novorozenců (NICU). Rosalie, která se narodila s váhou pouhých 1,16 kg, byla odeslána do specializovaného NICU. Noah se narodil s váhou 2,1 kg.

Celý rozhovor s Rebekou si můžete přečíst na CNN. 

Noah a Rosalie
Noah a Rosalie. Zdroj: edition.cnn.com

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Veronika Bělešová
kategorie: Zajímavosti
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA