Přejít k hlavnímu obsahu

Konečně na světě. Co dítě prožívá?

Novorozenec

Chvíle, kdy miminko vykoukne na svět, jsou jedny z nejkrásnějších. Především ale pro rodiče. Novorozeňata se musí poprat s novou realitou, zvyknout si na prostředí, ve kterém se rázem ocitla. Je toho tolik, co je čeká. A času není nazbyt. 
 

Konec se blíží 

Devět měsíců si dítě lebedilo v břiše matky a ani v nejmenším ho nenapadlo, že by se mělo v nejbližší době něco změnit. Jedním z faktorů mohou být kontrakce, které prcka “upozorní”, že jeho pobyt v děloze už není žádoucí a pomalu a jistě se chýlí ke konci. Při přirozeném porodu se může na změny připravit, má sice jen pár hodin nebo dokonce minut, ale i to se počítá. U císařského řezu - ať plánovaného nebo akutního - je situace jiná a dítě musí reagovat okamžitě. Některé studie dokonce poukazují na to, že děti rozené sekcí jsou plačtivější, bázlivější na podněty zvenčí, rezervované. Těžko soudit, každý jsme jiný a záleží i na genetice a povaze. Porod není dozajista jediný ovlivňující faktor. 

Prvních deset minut 

První chvíle života představují pro miminko tak zásadní změnu, že je někdy těžké se se vším vyrovnat. Potřebuje chvilku času, aby našlo rovnováhu a pochopilo, co je třeba zapojit pro správné fungování celého organismu. Bezprostředně po porodu musí začít pracovat plíce a okamžitě zapracovat na zásobování těla kyslíkem. Stejné nároky se kladou i na krevní a cévní oběh a funkce srdce. Než se vše zautomatizuje, bývají děti namodralé, především na končetinách. Objevit se může i nepravidelné dýchání. Do deseti minut jsou ale všechny procesy v normě, novorozenec nabere “zdravou” barvu a v těle vše proudí bez problémů. 

Dva údaje 

Všimněte si, že co se týká hmotnosti dítěte, uvádí se rovnou dvě hodnoty. První označuje bezprostřední váhu po porodu, druhá je při propuštění z nemocnice, což nastává po třech až čtyřech dnech (probíhá-li vše bez komplikací a není nutná delší hospitalizace kvůli žloutence nebo pobytu na nedonošeneckém oddělení). Je normální, že dítě v prvních dnech ztratí až deset procent své tělesné hmotnosti. Na jednu stranu je to dost a může to být znát na pohled u dvoukilového drobka i u čtyřkilového cvalíka, kde se jedná o bezmála půl kilogramu. 

Není se ale čeho obávat, je to normální reakce dětského organismu na změnu. Dítě totiž není schopné přijmout velké množství mateřského mléka najednou, aby neshodilo. A zároveň i samotné matce trvá pár hodin a někdy i dní, aby se rozkojila a produkce mléka byla pro novorozeně v dostatečném množství. Jakmile se vše urovná, dítě ztrátu velice rychle dožene a do pár měsíců porodní váhu dokonce zdvojnásobí. 

Do kalhot 

Vedle dýchání, pláče nebo krevního oběhu nezapomínejte ani na vylučování. Jde také o přirozený proces, který si dítě musí brzy po porodu osvojit. Nejde ani tak o množství moči ani četnost čůrání, ale o “jednorázovou” akci do čtyřiadvaceti hodin od vyloupnutí se. V opačném případě se může projevit silná žloutenka nebo by dítě utrpělo váhovým úbytkem vysoko nad zmiňovaných deset procent. Drtivá většina malých pacientů to ale zvládne ještě na porodním sále nebo krátce po převozu na pokoj. 

Všechno musí ven 

Mnohaměsíční koupel v plodové vodě je návyková a pobyt na čerstvém vzduchu může dětem ze začátku připadat nehostinný. Během porodu netuší, co se děje, a tak se stane, že se nalokají plodové vody. Může jít o poměrně velké množství, a tak není nic zvláštního, když následujících čtyřiadvacet až osmačtyřicet hodin ublinkávají nebo zvrací. Není to nic zvláštního, jde o očišťující proces, aby v těle nezůstalo nic, co tam být nemá. Stačí dávat pozor na polohu a udržovat dítě na zádech nebo boku a sledovat, není-li tam krev. Potíže brzy odezní. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA