Přejít k hlavnímu obsahu

Co se také může hodit přibalit do tašky do porodnice

Výbavička do porodnice

„Zasloužilé“ maminky již vědí, ale prvorodičkám může jít z té hromady informací, kterou během těhotenství získaly, hlava kolem. Konec 35. týdne těhotenství se blíží a tak je nejvyšší čas dát dohromady tašku s věcmi do porodnice. Seznam základních věcí v různé obdobě dává pro ulehčení nastávajícím maminkám porodnice. Jsou ale věci, které tam nenajdete, a přitom mohou přijít vhod. Vytipovali jsme pro vás 5 vychytávek do porodnice.

Nafukovací kruh

Ne, nejde o tiskovou chybu. Ani nepředpokládáme, že by nastávající maminka vyrazila místo do pražské porodnice v Podolí do sousedního plaveckého bazénu. Při porodu často dochází k epiziotomii, neboli chirurgickému nástřihu v oblasti hráze, jak se označuje oblast mezi pochvou a konečníkem. Provádí se z několika důvodů jako například pro urychlení nebo usnadnění porodu, aby nedošlo k nežádoucímu spontánnímu potrhání tkání.

Ať už proděláte šití po cíleném nástřihu, nebo přirozeném natržení, budete se cítit bolavá a opuchlá několik dní až týdnů po porodu. Právě v těchto okamžicích oceníte nafukovací kruh, který zmírní bolest při sezení. Pořídíte ho za pár korun v papírnictví a nezabere vám v tašce moc místa.

Porce vitamínů

To, že strava v porodnici neslibuje žádný gurmánský požitek, nikoho nepřekvapí. Bohužel ale postrádá i vyvážený příjem živin a důležitých vitamínů, které byste miminku měly předat prostřednictvím mateřského mléka, protože si je neumí vytvořit samo.

Doplňky stravy pro těhotné a kojící maminky mohou být řešením. Měly by obsahovat zejména DHA, jód a kyselinu listovou. I když s kyselinou listovou to není tak snadné.

Organismus ji využije až v okamžiku, kdy je metabolizovaná na foláty. Komplikaci způsobuje fakt, že každá druhá žena neumí díky genetické vadě optimálně kyselinu listovou na foláty zpracovat a dostatečně je využít. Tuto zdravotní obtíž lze obejít podáváním aktivního folátu 5-metyltetrahydrofolátu tzv. Metafolinu, který se přidává do některých těhotenských vitamínů.

Tělo v cajku

Ať už jste rodila císařem, nebo přirozenou cestou, tak je nutné dbát na zvýšenou osobní hygienu. Při zavinování dělohy po porodu do původního stavu dochází k poporodnímu krvácení tzv. vyplavování očistků.

Jedná se o zbytky krevních sraženin, zbytky placenty a plodových obalů. V prvních dnech mají očistky tmavě červenou barvu díky směsi krve a mízní tekutiny a postupem šestinedělí, jak se porodní cesty hojí, světlají.

Kontrakce při kojení mají vliv na odtok očistků. Intimní hygiena by tak měla probíhat po každém vymočení, stolici a kojení. Můžete zkusit i gely na intimní hygienu s antibakteriálními přísadami. Samozřejmostí po každé intimní hygieně je i výměna savých vložek a umytí rukou.

Láhev po ruce

Během porodu, přestože může trvat několik hodin, platí striktní zákaz konzumace jídla a omezení konzumace nápojů. Má to svůj důvod. Pokud by byli lékaři nuceni přistoupit k anestezii. Během narkózy člověk s plným žaludkem zvrací, hrozí tedy vdechnutí zvratků nebo zánět plic. Ohledně nápojů jsou lékaři během porodu benevolentnější.

Po malých doušcích většinou lze pít čistou neperlivou vodu nebo slabý čaj. Není divu, že po porodu pak značná část maminek bojuje s pocitem neuhasínající žízně, který se prohlubuje i během kojení díky vyplavovanému oxytocinu. Mějte po ruce láhev neperlivé neochucené vody, nebo požádejte partnera, aby vám do porodnice během návštěvy přinesl termosku s čajem. Může se jednat o slabý málo slazený ovocný čaj, nebo bylinkový. V lékárně seženete již namíchané čajové směsi, které příznivě ovlivňují tvorbu mateřského mléka (např. Megafyt).

Chytrá maminka má chytrý telefon

Teprve v porodnici plně oceníte výdobytky moderní doby jako je chytrý telefon. Díky mnohým funkcím můžete pořizovat a on-line sdílet první snímky vašeho drobečka nejen přes mms, ale i různé sociální sítě.

Řada porodnic má již k dispozici wifi. Pokud se ostýcháte zeptat svého lékaře na choulostivé intimní otázky, abyste nevypadala hloupě (i když obavy nejsou na místě), můžete si je v mžiku vyhledat na internetu.

Maminkovských diskusních fór, kde sdílí své zkušenosti, je celá řada. Díky chytrému telefonu navíc můžete svým blízkým poradit, co by vám do porodnice mohli přinést, co vám schází, či na co máte chuť. Pokud nemůžete spát, chytrý telefon vás zabaví. Bez obav, že byste rušila ostatní maminky, si můžete hrát hry, nebo třeba poslouchat hudbu. Hlavně nezapomenout sluchátka a nabíječku.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.