Přejít k hlavnímu obsahu

Generální úklid v podání dětí? Je to zábava!

Úklid

Umíte si představit, že zvládnete uklidit celý byt nebo dům a na noze budete mít dvě děti? Ne? Tak to jste ještě nepřišli na ty správné tipy a triky, se kterými to zmáknete levou zadní. A s úsměvem.  

Školácká chyba  

Spousta rodičů si myslí, že děti k práci nepatří, že se to s dětstvím neslučuje. Je to pravda? Není. Posadit děti k pohádce a sami vytřít dům od shora dolů - to je běžná praxe v mnoha domácnostech. Děti jsou sice zabavené, ale svým způsobem se nudí. Jasně, nuda není na škodu, ale čas s rodiči - i když aktivní a “pracovní” - je k nezaplacení.  

Jak se pak děti mohou dobrovolně zapojit, když jste jim k tomu nikdy formou her nedali příležitost? Sami rodiče si tak na sebe pletou bič. A až jim děti budou odporovat, že úklid není pro ně, jen sklidí to, co zaseli.  

I odborníci se shodují na tom, že manuální práce přiměřená věku dítěte je naprosto v pořádku a malým rošťákům může jedině prospět. Oni to totiž neberou jako povinnost, ale jako vítanou změnu režimu. A to je ve světě dětí za tisíc bodů.  

Pár výjimek  

S dětmi pochopitelně nejde dělat všechno. Máte-li okna vysoko nad zemí, vyčistěte je bez nich, aby se nestala nehoda. Stačí zavrávorat nebo se leknout a problém je na světě. Stejně tak se vyvarujte desinfekcím nebo silným čističům, nepouštějte robotický vysavač, o který by mohlo děcko klopýtnout. Nenechávejte otevřenou myčku nebo volný přístup k zapnuté pračce a sušičce. Ale to jsou věci, které napadnou každého a patří do běžné ochrany dětí.  

Všechno ostatní, u čeho se děti nemohou zranit, má zelenou.  

Pryč s fleky  

Za většinu fleků a skvrn, které různě po bytě najdete - především na koberci nebo pohovce - mohou děti. Tak je nechte, aby všechny ty škody napravily. Připravte jim směs například z citronu, soli nebo jedlé sody a ukažte, jak postupovat. Budou úporné, budou se snažit, aby ta skvrnka od malinové marmelády byla pryč. Dozajista jste ji hned po nehodě začistili, ale jemné stopy zůstaly. A právě to je úkol vašich dětí. Ani si neumíte představit, jak budou nadšené, když se jejich dílo povede. Mohou tak “ošetřit” sedačku i koberec, drhnout jako o život, všemi směry. Stačí jen vhodný přípravek (ideálně domácí), pevný hadřík a klid.  

Nástup do koupelny  

Koupelna. Místo, kde se nečistoty usazují neuvěřitelně rychle. Ale celá rodina se tam chodí koupat, upravovat a čistit si zuby. Špína tam není žádoucí a pravidelný úklid je nezbytný. Možná máte strach, aby se dítě nezranilo. Co mu dát na práci třídění ručníků nebo odnos mokrého prádla z pračky do sušičky? Nebo - máte-li ve vaně nebo ve sprchovém koutě nalepovací značky proti uklouznutí (s dětmi by to měla být povinnost) - mu dejte hadr, mýdlo, posaďte ho do vany a nechte ho, aby ji vytřelo. Vytřít všechny rohy, vyčistit místo kolem výpustě, porovnat šampony a gely podle velikosti nebo barev. Jen leštění baterií dětem nesvěřujte. Mohly by zavadit o madlo a popálit se horkou vodou.  

Mokrá divočina  

Vytírání nepatří zrovna mezi nejoblíbenější domácí práce. Je ale nutné. Ohnat se koštětem je sice rychlejší, ale ani omylem se nevyrovná mopu. S dětmi je ale v tomto směru potíž. Budou pobíhat kolem a dělat stopičky. Dejte jim hadr a silné ponožky. Proč? To je snadné. V ponožkách si mohou běhat, kde chtějí, protože ťapky po nich nezůstanou. A hadrem doladí to, kam se vy s mopem nedostanete. Otřou sokl u kuchyňské linky, seberou vlhkost u dveří na terasu, zbaví nečistot nohy stolu.  

Péče o zvířata  

Potřebujete vyčistit kočičí záchod? Do toho se nikomu nechce. Stelivo zavání a práce je to otravná. Ale děti chtějí být u všeho. I tuhle zapeklitou situaci ale můžete vyřešit rychle a bezbolestně. Zatímco vy budete vybírat bobky (k téhle práci děti nepouštějte, riziko toxoplazmózy je vysoké), nechte děti, aby mazlíčkům vymyly misky na vodu, granule a maso a zametly všude kolem. Skončíte nastejno.  

Do komínků  

Pořádek ve skříni je dlouhodobě neudržitelný. Občas člověk spěchá a bundu jen tak ledabyle složí nebo ponožky hodí do skříňky z třímetrové dálky. Známe to všichni. Děti ale milují pořádek. A tak si sedněte před skříň, vyndejte všechny krabice, police a šuplíky a znovu rozložte a složte každé tričko, smotejte ponožky, zkontrolujte švy, roztřiďte podle barev, odstřihněte cedulky. Vyřaďte to, co dětem už nesedí.  

A na konec si udělejte módní přehlídku. To mají děti nejradši. Nechte je, aby se převlékly a samy si zvolily, co se jim líbí a hodí se k sobě. I vy si ze sebe udělejte legraci. Možná vám celá akce zabere jedno dopoledne, ale užijete si spoustu zábavy a zůstane po vás pořádný kus práce. Tak až zase jednou celý den proprší, máte program vyřešený.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA