Nepodceňujte péči o zuby během těhotenství. Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů. | Těhotenství.cz

Nepodceňujte péči o zuby během těhotenství. Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů.

Nepodceňujte péči o zuby během těhotenství. Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů. - Těhotenství.cz

Jakmile se vám miminkoinfo-icon narodí, jistě se budete usmívat víc než kdy jindy. Neberte ale úsměv za samozřejmost:  ignorování zubní hygieny v těhotenstvíinfo-icon se nemusí vyplatit.

Vyšší kazivost zubů v těhotenství bývá způsobena vyššími nároky organizmu těhotné na hospodaření s vápníkem a ta mnohdy trpí jeho nedostatkem.  O radách na příjem vápníku v těhotenství, si můžete přečíst zde. Problémy mohou začít již brzy v těhotenství, když vaše tělo produkuje více estrogenu a progesteronu. Tento skok hladiny hormonů způsobí, že dásně reagují různě na bakterie v plaku a to může vést k infekci dásní a zánětu dásní. Ve druhém a třetím měsíci těhotenství si pak mnoho žen začne uvědomovat otokyinfo-icon, citlivost, zarudnutí a krváceníinfo-icon dásní.
Zánět dásní, pokud je neléčený, může přerůst do vážného stavu známého jako jako paradentóza. V této druhé fázi útočí na kosti a tkáně, které podporují zubyinfo-icon. Bakterie v plaku také posílají toxiny do krevního řečiště, přes placentu tak mohou omezit růst plodu.
Jakákoliv infekceinfo-icon během těhotenství zvyšuje riziko předčasného porodu nebo narození dítěte s nízkou porodní hmotností.  Ženám se závažným onemocněním dásní hrozí sedmkrát větší pravděpodobnost předčasného porodu nebo že bude narozené dítěinfo-icon příliš malé. Takže je velmi důležité, udržet si po celé těhotenství zdravý chrupinfo-icon.

Pro minimalizaci rizikainfo-icon problémů se zuby, začněte těhotenství se zdravým chrupem. Ideální je pravidelná péče a případné veškeré problémy nechat vyléčit ještě dříve než otěhotníte. Pokud jste tak neučinili před početím, domluvte si prohlídku v prvním trimestru, ale nezapomeňte oznámit svému stomatologovi, že jste těhotná. Za celé těhotenství byste měla navštívit zubního lékaře nejméně dvakrát.

Zubní rentgenové vyšetření v těhotenstvíinfo-icon by v podstatě mělo být bezpečné. Jednak nevystavujete bříško a dělohu záření a navíc vám tělo chrání olověná zástěra. Nicméně tato vyšetřeníinfo-icon jsou spíše preventivní a bylo by vhodné odložit je až na období po porodu.

Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů a je lepší podchytit včas počínající kaz než čekat, až vám pro bolestiinfo-icon stejně nezbude nic jiného než lékaře vyhledat!

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Témata: 
Podobné příspěvky jako: Nepodceňujte péči o zuby během těhotenství. Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů.

Tipy jak pečovat o zuby, když jste těhotná

Během těhotenstvíinfo-icon se mění hladina hormonů a zvýší se krevní oběh, což může způsobit zarudnutí, otoky...

6 nepříjemností, které vás mohou potkat během devíti měsíců

1. Inkontinenceinfo-icon - Lehká inkontinence (únik moči...

Novinka proti těhotenským nevolnostem

Těhotenská nevolnost trápí v době těhotenstvíinfo-icon až tři čtvrtiny gravidních žen. Žaludeční nevolnost pak patří k nejčastějším zdravotním potížím všech...

Vysoký krevní tlak v těhotenství - hypertenze

Může být jen mírně, ale také závažně zvýšený. Mohou jej doprovázet různé příznaky, nebo vůbec žádné. Mezi nejčastější patří - bolesti hlavy, zvracení, poruchy vidění. S vysokým krevním tlakem se mohou projevit další příznaky, které ukazují na nebezpečný stav vznikající v těhotenství - tzv....

6 varovných příznaků možných potíží v 1.trimestru těhotenství

Začátek těhotenstvíinfo-icon je emocionální a vzrušující období, zvláště pokud čekáte první dítě...