Přejít k hlavnímu obsahu

Jste těhotná? Tyhle tři vitamíny a minerály by vám určitě neměly chybět!

tehotenstvi_vitaminy_minertaly

Aby se miminko v průběhu těhotenství správně vyvíjelo, je třeba dbát na pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerální látky. Znamená to ostatek bílkovin, ovoce, zeleniny, ale také zdravých tuků a sacharidů. Jenže ne vždy tělo maminky dokáže z potravy přijmout vše důležité, proto přichází na pomoc doplňky stravy, které zajistí, že tělu nastávající maminky nebude chybět žádná důležitá látka. Co mají obsahovat? Proč je nesmírně důležitá kyselina listová, v čem pomáhá hořčík a jak tělu dodat omega-3 i bez konzumace ryb? Přečtěte si níže. 

Blahodárná kyselina listová

„Vitamín B9, jinak také kyselina listová se přirozeně vyskytuje v listové zelenině jako je špenát nebo kapusta. Dále také v brokolici, květáku, chřestu, zelí, rajčatech, hrášku, jahodách, pomerančích, celozrnných produktech, luštěninách, ovesných vločkách, vlašských ořeších, vejcích či v tvrdém sýru.“ Vysvětluje nutriční terapeutka Hanka Knížková.

Denní příjem se pohybuje mezi 600 až 1000 mikrogramy. Její zvýšený příjem je obzvlášť v těhotenství velice důležitý, protože ovlivňuje prokrvení placenty a tím i vývoj miminka. Zároveň snižuje rizika možných vrozených vývojových vad. 

Obecnou nevýhodou vitamínů skupiny B však je to, že špatně snáší vysoké teploty při úpravě jídel. Tepelnou úpravou tedy doma můžeme zničit až 90 % obsažených vitamínů.

Ze syrových potravin dokážeme vstřebat asi 50 % vitamínů této skupiny. Odborníci proto doporučují přijímat kyselinu listovou ve vitamínových doplňcích, z nichž je vstřebatelnost pro naše tělo oproti běžné stravě téměř stoprocentní.

„Na našem pracovišti byl odborníky vyvinut GS Mamavit, který je v kategorii přípravků a vitamínů pro těhotné nejbohatší na trhu. Doporučujeme ho všem maminkám pro prevenci vrozených vývojových vad spolu s vyváženou stravou,“ říká MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA., primář porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

Protikřečový hořčík

Důležitým minerálem pro správný vývoj svalů a nervů je hořčík. Zároveň dokáže skvěle pomoci maminkám, které v těhotenství trápí křeče v lýtkách, případně když jim tvrdne bříško. Dostatek hořčíku navíc dokáže předcházet preeklampsii (otoky, vysoký krevní tlak, snížená funkce ledvin) a předčasným stahům dělohy.

Pomáhá také proti nespavosti či ranním nevolnostem. Z běžné stravy ho můžeme najít v celozrnných produktech, oříškách či slunečnicových semínkách.

„Nastávajícím maminkám doporučuji hořčík doplňovat i jinak než pouze stravou. Doporučuji sáhnout po nějakém doplňku stravy určeném speciálně pro těhotné a kojící ženy. Jejich snahou by vždy mělo být vybrat takový přípravek, který má složení co nejbohatší a přináší opravdu širokou škálu vitamínů, minerálů a stopových prvků, mimo jiné již zmiňovaný hořčík. Příkladem může být například GS Mamavit, který obsahuje komplex 23 vitamínů a minerálů,“ doplňuje MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu těhotných. 

Zdraví prospěšné mastné kyseliny

Aby se miminku správně vyvíjel mozek a zrak, jsou důležité omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou nejvíce obsažené v mořských rybách. Aby byl přísun omega-3 optimální, měly by být ryby konzumovány alespoň dvakrát týdně.

Pozor však na riziko, které s sebou konzumace ryb nese. Udává se, že některé ryby jako je mečoun žralok či candát obsahují vysoké množství rtuti, která u nenarozených miminek může naopak vývoj mozku zpomalovat. Nejjednodušší je proto opět sáhnout po doplňku stravy určeném speciálně pro těhotné. Ideálně takové, které vynikají unikátní DHA technologií, což znamená, že se kapsle s omega-3 nerozpouští v žaludku, ale až v tenkém střevě. Výsledkem je pak to, že tělo dostane vše potřebné i bez typického rybího zápachu a pachuti. Unikátní DHA lze najít u nejlepších doplňků stravy pro těhotné, jako je například GS Mamavit Prefolin + DHA, Femibion či Superfolin Chytré miminko. 


 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.