Přejít k hlavnímu obsahu

Šestinedělí a zápach “tam dole”

Šestinedělí

Mohlo by se zdát, že po porodu zažívá žena jen krásné chvíle s miminkem. Pravda je ale taková, že se musí srovnat předně sama se sebou a nechat tělo zregenerovat, aby mohlo zase plnohodnotně fungovat. Během šestinedělí se střídá jedna peripetie za druhou. 
 

Tělo potřebuje čas

Během prvních týdnů se v těle ženy odehrává nespočet procesů, které jsou pro správné nastavení a zotavení těla po porodu zcela klíčové. Nejde zdaleka jen o naladění maminky a dítěte na stejnou notu, žena prožívá období, kdy se vše vrací do normálu. Na jedné straně se devět měsíců nějak vyvíjelo a teď má ani ne dva měsíce na to, aby se po operaci nebo porodu vrátilo do původní formy. Pokud žena šestinedělí podcení, mohou se velice snadno procesy, které jsou jinak zcela přirozené a tělo si s nimi bez větších potíží samo poradí, přeměnit ve vleklé zdravotní komplikace vyžadující lékařské ošetření, léčbu antibiotiky, která by znemožnila kojení, nebo dokonce krátkodobou hospitalizaci.

Očistky ven 

Při císařském řezu se většina očistků sice odsaje, to ale neznamená, že se netvoří a nevychází z ženy ven. U přirozeného porodu je jich pochopitelně mnohem víc a ženu mohu trápit po celé šestinedělí. Není nutné tomu nějakým způsobem zamezovat, všechny toxické látky a zbytky po porodu se musí dostat ven, aby se v těle netvořily infekce nebo očistky nezarůstaly. Ženy od první chvíle po porodu používají speciální hygienické potřeby, které výměšky z pochvy zachytávají. 

Čichám, čichám

Očistky mají hodně charakteristický zápach. Někdo ho nevnímá, ale ženy po porodu mají zbystřené všechny smysly a na čpavé “vůně” a vše, co je jiné a nejde jim pod nos, jsou hodně citlivé. Během prvních dnů tak prožívají nepříjemné chvíle, kdy zapáchají samy sobě. Někomu to může připomínat zaschlou krev, jinému hnilobu. Do určité míry záleží i na životním stylu ženy. Je to stejné jako případ, kdy špatné stravování nebo kouření ovlivňuje dech a chuť spermatu. Není třeba se bát, zápach je přirozený a postupem času odezní. U každé ženy se projevuje jinou intenzitou a i sliznice pochvy jsou načichlé. Nekomfort neznamená, že to samé cítí její okolí nebo partner při milostných hrátkách. Na druhou stranu je to jeden z důvodů, proč dodržet během šestinedělí klidový režim a soustředit se jen na dítě a dostatečnou rekonvalescenci. 

Všeho s mírou 

Každou anomálii a vše, co se vymyká standardu, je třeba řešit se svým gynekologem. Vagína, její bezprostřední okolí a sliznice jsou náchylné k tvorbě bakterií a rozšíření infekcí. Pokud zápach překračuje únosnou mez a přidávají se komplikace v podobě zarudnutí, nadměrného výtoku, svědění nebo pálení, musí žena vyhledat lékaře

Jako prevence možných komplikací by se žena měla dočasně vzdát parfémovaných mýdel a horké sprchy. Obojí napomáhá vysychání sliznic a šíření bakterií. Mnohem lepší jsou přípravky bez vůně a jen v omezeném množství a krátká sprcha vlažnou vodou po každém vykonání potřeby. 

Neměnný postup 

Lochie neboli očistky odchází z těla ženy po dobu šesti týdnů. Jejich struktura i barva se ale postupně mění. První tři až čtyři dny jsou očistky krvavé a následující dva týdny jejich množství výrazně ubývá. Snižuje se podíl krve a mění barvu v nahnědlou a žlutou. Po třech týdnech mají výměšky podobu šedobílého hlenu a nápadně připomínají výtok v době ovulace. Právě v tomto období se tvoří nová sliznice, která vystýlá děložní dutiny. 

Očistky jsou přirozenou součástí poporodní rekonvalescence. Nepříjemný zápach ale celý proces ztěžuje a žena se díky tomu může cítit nesvá. Naštěstí existují preventivní opatření, díky kterým se projevy zmírní. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Šestinedělí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA