Přejít k hlavnímu obsahu

Kamevéda - výchova bez nároku na oddych

Výchova

Způsobů výchovy existují desítky. Každý se k ní staví po svém a často čerpá i ze svého vlastního dětství, které ho silně ovlivnilo. Individuální rada neexistuje. Rodičovství je alchymie, se kterou se musí poprat člověk sám. Kamevéda ale balancuje na hraně.

Pro a proti 

„Jedna inteligence podporuje druhou, pokud rozvíjíte jednu, třeba muzikálnost, tak mu zvýšíte prostorovou orientaci, kterou potom využije ve sportu. Člověk si ani neuvědomuje, jak je všechno v lidském mozku propojené, a čím vyšší potenciál dosáhnete, tím lépe ho potom můžete využívat,“ prohlásil Pavel Zacha, zakladatel kontroverzního stylu výchovy. Na samém začátku musel zlanařit svou ženu, aby u nejmladšího dítěte na tento způsob přistoupila. Od rána do večera měli pro syna připravený program a poctivě střídali různé činnosti. Brzy si všichni na přísný režim zvykli a Zacha si mohl teorii začít ověřovat v praxi. Podařilo se, junior hraje za New Jersey Devils. Na letních táborech, které zastánci Kamevédy organizují, se schází kolem stovky dětí do osmi let. Na jedné straně taková výchova budí horlivé diskuze, na straně druhé jde o nezanedbatelné číslo, které se rok od roku zvyšuje. Někteří odborníci metodě vyčítají její jednostrannost. Většina rodičů totiž svoje děti vede ke sportu. Pravda je ale taková, že Kamevéda rozvíjí komplexní dovednosti a děti nalézají uplatnění i v uměleckých nebo vědních oborech. 

Od začátku 

V neucelené formě vznikla myšlenka Kamevédy už v roce 1996, o rok později se začala používat jako výchovná metoda v rodině ve Valašském Meziříčí. Trvalo téměř dvacet let, aby se tento přístup začal prezentovat na blogu. Dnes má Kamevéda mnoho stoupenců a za sebou vydání úspěšné knihy Jak vychovat šampiona, stovky přednášek a seminářů a čerstvě i film o rodině Hanuliakových Každá minuta života. 

Rodič nebo dítě? 

Nejtřaskavějším slovem pojícím se s tímto výchovným stylem je “ambice”. Za dítě rozhoduje první roky rodič, a tak mnoho odpůrců argumentuje tím, že jde spíš o promítání svých snů do života dětí. Je samozřejmé, že i takové případy jsou, drtivá většina z nich ale končí neúspěchem, rezignací jedné nebo druhé strany, odmítáním a sváry. Myslí-li rodič na dobro a budoucnost svého dítěte, aniž by do bytí svého potomka protlačoval nápravy za svoje zmary, je bezelstný a jeho úmysly ryzí a nestranné, pak je ambice pro život dítěte pochopitelně přínosná a je dobré ji v maximální možné míře podporovat a nechat růst. 

Jak na to? 

Kamevéda tvrdí, že dětství je ideální čas pro investici času a energie rodičů do dětských duší. Je třeba vytvořit rituály, budovat režim a povědomí o vlastních schopnostech, rozvíjet je a překonávat hranice. Multirozvojová výchova nabízí skvělé podloží pro pozdější splnění všech cílů, snů a očekávání. Musíte najít rovnováhu mezi pohybem a intelektem, mezi emocemi a podstatou. 

Kamevéda vnímá rozdíl mezi fyzickým sdílením prostoru a času s rodičem a hlubokou koncentrací, kdy se rodič dítěti odevzdává a plně se mu věnuje. Nastavení otce a matky je hybnou silou, která odlišuje tuto metodu od klasické výchovy. Dochází k rozdělení povinností. Ženy mají na starosti inteligenční a emoční potenciál, jazykovou výbavu a běžné dovednosti, muži se starají o vše spojené se sportem (nebo jinou aktivitou, kterou dítě preferuje). 

Metoda pro děti? Pro všechny 

Kamevéda není jen výchovný systém, pyšní se možností téměř univerzálního použití a není problém aplikovat ji na život dospělého člověka. Jeho situace je lehčí v tom, že má pevně dané návyky, například z práce. Neexistuje limit ohledně pohlaví nebo věku. Při správně nastavené Kamevédě je možné téměř všechno. Kamenem úrazu ale může být vliv okolí, ne vždy je partner novém stylu a specifikům nakloněný, ohled je třeba brát i na děti. 

Kamevéda se nedá shrnout do pár vět, prozkoumejte její pilíře a inspirujte se. Ne každý má čas a energii na výchovu, která se právem označuje jako “extrémní”. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA