Přejít k hlavnímu obsahu

Proč a jak čistit vzduch v ložnici a dětském pokoji?

Nádech výdech

Kdo bydlí ve městě, je dennodenně obklopen toxickými látkami v ovzduší ze všech stran. Venku tomu sice nelze zabránit, ale doma je možné vzduch poměrně snadno vyčistit a zkvalitnit tak celkově vzduch, který dýcháme. Pomůže k tomu například generátor ozonu nebo jiná čistička vzduchu. V článku se zaměříme na to, proč a jak bychom měli používat čističky vzduchu, a to zejména v dětských pokojích.

Proč používat čističku vzduchu? 

Dříve než se zeptáme, jak nejlépe vyčistit vzduch v dětském pokoji či ložnici bychom se možná měli ptát, proč vlastně čističky používat. Ve městech nebo blízko silnic se setkáváme s množstvím toxických látek, výparů, kouřem. Ani na vesnici se však nevyhneme problematickým látkám v ovzduší, škodlivé mohou být také alergeny v podobě pylu, roztočů či zvířecích chlupů. Všechny tyto škodlivé látky na nás působí venku i uvnitř domu, nicméně doma se nám neustále hromadí. 

Co s tím? Nejlepší je pravidelný úklid, vyhnout se spánku v místnostech s vysokou vlhkostí, kde je potenciál vzniku plísní. Pravidelné větrání paradoxně může v tomto případě pomoci. Nejlepším řešením je však čistička vzduchu.

Není ale vhodná pouze pro alergiky a ty, co chtějí mít doma čisto. Neexistuje totiž nic jako zvyknutí si na nečistý vzduch a zvýšení odolnosti, jako je tomu například při vystavování se chladu a otužování. Naopak čím více dýcháme čistý vzduch, tím lépe. Pokud jsme tedy přes den ve městě a jsme vystaveni nečistotám a alergenům, měli bychom alespoň v ložnici vzduch čistit. Ideální je pak čistička do dětského pokoje, aby se dětem lépe spalo a měly během spánku kvalitní vzduch. 

Jak čistička funguje?

Čističky vzduchu fungují na jednoduchém principu filtrování, škodlivé látky nasají, zachytí ve filtru a ven znovu pouští vzduch očištěný o viry, bakterie, prach a další nežádoucí látky. Je ale důležité říci, že není čistička jako čistička. Existují různé typy, některé se hodí více pro domácí použití a mají různé výhody a nevýhody. 

Klasická je čistička s výměnnými filtry, které je potřeba pravidelně měnit a doba čištění je zpravidla několik hodin v závislosti na velikosti místnosti. Již zmiňovaný generátor ozonu se používá spíše jednorázově na vyčištění vzduchu a odstranění zápachu, nejčastěji v hotelech či autodílnách. Obecně je generátor ozonu schopen vyčistit místnost za velmi krátkou dobu, ta ale nesmí být během čištění a dvě hodiny po něm obývána. Některé čističky vzduchu jsou zároveň kombinované se zvlhčovačem. Vzduch tedy vyčistí a zároveň zvýší jeho vlhkost, což se může hodit hlavně v suchém prostředí nebo během topné sezóny, kdy je vzduch obecně trochu sušší. Zvlhčování vzduchu pomáhá snadnějšímu dýchání, předcházení nepříjemných příznaků jako je bolest v krku či podráždění očí.

Na co si dát při použití čističek a zvlhčovačů pozor? Důležité je pravidelné čištění a výměna filtrů. Při zanesení hrozí, že bude snížena efektivita výměny vzduchu a do ovzduší se budou uvolňovat usazené částečky prachu a toxinů.
 

autor: Jakub Janíček
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA