Přejít k hlavnímu obsahu

Online terapie už není tabu! S psychikou se trápí půlka z nás, často zbytečně

Terapie

Známe to všichni – do divadla nebo kina jsme se nedostali skoro rok, kamarádky vidíme jen na skypu. Do toho stres v práci, strach o rodiče, doma řádí nevybité děti a na pohodě nepřidají ani hádky o to, jestli v televizi poběží fotbal nebo přenos opery z La Scaly. Důvodů, proč se naší psychické pohodě v posledním roce moc nedaří, je víc než dost a podle odborníků je to velký problém. Odbornou pomoc totiž podle průzkumu platformy Terap.io potřebuje více než půlka z nás!

Současný neutěšený stav naší psychiky dokumentuje fakt, že hned 60 % procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že ve svém okolí mají někoho, kdo trpí psychickými obtížemi. Přitom jen každý pátý člověk aktuálně přemýšlí nad vyhledáním služeb terapeuta. Může za to více věcí – terapie je u nás pořád braná jako stigma, znak toho, že člověk něco nezvládl. Asi nepřekvapí to, že tenhle pocit mají hlavně muži, i kvůli tomu na terapii chodí výrazně více žen. 

Druhá věc je ryze praktická – to že bylo v loňském roce obtížné se setkat s přáteli, platí i pro návštěvy terapeuta. Tady ale došlo k zajímavé věci – terapii začalo v posledním roce využívat řada lidí online. Když se můžeme online učit a pracovat, proč tak nepečovat i o duševní hygienu? 

"Psychoterapie je v Česku těžko dostupná. Kapacity ve zdravotnictví nestačí pokrývat vzrůstající poptávku a regionální nerovnosti v nabídce služeb péče o duševní zdraví jsou alarmující,“ okomentovala současnou situaci Dominika Čechová, vedoucí sekce Privátní praxe v České asociaci pro psychoterapii. „I přesto, že on-line spolupráce nemusí vyhovovat každému klientovi, věříme, že dlouhodobě zůstane jednou z možností, jak psychoterapeutickou péči přiblížit širšímu počtu uživatelů," dodala.

S lidmi, kteří v době pandemie potřebovali odbornou pomoc se roztrhl pytel a online terapii tak vyzkoušela řada z nich, což potvrzují čísla první online platformy pro poskytování terapie Terap.io. „Počet našich uživatelů se během první jarní vlny ztrojnásobil a stejný skok přinesla i podzimní vlna. Na Terap.io naši terapeuté pomáhají každý měsíc více než dvěma stovkám nových klientů,“ uvádí její zakladatel Chadi El-Moussawi. Každý měsíc tak proběhne téměř tisíc sezení, a možná vás překvapí, že kromě videohovoru či telefonátu část lidí využívá i terapii formou chatu. 

Že terapie pomáhá, ať už preventivně nebo v případě akutních problémů, už dávno víme. Češi se terapii ale stále ještě brání. Pozitivní zkušenost obecně s psychoterapií má podle průzkumu celkem 15 procent Čechů. Celkem 20 procent lidí uvedlo, že už slyšeli o možnosti podstoupit psychoterapii online, pro 80 % dotázaných to byla novinka. Nejvíce lidé na online terapii oceňují časovou flexibilitu, možnost podstoupit sezení v pohodlí domova a také možnost vybrat si podle uvážení svého terapeuta. Naopak jako největší nevýhodu lidé uváděli to, že komunikace přes počítač či telefon je neosobní.

Po zkušenosti s online terapií ji však většina hodnotí kladně, což potvrzuje psychoterapeutka Hana Pucherová. „Klienti po online setkání uvádějí, že jsou mile překvapeni, jak i online terapie pomáhá a sezení vnímají jako velmi užitečná. Čekací lhůty jsou velmi krátké a je v podstatě možno se objednat okamžitě například hned na další den. Někteří dokonce uvádějí, že právě jistá anonymita je pro ně důležitá, protože jsou například z malého města a navštívit známého terapeuta v místě bydliště jim nevyhovuje.“ Takže až budete mít příště zase pocit, že na vás všechno padá a potřebujete si vyčistit hlavu, tak nezapomeňte – terapie není tabu, naopak, může vám pomoct vše lépe zvládnout.

První česká platforma pro psychoterapii Terap.io vznikla v důsledku náročných životních období dvou přátel (Chadi El-Moussawi a Jan Sasínek), která překlenuli díky terapii. Společně s týmem zkušených terapeutů se pak rozhodli vytvořit službu, která zjednoduší přístup k terapii všem. Terap.io během pár jednoduchých kroků propojí klienta s ověřeným terapeutem a po výběru termínu zprostředkuje terapeutické sezení formou videohovoru, audiohovoru nebo chatu, bezpečně a bez využití třetích stran. Terapii tak zájemci mohou podstoupit v jakémkoli čase a situaci, která jim vyhovuje. Služba také pomáhá s výběrem konkrétního terapeuta, kterých je aktuálně k dispozici zhruba 50. Více informací najdete na https://terap.io/.
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA