Přejít k hlavnímu obsahu

Část 1: Nejčastější a nejzvláštnější jména pro dívky období od roku 2022 do 2023. Narodila se Ludmila ale také třeba Vesna.

Baby Girl

Rozhodující volba rodičů, jak vybrat správné jméno? Nejčastější a nejzvláštnější jména pro dívky v roce 2022 a 2023 vás možná překvapí. První příčku však stále zaujímá tradiční české jméno Eliška, které porazilo Terezu. Dále jsou nejběžnější jména přejatá, jako je Viktorie nebo Sofie.

Statistický úřad České republiky každý rok pořádá konferenci, kde se probírají statistiky. Podrobné výsledky za rok 2023 se veřejnosti sdělí na podzim. Ačkoli jsou údaje zatím neúplné, nabízí nám pohled do toho, jaké jména rodiče v minulém roce dávali svým dcerám. Podívejme se na to, jaké trendy lze z této částečné statistiky vyčíst.

Nejčastější dívčí jména

Jak už bylo zmíněno, první místo především v roce 2022 zaujala s předstihem Eliška. Eliška je navíc na prvním místě už od roku 2012, před tím byla dva roky na druhém místě. V roce 2012 sesadila z prvního místa Terezu, která se pak do roku 2016 držela na druhém místě. Každopádně na druhém místě v roce 2022 se objevila Viktorie, hned za ní je Anna, Sofie a pak Natálie.

V první dvacítce se také držela pěkná česká jména jako je Anežka, Adéla nebo Barbora. Také se však v první dvacítce, konkrétně na 18. místě umístilo zcela cizí jméno a tím je Stella.

ČSÚ: 20 nejpoužívanějších jmen
Zdroj: ČSÚ: 20 nejpoužívanějších jmen

Nejzvláštnější dívčí jména

Mezi nejpodivnější dívčí jména se nezařadily jenom jména z cizích jazyků. V letošním roce se podle Českého statistického úřadu objevila například Andělína, nebo Vesna, podle uměleckého jména české zpěvačky. Vesna je také staroslovanské označení pro bohyni jara. Tuto informaci nemám podloženou, ale nedivila bych se, kdyby se objevila malá holčička se jménem Wednesday. Podle Social Security Administration je v Americe jméno Wednesday někdy používáno už od roku, kdy vyšel originální film Addams Family.

Mezi další neobvyklá dívčí jména za období 2022 až 2023 patří Jitřenka, Celestýna, ale také Ludmila nebo Štěpánka. Tato krásná česká jména už se moc neslyší, ale dívky je obvykle dědí po svým babičkách a matkách po generace. Dále tu máme například jméno Alba, Medea, Elvíra, Trudy, Gaia nebo Astrida.

ČSÚ: Neobvyklá jména v roce 2022
ČSÚ: Neobvyklá jména v roce 2022

I přes nedostatek úplných statistik je jasné, že rodiče si v roce 2023 vybírali jména pro své dcery s různorodými inspiracemi. Od klasických jmen po netradiční a unikátní volby, rodiče dali svému rozhodnutí osobní dotek. Jak se bude seznam nejpopulárnějších a nejzvláštnějších jmen vyvíjet?

autor: www.tehotenstvi.cz | Veronika Bělešová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA