Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: potenciální rodiče, jste připraveni mít děti?

Rodina

Začali jste si tedy pohrávat s myšlenkou stát se rodičem? Říkáte si, jak je to vzrušující? Nebo snad děsivé? Anebo na dlouhou úvahu?

Abych vám pomohla se rozhodnout, zda jste připraveni mít děti, sestavila jsem tento mini kvíz. Přestože u něj nebylo lékařsky ani vědecky prokázáno, že skutečně určuje, zda byste měli mít děti, pro zábavu a pro určitou orientaci vám jej doporučuji vyzkoušet. Zde je!

Jaké věci by potenciální rodiče měli zvážit, než se rozhodnou pro děti?

 

Jak stabilní je váš vztah?

Ne, neříkám, že musíte být vdaná. Avšak v každém případě byste měla mít jistotu o bezpečnosti a délce trvání této „pouti“.
Jestliže se nad vaším vztahem vznášejí nějaké otazníky, ať už jde o nevěru, zneužívání, nebo přetrvávající hádky, pravděpodobně je dobrý nápad dítě odložit (na později, nikoliv do babyboxu).

Ačkoli některé ženy jsou přesvědčeni, že dítě je dobrý způsob pro nápravu nebo posílení vztahu, věřte mi následující: děti přinášejí novou dynamiku a řadu výzev, jež mohou způsobit přesný opak, jestliže váš vztah stojí na nejistých základech.

Jak vypadá vaše finanční situace?

Banka vám (naštěstí) nemůže zakázat „udělat“ děti, pakliže nemáte dostatečně tučné konto. Ovšem pokud jde o finance, plánování vaší budoucnosti rozhodně neuškodí.

Vezměte v potaz veškeré náklady spojené s narozením dítěte, včetně:

•    Nábytku
•    Kojenecké výbavy
•    Dětského oblečení
•    Příkrmů, případně i kojeneckých formulí

Stanovte si váš rodinný rozpočet v dlouhodobém horizontu: minimálně na prvních pár měsíců života vašeho dítěte, ale nejlépe na prvních několik let mateřství. 
Jestliže nyní zpozorujete osobní finanční situaci jako nepříznivou, může se vyplatit vyčkat na její zlepšení.

Kolik je vám let?

Biologicky vzato, ideální věk pro narození dítěte je okolo dvaceti let (a psychologicky nikdy). Důvodem je, že vaše oocyty, tedy buňky ve vaječnících, z níž se buněčným dělením vyvíjí vajíčko, jsou čerstvé a váš reprodukční systém je na svém vrcholu.

Není náhoda, že ženy ve svých dvaceti letech vykazují nejnižší míru obav z porodu, jako je:

•    Mimoděložní těhotenství
•    Neplodnost
•    Potrat
•    Porod mrtvého dítěte

Z finančního a sociálního hlediska je často dobré mít už něco za sebou, ale ten ideální čas je pro každou ženu jiný. Rozmezí mezi 18 až 30 je pravděpodobně vaše nejlepší sázka.

Máte ráda děti?

Ani toto nemusí znamenat rozhodný obrat situace. Znám spoustu lidí, kteří doslova nenávidí děti, až na ty vlastní. Ačkoli pokud miminka, batolata a obecně děti skutečně nemůžete ani cítit, možná pro vás bude lepší volbou domácí mazlíček.

Jak jste se rozhodli: mít, či nemít děti? Který faktor naklonil ručičku váhy na jakou stranu? Ovlivnili druzí lidé vaše rozhodnutí? Pokud ano, jak? Dejte nám vědět v komentářích!
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.