Přejít k hlavnímu obsahu

Děti a domácí práce? Nešetřete je, baví je to

Domácí práce

Děti nejšťastnější u her. Tátovi patří do ruky vrtačka a mámě vařečka. Stigma, které je třeba překonat. Děti by se měly do dění v domácnosti zapojovat co nejdříve. Jděte na to hravě a užijete si jedinečné chvilky plné zábavy. 
 

Promarněný čas 

Ženy v České republice bývají s dětmi doma po dobu tří let. Je to výjimečný stav, který na světě není příliš častý. Většinou se musí matky poměrně rychle zapojit do pracovního procesu a děti odevzdat do školských zařízení, k chůvám nebo se střídat v rodině. Doma zůstat mohou, ale bez nároku na velkorysou pomoc, na jakou jsou zvyklé ženy u nás. 

Problém je v tom, že při nástupu do školky si učitelky často stěžují, že děti jsou nejen nesocializované, ale neumí ani základní pojmy a barvy, neumí pozdravit, nemají hygienické návyky a ani smysl pro půjčování, dělení nebo úklid. Poslední jmenovaný bod se může zdát jako malicherný, ale není tomu tak. Schopnost pomáhat, vzít koště a zamést po sobě drobky od snídaně? Na tom není nic špatného v dospělosti ani ve třech letech. 

Tisíce podob 

Děti milují různé sociální role. Škoda, že většina rodičů označením “dítě” končí. Dítě si hraje, dítě spinká, dítě se rádo koupe, dítě hezky papá a vozí se na kolotoči, zbožňuje fontány a návštěvu zoo. Jen málokdo řekne, že jeho dítě rádo uklízí. Ale stejně jako si rády hrají na doktory, na princezny a rytíře, na řidiče kamionu a květinářky, na učitelky a piloty, tak hodně důležité je i rovina, kde napodobují svoji maminku a udělají pořádek

Za barevný smetáček budou děti nesmírně vděčné. Stačí to jen zkusit. A až se jednou něco zase rozsype na zem, nechte dítě, aby si s tím poradilo. Možná to bude ze začátku na dlouhé lokte, možná se nepořádek ještě zvětší, možná se to nesetká s úspěchem a budete muset přispěchat na pomoc, ale to všechno k tomu patří. Děti chtějí být součástí vašeho světa, ne jen si hrát. To časem omrzí. A hromada hraček to nespasí, když chybí kontakt s rodičem. A pokud rodič musí uklízet, nezbývá dítěti než se vydat stejnou cestou. 

Zábava jinak 

Spousta dospělých si myslí, že úklid je nuda, trapná povinnost nebo ještě hůř - trest. Děti to ale tak nevnímají. A vše, co je pro ně nové a na čem se mohou podílet a mít pocit zodpovědnosti, je pro ně důležité. Vyberte si z několika tipů, jak děti zapojit do domácích prací

S koštětem v ruce 

Děti milují zametání. S klasickým smetákem nebudou moc obratné, pořiďte jim v hračkářství menší atrapu hrající všemi barvami. Jakmile uvidí na zemi smítko, hned se poženou, aby ho uklidily. Ze začátku to může být spíš kontraproduktivní, pohyb s koštětem jim není vlastní, ale chce to čas a trochu trpělivosti ze strany rodiče. Co na tom, že první dny bude smetí všude kolem, postupně se to děti naučí. A to, že dvakrát do týdne zametou celou chodbu, ničemu neuškodí. Alespoň si začnou všímat nepořádku, neproběhnou se v botách na ven až do obývacího pokoje a při svačině si dají pozor na drobky. 

Asistence u nádobí 

Většina rodiče se dětí chvíle, kdy jejich dítě vezme do ruky talíř a začne s ním čarovat. Nehoda je na spadnutí. Jděte na to jinak. Rozdělte nádobí na dvě části. V jedné budou křehké kousky jako sklenice, těžké pánve nebo příbory a v druhé plastové misky, vařečky nebo nerozbitné kastroly a prkénka. Pozvěte dítě už k úklidu linku a natáčení vody do dřezu, nechte ho odměřit čistící prostředek a po jednom brát kousky nádobí a omývat je. Bude ve svém živlu. 

Čistý odraz 

Pokud se na mytí nádobí ještě necítíte, můžete dát dítěti houbičku, na zrcadlo nanést přípravek a nechat ho, aby leštilo a čistilo. Bude zodpovědné, důležité a vynaloží veškerou snahu, aby splnilo vaše přání. Veselé o to víc, že může dělat do zrcadla obličeje a pohrávat si s odrazem. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.