Přejít k hlavnímu obsahu

Vegetariánská strava v těhotenství. Je vůbec vhodná?

Vegetariánství v těhotenství

Nastávající matky vegetariánky, si často kladou otázku, zda by neměly v příštích devíti měsících změnit stravu. Je vegetariánství užitečné nebo škodlivé během těhotenství

Během těhotenství není problém pokračovat ve vegetariánství, pokud jste opatrná na to, co jíte a pokud se vám podaří získat potřebné látky pro dítě. Vegetariánství tedy nebude překážkou během devíti měsíců, pokud si vyberete pestré a výživné menu. Ačkoli mnoho lidí má před touto stravou předsudky, pravdou je, že se správným výběrem produktů může matce i dítěti poskytnout vše potřebné. 
 
Veganky to mají o něco složitější, protože odmítají mléčné výrobky a vejce. Pokud jste veganka, nezapomeňte se poradit se svým lékařem - možná budete muset užívat nějaké doplňky stravy, abyste plod nezbavila životně důležitých prvků pro jeho vývoj.

Těhotenství a vegetariánství - na co si dát pozor?

Pokud jste vegetariánka a nastávající matka, musíte si dát pozor na tři hlavní věci! 
 
Ujistěte se, že máte dostatek bílkovin, protože nedostatek masa může výrazně snížit jejich množství v těle. Jezte více mléčných výrobků, vajec, zelené zeleniny, brambor, luštěnin, obilovin a ořechů (vlašské a arašídy). Zvažte také, zda přijímáte denní dávku vápníku. Pokud jste veganka, hledejte ho v čerstvé zelenině nebo sójových výrobcích. Zůstaňte déle na slunci a dobijte se vitamínem D, který pomůže vstřebávat vápník.
 
Totéž platí o problému příjmu železa ve vegetariánství. Za tímto účelem do svého jídelníčku zahrňte celá zrna, zelenou zeleninu a sušené ovoce. Kombinujte je s potravinami, bohatými na vitamin C, aby vaše tělo mohlo minerál snadněji vstřebat. Ovoce, jako jsou pomeranče, kiwi, mango a zelenina - zelí, brokolice, rajčata – vám ve stravě budou nápomocni.

Buďte opatrná, pokud konzumujete potraviny bohaté na vitamin B12 (který se nachází pouze v živočišných produktech), protože je nezbytný pro syntézu DNA a tvorbu nervového systému plodu. Zdrojem vitaminu B12 je sýr, žlutý sýr, jogurt a mléko. Pokud jste veganka, hledejte přísadu v sójovém mléce, ale měla byste vědět, že ani odtamtud vám to nebude stačit. Proto budete také muset užívat doplňky stravy.
 
Pokud jste vegetariánka, která se vzdala ryb, měla byste také hledat náhradu, která by je naplnila omega-3 mastnými kyselinami (důležité pro vidění a mozek vašeho dítěte). Jinak mohou některé z produktů, které vegetariáni milují, mít pozitivní vliv na zdraví nastávající matky. S celozrnnými obilovinami překonáte zácpu během těhotenství a s okurkami - anémii. Petržel pomáhá při žaludečních onemocněních a čočka dobrému zraku. Jezte vlašské ořechy, abyste stimulovala mozek, a dýně, abyste zahnala úzkost.

Vegetariánek v těhotenství může mít vliv na plod

Vegetariánství během těhotenství může způsobit komplikace, pokud jste neopatrná a jíte potraviny bez větší nutriční hodnoty. Problémy nejčastěji souvisejí s vývojem plodu - nedostatek potřebných látek může ovlivnit formování jeho orgánů a systémů i jejich fungování. Kromě toho se miminko pravděpodobně narodí s podváhou. 
 
Nezapomeňte s lékařem prodiskutovat těhotenství a vegetariánství. Lékař by vás měl objednat testy, aby zkontroloval hladinu železa v krvi a zkontroloval další důležité ukazatele. Navíc by měl předepsat přesné doplňky, které jsou pro každý organismus individuální.

autor: Míla Vobrubová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.