Přejít k hlavnímu obsahu

Doplňky stravy nebo spory u zdravých potravin?

Zelenina

Děti nemají všechny ty superpotraviny příliš v lásce. Není se čemu divit. Ani dospělí jim moc neholdují. Je ale lepší troška stresu a přesvědčování nebo klasický nákup v lékárně, kde za vyšší stovky korun pořídíte pár bonbonku se všemi vitamíny?  

Představy versus realita  

Každá nastávající maminka má jasnou představu o tom, co bude její dítě jíst. Hlavně zdravě. Lesní ovoce, zeleninové krémy, mléčné výrobky. Sezónně. Žádné vybírání. Žádné polotovary. Žádné kejkle. Plán je to hezký, promyšlený a dobře nastavený. Jen škoda, že v drtivé většině případě děti rodiče udolají a ti pak musí hledat kličky, jak se maximálně držet svých představ a zároveň respektovat chutě a přání dítěte. A právě to je ten moment, kdy přichází na scénu doplňky stravy. Opěvované i nenáviděné, nepostradatelné i přeceňované. Těžko říct, jak to s nimi vlastně je. Každopádně chybí jen v málokterém dětském stravovacím plánu.  

S dětmi je potíž. Nechtějí špenát, nechtějí brokolici, nechtějí ani zázvor. Všechno je jim proti srsti. Jak do nich ale dostat všechny potřebné nutrienty, které podporují správný vývoj, růst a kognitivní funkce? Není to totiž jen jídlo a trojlístek snídaně-oběd-večeře se spoustou stresu a uplatňování rodičovské autority. Všechny suroviny mají svůj význam a většinou pozitivní vliv na fungování těla. Tak proč je pro děti tak těžké to pochopit. Vykrajujete zvířátka a tvary, aranžujete kuličky borůvek a doplňuje proužky tvrdého sýru. S každou porcí ze sebe vydáte maximum a těm malým rošťákům to ani tak nevoní. Mnohem radši mají doplňky stravy. Gelová kapsle je pro ně asi zábavnější. Otázkou zůstává, co je finančně dostupnější, co je zdravější a co je z dlouhodobého hlediska přijatelnější.  

Doplňky stravy? Ano  

Na druhou stranu je v České republice poměrně hodně rodičů, kteří svým dětem dopřávají doplňky stravy i v případě, že mají pestrý jídelníček a nic jim neschází. Jde totiž o cílenou ochranu organismu, který obzvláště v nižším věku není schopný účinně a rychle bojovat se všemi negativními vlivy zvenčí. Většina potíží přichází po ukončení kojení. Do té doby je imunitní systém z velké části pod ochrannými křídly matky, ale po poslední “kapce” se musí tělo s ataky různých infekcí, nemocí, zánětů nebo nachlazení vyrovnávat samo. A právě s tím pomáhají doplňky stravy. Na druhou je třeba myslet na to, že je to stále jen doplněk a v žádné své formě - oleje, kapsle nebo čím dál oblíbenější bonbony nenahrazuje klasické jídlo.  

Rybí olej  

Není příliš oblíbený. A není se čemu divit. Smrdí, páchne, zavání. Olejová konzistence v kombinaci s nepříjemnou pachutí je pro většinu dětí nestravitelná. Naštěstí není olej jedinou formou, jak ho přijmout. Kapsle zvládnou bez větších potíží tříleté děti.  

Přesto všechno je rybí tuk jedním z nejužívanějších doplňků stravy vůbec a děti ho dostávají už od prvních měsíců věku. Jeho zdravotní přínos je totiž nepopiratelný a k dnešku ho potvrdily desítky studií. Ve výzkumech, kdy byly děti rozděleny do skupiny na skutečný olej a rostlinnou variantu (placebo), rybí tuk mnohokrát zvítězil a dokázal, že umí regulovat hladinu cholesterolu a krevní tlak, zlepšuje soustředěnost, brání hyperaktivitě, pomáhá bystřit kognitivní funkce (a tím pomáhat při čtení, jemné motorice a při rozvoji řeči), zabraňuje diabetu, obezitě a kardiovaskulárním onemocněním.  

Rakytník  

Oranžové plody a větve s velmi ostrými trny. Vypěstovat ho je poměrně jednoduché a rychlé, ale jeho sběr je často nad lidské síly. Není divu, že se lidé vzdají vidiny vlastní produkce a výrobek si koupí hotový - olej, kapsle, čaje a spoustu dalších variant. Rakytník se zaměřuje především na zocelení imunitního systému a podporu trávení. Obzvláště druhý bod se často podceňuje. Pravidelný příjem výtažku z bobulí ale předchází zácpám a průjmům a posiluje tělo, aby bylo schopné vyrovnat se s bacily, nemocemi, viry a infekcemi.  

Probiotika   

Hodně se o nich mluví, jen hrstka ví, o co se jedná, a jen zanedbatelné množství dětí je pravidelně užívá. Jde o hodně podceňovanou záležitost. Je to protiklad slova “antiobiotikum”. Kultury mikroskopických organismů mají za úkol pomáhat při trávení, posilovat imunitu, zneškodnit bakterie hned v zárodku a udržovat v těle vyrovnanou hladinu vitamínů a minerálů (především těch, které jsou z běžné stravy hůře dostupné, jako je vitamín K). Sama o sobě probiotika neléči, jde o podpůrný prostředek nebo právě doplněk stravy, který lze užívat nárazově nebo permanentně. Pokud dítěti tento typ posílení zdraví vyhovuje a prospívá, můžete časem zařadit i prebiotika (tzv. potravu pro bakterie), která se s probiotiky skvěle doplňuje a vzájemně posilují svoje účinky. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA