S mírou!
Mohlo by se zdát, že některé suroviny a potraviny jsou takzvaně mimo systém. A neškodí v jakémkoli množství. Do jisté míry je to pravda, ale měli byste se řídit pravidlem, že nic se nemá přehánět. Všeho moc škodí. A u dětského trávení to platí dvojnásob. Jakákoli nerovnováha se projeví nevolnostmi, zácpou, průjmy, zvracením, nadýmáním, refluxem, dávením nebo kožními vyrážkami, podrážděností nebo bolením bříška. A to za ten pátý čaj během odpoledne jistě nestojí.
Problémy s trávením jsou u dětí poměrně komplikované. Nemůžete jim naordinovat solné roztoky ani všemožné bylinky, semínka nebo vločky jim nechutnají a lékařský zákrok je často jen pro dospělé a u dětí se jim zdravotníci snaží z mnoha důvodů vyhnout.
Čaj nadevše
Bylinkové, ovocné, s citronem. To je trojkombinace, která chutná dětem ze všeho nejvíce. Na hořké bylinky nebo nastrouhaný zázvor je nenalákáte. Problém je ale v tom, že čaj má mimo silného aroma jednu velmi negativní vlastnost - barvivo. U ovocných čajů to nebývá velký problém, protože nemá tak silnou koncentraci, ale například černý čaj s citronem a lžičkou medu je pro zuby hotová pohroma. Snažte se tento lektvar držet na jednom hrnku denně. V opačném případě se na zubech objeví nehezký povlak a jemné zbarvení, kterého se malí rošťáci jen těžko zbaví.
Je-li dítě nachlazené nebo venku vládne nečas, nemusíte se tří porcí v jednom dni bát, ale z dlouhodobého hlediska je lepší nahradit černý čaj bylinkami vhodnými pro děti nebo ovocnými sáčky.
Bonbony jen občas
Je jen hrstka dětí, které si rády nezobnou něco sladkého. Lízátka, sušenky, oplatky, lžičku medu nebo marmelády, ovocné pudinky, zmrzlinu a pochopitelně i bonbony. Rodičů, kteří nemají doma ani jeden sáček, je opravdu hodně. Je to nejmenší možná odměna. V obchodech je nabídka poměrně široká, a tak můžete hodně ovlivnit to, co svým dětem dáváte. Pokud nechcete umělá sladidla nebo zvýrazňovače chuti, přejděte kousek vedle k regálu s cukrovinkami, které jsou více “přírodní”. Děti budou nadšené a jejich zuby a střeva nedostanou takový zásah. Na druhou stranu to neznamená, že jejich konzumace může být neomezená.
Časté zobání bonbonů nesvědčí zubům. Ale nadměrný příjem cukrů může oslabit imunitní systém a přivolat infekce a záněty, vyvolat potíže s močením (například pálení) nebo způsobit úporné zácpy. Nehledě na to, že by se bonbony neměly používat jako psychologické odměny. Občas ano, ale rozhodně ne jako pravidlo.
Pečivo na hraně
Na rovinu. Nemáte-li alergii na lepek, nemá smysl se pečiva zbavovat. Bílé rohlíky jsou jedna věc, žitné pečivo nebo posypka ze semínek ta druhá. Pokud zajistíte dostatečný příjem bílkovin, ovoce a zeleniny, ořechů, zdravých tuků a hrstky laskomin, můžete s klidným svědomím přidat i pečivo. Do dětského jídelníčku rozhodně patří. Dávejte si ale pozor na příliš monotónní složení. Houska na tisíc způsobů s různými druhy pomazánek to nespasí.
Střídejte bílé pečivo, žito, špaldu, pohanku, oves. Zkuste cizrnu, nebo čirok, slunečnicové semínka a quinou. Fantazii se meze nekladou, děti rozličné chutě ocení a střeva vám budou děkovat.