Přejít k hlavnímu obsahu

První přetočení.Velká neznámá pro děti i rodiče

Miminko

První pohlazení, první úsměv, první poblinkání, plné plenky, první zoubky, první zatržený nehet, první bezesná noc. Tolik prvenství za pár měsíců života. To je divoký kolotoč pro všechny zúčastněné. A pak se miminko najednou ocitne místo na zádech na bříšku ...  

Načasování 

První dva měsíce leží miminko výhradně na zádech. Nemá dostatečně posílené svaly pro přesouvání se po podložce nebo dokonce přetočení. Pediatři sice nově doporučují koníkování už od dvou týdnů věku, ale v té době potřebuje dítě velkou pomoc rodičů a proces točení se tím neurychlí. Možná si ale prcek uvědomí jednotlivé svaly, pohyby a mírně zlepší motoriku. Záleží tedy na rodičích, jestli se tímto směrem vydají. Některá miminka jsou nesmírně snaživá, jiná budou na tyto podněty reagovat podrážděně. Pokud se objevuje pláč, se cvičením, které by mělo trvat maximálně pár vteřin denně, přestaňte. Nebojte, k přetočení a pasení koníků dítě dojde i bez podpůrných berliček. Je to vývoj, který neobelstíte.  

Kolem třetího měsíce už miminko zpravidla koníkuje a dívá se na svět z nového úhlu a pak během pár týdnů se znenadání přetočí. Možná je to překvapení pro něj i pro vás. Dítě totiž takový pohyb příliš neplánuje, prostě se stane. Až pak začíná poctivý trénink, aby byl přesun na bříško žádaný a kontrolovaný.  

Rozhodně nemá smysl děti popohánět a pomáhat jim. Právě jejich vlastní úsilí, které uměle nikdo nepodporuje, je posouvá dál k tomu, aby i v dalším vývoji vyvinuly maximální snahu a překonávaly hranice. Není to kruté, takhle to miminka nevnímají. Naopak. Jsou pyšná na to, že něco dokázala a vlastními silami se zlepšují.  

Stačí mžik 

To, že nemáte dítěti pomáhat, ale nemá nic společného s tím, abyste ho po očku nesledovali a nezabránili případné nehodě. U miminek totiž nejde jen o přetočení. Často je švih tělíčkem tak rychlý, že se zakutálí víc než bylo v původním plánu. A tak se mohou snadno dostat ku příkladu až na kraj pohovky (ne záměrně). A pak už stačí třeba jen naklonění hlavičky, která převáží celé tělíčko. A pád z půlmetrové výšky je na světě. Taková nehoda může mít mnoho podob. Dítě se jen lekne, natluče si nos nebo se uhodí do hlavičky (například fontanely) a budete muset vyhledat lékařskou pomoc. Ono se říká, že pád z výšky, která odpovídá délce tělíčka, už může být rizikový. Nehledě na to, že číhají další nebezpečenství, jako jsou ostré rohy nábytku nebo tvrdá podlaha.  

Vždy - bez výjimky - svoje dítě kontrolujete. Ani na chvilku ho nespouštějte z očí. A pokud musíte odběhnout na toaletu nebo k plotně či za pošťákem, abyste převzali další balení plen, vezměte prcka s sebou, položte ho na zem nebo ho na pohovce zabezpečte tak, aby se nemohlo nikam posunout a spadnout. Ideální jsou spací hnízdečka nebo bariéry z polštářů.  

To je rychlost ..  

Možná vás překvapí, jak rychlý progres vás (i miminko) čeká. Zatímco na koníky potřebují špunti několik týdnů, přetočení si vyzkouší jednou nebo dvakrát a pak se jako mávnutím proutku stanou mistry. V kombinaci se zvedáním hlavičky a lepším ovládáním rukou se značně rozšíří rozsah pohybu, které bude chtít dítě neustále pilovat.  

Tomu musíte pochopitelně přizpůsobit prostředí kolem dítěte. Zapomeňte na polehávání na pohovce. Válení sudů je mezi třetím a čtvrtým měsícem věku (a i v dalších měsících) velká zábava a nemáte jistotu, že miminko zůstane na místě. Na druhou stranu nemá smysl, abyste vedle něj dlouhé hodiny leželi a dělali mu zábrany. To vám vezme cenný čas a dítě nedostane prostor pro objevování na vlastní pěst. Přesuňte se na zem. Rozložte tam deky nebo kupte speciální podložky s mnoha zábavnými prvky, jako jsou závěsné hračky, hrající sáčky nebo plyšová zrcadýlka.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA