Přejít k hlavnímu obsahu

Profese, které děti milují

Profese

Každé dítě sní a touží po něčem nedosažitelném. Mají jiné představy o tom, co je reálné. To ale není důvod k tomu, abyste je vraceli zpátky na zem a upozorňovali je na to, že to, o čem fantazírují, se stejně nikdy nestane. Přijdou na to samy. 
 

Popeláři 

Těžko říct, co přesně dětem na popelářích tolik učarovalo. Ušetřeny nejsou ani dívky. Všechny děti jsou z ohromného auta a chlapíků v reflexních mundúrech paf. Mávají na ně, hypnotizovaně pozorují každý pohyb, nadšeně tleskají vysypanému koši nebo kontejneru. Možná obdivují tu bohulibou činnost nebo jen řidičský um muže za volantem, který se velkým autem dokáže vtěsnat skoro kamkoliv. Snad je láká hledání pokladů mezi odpadky. Dozajista je potěší i zpětná vazba samotných popelářů, kteří si jsou moc dobře vědomi dětské náklonnosti. 

Časem ale děti nadšení přejde. Většinou ve chvíli, kdy jim dojde, že práce je to sice prospěšná, ale i časově náročná a bídně placená. 

Zpěváci a herci 

Každý rok se drží na vrcholu jiná kapela, frčí jiné seriály. Všechny herce a zpěváky jsme se snažili napodobovat, z časopisů jste vytrhávali plakáty a vystřihovali si fotky, zakládali jsme si každý článek o nich. Dnešní děti to mají úplně stejně. Chtějí být bohatí, úspěšní, krásní, štíhlí, svobodní. 

Profese ze světa celebrit se dětí drží mnoho let, klidně přežijí i pubertu a opustí je až na prahu dospělosti. V momentě, kdy si uvědomí, že nejde jen o slávu a peníze, ale především o ztrátu soukromí a notnou dávku umu. 

Rytíři a princezny 

Pohádky hrají ve světě dětí prim, a tak není náhoda, že právě hlavní hrdinové takových příběhů se stávají jejich vzorem. Děti je chtějí následovat a jsou ochotny udělat téměř cokoliv, aby mohly nosit brnění nebo korunku. Láká je snad vítězství dobra nad zlem? Bohatství? V dnešní době by takových met jen těžko dosáhly. Snad jen sňatkem s následníkem trůnu a odvážným činem, za který by se chlapcům dostalo nejvyššího ocenění. 

Z většiny takových snů sejde poměrně rychle. Hned jak pochopí, že svět funguje jinak a zmiňované tituly jsou jen výsadou pohádek. 

Bezpečnostní složky 

Policisté, hasiči, vojáci. Ti všichni se u malých chlapců těší velké oblibě a nezměrnému obdivu. Po hlavě se vrhají do situací, ve kterých se jiní vzdávají. Nemají strach, myslí na druhé a jsou mezi všemi za hrdiny. Kdo po tom nezatoužil? 

Realita je ale jiná. Akcí ubývá a i opěvovaní policisté jsou spíš oběti nekonečné administrativy. Nehledě na to, že ne zdaleka každý projde fyzickými a psychologickými testy, má dostatek odvahy a požadovanou tělesnou konstituci. 

Influenceři 

Doba se mění a s ní i sny našich dětí. Malí drobci touží být sice popeláři nebo rytíři, ale s přibývajícím věkem se fantazie mění a do popředí se dostávají influenceři a hvězdy sociálních sítí. Není na tom nic špatného, ale u starší generace jen těžko najdou pochopení. Bez práce totiž nejsou koláče a prarodiče tu “práci” za hodinami strávenými u počítače zkrátka nevidí. Pravdou zůstává, že dnes může být influencerem se špetkou vůle skoro každý. Skutečný úspěch ale čeká jen ty s dobrým a neotřelým nápadem. Děti na sebe nemusí upozorňovat extravagantní vizáží nebo vylomeninami, stačí být originální a zaměřit se na to, k čemu mají vztah. Náctiletí, kteří se dokázali prosadit, nejsou výjimkou. 

Pozorujte svoje děti a podporujte jejich fantazii. Jak budou prostupovat životem, samy přijdou na to, že některé profese a figurky jsou mimo realitu. Netřeba jim ničit sny a ukazovat pravdu a šeď všedních dní za každou cenu. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.