Přejít k hlavnímu obsahu

Nejčastější dotazy z psychologické poradny

Terapie poradna

Terap.io je první česká platforma pro poskytování online terapie. Terap.io během pár jednoduchých kroků propojí klienta s terapeutem a po výběru termínu zprostředkuje terapeutické sezení formou videohovoru, audiohovoru nebo chatu, bezpečně a bez využití třetích stran. Terapii tak zájemci mohou podstoupit v jakémkoli čase a situaci, která jim vyhovuje. Služba také pomáhá s výběrem konkrétního terapeuta.

Jak se podle vašich zkušeností mění partnerský vztah, když se nedaří počít potomka? (konkrétní hlediska, proč a jakým způsobem tato bolestná zkušenost ovlivňuje pevnost a kvalitu vztahu)

Když se partneři rozhodnou, že chtějí počít miminko, mohou se zcela přirozeně objevovat různé emoce a pocity. Od radosti a pocitu štěstí přes obavy, jak se změní náš partnerský vztah, naše role v něm a jak to všechno zvládneme. Máme většinou nějakou vlastní představu, kdy by mohlo miminko přijít na svět a jak se na něj připravíme. 

Stává se však, že ne vždy probíhá tento proces přesně podle našich představ a páru se nedaří počít miminko v době, kterou si naplánoval. V tom okamžiku začíná jistý rozpor mezi naší představou a realitou, a to samozřejmě velmi ovlivňuje naši psychiku.

Ze zkušeností mohu potvrdit, že kvalita vztahu může být celou touto zkušeností poznamenána, a to jak pozitivně, tak i negativně. Některé páry, může tato zkušenost posílit a vztah se stává ještě pevnějším než před tím. Spojí všechny svojí síly, aktivují se, podporují, hledají možnosti, snaží se být jeden pro druhého oporou, více spolu komunikují a vztah se stává ještě pevnějším a stabilnějším. Naopak jiné páry může tato skutečnost jakoby paralyzovat. Děje se něco, s čím žádný z nich nepočítal, neví si rady, přestávají postupně komunikovat, uzavírají se do sebe, emoce a pocity v sobě dusí. Postupně může dojít k odcizení se a po sléze to může vést až k rozpadu vztahu.

Co nejvíce řeší ženy a naopak muži a jak se k celé situaci staví?

Při práci s klienty mám zkušenost, že každý z páru může prožívat toto období jinak intenzivně, každý jakoby sám za sebe s vlastními představami, obavami a pocity. V tomto období je nesmírně důležitá vzájemná komunikace. Sdílet svoje pocity a obavy, ale i své vize a plány „jak dál“.

Ženy mohou mít tendenci se obávat dříve. Již při prvních nezdarech se objevují myšlenky na možnost vlastní neplodnosti, sebeobviňování, obava, že snad nejsou tou správnou ženou a nikdy nebudu matkou. Strach, pláč, zoufalství a psychická bolest, která provází každou novou menstruaci velmi ovlivňuje psychickou pohodu budoucí maminky. Naopak muži mívají tendenci situaci uklidňovat, někdy z počátku trochu zlehčovat a dávat celému procesu více času a prostoru. Dalo by se tedy říct, že žena i muž přemýšlejí o celém procesu jak individuálně, každý sám za sebe, ze svého úhlu pohledu, tak i v páru a navzájem se ovlivňují. To je dobré si uvědomit, že mají na sebe a na svoji psychiku velký vliv. Celý partnerský vztah prochází určitými vývojovými fázemi přes radost a štěstí z rozhodnutí stát se rodiči, přes první obavy, nezdary, zoufalství až k rozhodnutí Co dál? Jak budeme dál postupovat?
 

autor: Hana Pucherová, psychoterapeutka působící na platformě Terap.io
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA