Přejít k hlavnímu obsahu

Děti na svatbě představují velký otazník

Svatba

Svatba je šťastný okamžik a chcete, aby byl do puntíky dokonalý a ničím nerušený. Snažíte se ze všech sil vyladit všechny detaily a pak vám do toho děti - cizí i ty vlastní - “hodí vidle”. Jak tomu předejít a zajistit, aby malí hosté měli o zábavu postaráno? 
 

Potřeby nejmenších 

Plánování svatby je skutečně velký zápřah a nezáleží na tom, jestli jsme v tom jako snoubenci sami a všechno si zařizujete na vlastní pěst nebo jste oslovili profesionální koordinátorku a vsadili na služby specializované firmy. Vždy je to pro všechny zúčastněné ohromný stres, aby všechno klapalo a nenastaly žádné kolize. Dostatek jídla a prostoru, zábavy, kosmetička, fotograf, catering, výzdoba .. a to nemluvíme o rozmarech počasí a možnosti přesunout se z louky někam pod střechu. 

Největší potíž je ale s hosty. Dospěláci si vystačí je s uvítacím drinkem, pobaví se mezi sebou, senioři často potřebují jen klidné místo k sezení a dobrý výhled, ale s dětmi je to jiná. Jsou všetečné, zvídavé, neukočírovatelné, nadšené a v euforii z nového prostředí, neposlouchají, nudí se a šijí s nimi čerti. Za běžného provozu byste to zvládli levou zadní, dítě zabavíte a nevadí vám, že se ušpiní nebo dává hlasitě najevo svoje emoce, ale na svatbě se to příliš nehodí a je vyžadováno určité chování. 

Jděte na to jinak. Místo toho, abyste dítě cepovali a poučovali, vytvořte (nebo mu nechte vytvořit) na svatbě podmínky, díky kterým bude ve svém světě. Bude vás to stát minimální úsilí a ušetříte si tak spoustu starostí, problémů a trapných situací. A i vy sami si slavnostní den užijete. 

Pozor na pozvánku 

Jste rodina. Vy, partner a děti. Jenže někteří snoubenci nestojí o to, aby na sebe malí rošťáci strhli pozornost a dají to vědět už na samotné pozvánce, která by pro vás jako hosty měla být závazná. Pokud není na kartičce výslovně uvedeno “těšíme se na vaši rodinu” nebo výslovně “hlídání dětí zajištěno”, radši si ověřte, pro kolik hostů jste vlastně dostali vstupenku. Neberte to špatně, je to jejich rozhodnutí pro velký den. 

Zpestření 

Děti jsou nevyzpytatelné, stejně tak jejich emoce a nálady. Někdy je mohou bolet zuby, jindy jim někteří hosté nesednou, uhodí se do kolínka nebo teskní po mamince, která má zrovna na práci jiné “aktivity”, běhají kolem, občas se stane nehoda s džusem a spousta dalšího. Na druhou stranu bývají nenahraditelným zpestřením každé svatby. A právě proto se vyplatí nastavit slavnostní den tak, aby si ho užily právě i děti. 

Jak na to? 

Způsobů, jak svatbu uzpůsobit pro nejmenší hosty, je několik. Stačí si vybrat podle toho, co se hodí ke stylu oslavy nebo počtu a věku dětí. Na druhou stranu by bylo bláhové myslet si, že děti naženete do vyhrazeného koutku a víc se o ně nebudete starat. Děti se nesmí nudit, ale potřebují dohled a zájem. 

  • Chůvy a pomocnice - personál se zkušenostmi s hlídáním dětí je sázkou na jistotu. Děti budou mít o zábavu postaráno ve chvílích, kdy je vyžadován klid. Chůvy to s dětmi umí, mají v rukávu vždy nějakou zábavnou hru, umí je jako mávnutím proutku uklidnit a nasměrovat pozornost jinam, aby nebyli ostatní svatebčané rušení 
  • Dětské ohrádky - pro někoho to může být za hranou, ale vymezení prostoru pro děti je ideální řešení, jak dětem vytvořit jedinečný prostor s hračkami a plyšáky, pro které mají slabost 
  • Odpočinková zóna - nezapomeňte ani na místo, kde si mohou děti odpočinout. Dodejte tam i dostatek muchláčků, hřejivých a hebkých dek, polštářů. Vhodné je i čím dál oblíbenější tee-pee, kde si děti vytvoří svoje vlastní království a úkryt před shonem “venku” 
  • Zábava “level milion” - pokud chcete děti opravdu potěšit, pozvěte na svatbu i klauna, šaška nebo paní s malováním na obličej. Pro malé hosty je to “jiný svět”, který si užijí na maximum 
  • Ve velkém - pokud chcete pro děti udělat ještě něco navíc, můžete jim pořídit speciální auta na vlastní pohon nebo rovnou skákací hrad. Budou nadšené 

To nejdůležitější na závěr 

Svatba není jen o lásce, ale i o jídle. A děti si na svíčkové a hovězím vývaru příliš nepochutnají. Nehledě na poměrně vysoké riziko nehod a zašpinění nebo vylití. Připravte pro ně tedy speciální menu - tyčky, hranolky, barevné muffinky, bonbony, koláčky, sendviče. Možná se to plně neslučuje se zdravým stravováním, na který jim bedlivě dohlížíte, ale v ten jeden slavnostní den se to dá jistě prominout. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.