Odtok plodové vody | Těhotenství.cz

Odtok plodové vody

Odtok plodové vody - Těhotenství.cz

Množství plodové vody v bříšku během těhotenstvíinfo-icon postupně přibývá. Ke konci těhotenství může plodové vody být i 1,2 litru. Plodová vodainfo-icon umožňuje miminku pohybovat se, chrání ho v případě nárazu do vašeho bříška, udržuje teplotu atd. Prasknutí plodové vodyinfo-icon a odtok plodové vodyinfo-icon vás ale může překvapit. Přečtěte si proto souhrnné informace, jak poznat že se jedná skutečně o odtok plodové vody, zda může být miminkoinfo-icon ohroženo, pokud voda odteče a další odpovědi na toto téma.

Únik plodové vody - příznakyinfo-icon

Ke konci těhotenství se vám občas může stát, že budete mít mokré kalhotky. Důvodů tohoto stavu může být více:

  • Vytváří se lehká inkontinenceinfo-icon močová (únik močiinfo-icon), která na konci těhoten­ství bývá způsobená tlakem dělohy na močový měchýř.
  • Na konci těhotenství jsou sliznice pochvy, močové trubice, dělohy a břišní stěny v malé pánvi prosáklé a je možné, že tekutinyinfo-icon z tkání se filtrují do pochvy a vy máte pocit mokrých kalhotek.
  • Může to být vaginální výtok - kvasinkový či jiný bakteriální, ten je ovšem nutné léčit vhodným preparátem od lékaře. Nedoporučuje se podobné problé­my léčit svépomocí, je třeba vyhledat lékaře.
  • Také se opravdu může jednat o odtékání plodové vody. Tento fakt můžete diagnostikovat snadno doma testem průsaku plodové vody AL-Sense Kit a pokud tuto možnost nemáte, odjeďte na porodní sál, kde situaci zhodno­tí. Nečekejte do poradny.

Jak vypadá plodová voda?

Plodovou vodu poznáte tak, že bude čirá nebo lehce zkalená doběla. Někdy mohou být vidět i vločky mázku (mázek - tukové krytí tělíčka plodu). Jestliže by se v plo­dové vodě objevily jiné příměsi (krev, stolice plodu), které způsobí její zbarvení do zelena, oranžova, hnědá či kašovitou konzistenci, jde o stav akutního ohrože­ní plodu a je nutné ihned odjet na porodní sál!

Plodová voda neodtéká najednou, ale postupně a poslední zbytek (zadní voda plodová) až při porodu tělíčka děťátka. Miminko tedy nezůstává v děloze úplně bez vody. Na konci těhotenství je plodové vody ko­lem 1000 ml. I při postupném odtékání i malého množství plodové vody máte subjektivně dojem, že jde o množství mnohem větší, než ve skutečnosti je. Množství plodové vody zůstává v průběhu těhotenství poměrně stálé. Nepře­tržitě se vstřebává a zase tvoří, takže je jí stále dostatek.

V ideálním případě je nejvhodnější, jestliže plodová voda odteče zhruba v po­lovině I. doby porodní. To znamená, že porodní brankainfo-icon je rozevřená asi z polo­viny (5 cm). Do této doby slouží zachovalý vak blan s plodovou vodou, který má velký objem, k rychlejšímu uvolňování porodních cest, protože hlavička dítěte, která je k otevírání porodních cest ideální, je ještě příliš vysoko.

Přibližně v polovině I. doby porodní sestoupí hlavička do pánevního vchodu a je na místě, aby plodová voda odtekla a hlavička dítěte začala sama porodní kanál otevírat. Je totiž nejpevnější a největší částí tělíčka děťátka a proto udělá nejvíce práceinfo-icon. Když ovšem plodová voda odteče dříve nebo později, nic se ne­děje a porodinfo-icon běží také bez problémů dál.

V případě, že plodová voda neodteče do doby, kdy by byl odtok žádoucí a jste již v porodnici, provádí se dirupce vaku blan (umělé mechanické protržení vaku blan). Jde o úkon jednoduchý a nebolestivý, který vždy provádí porodní asistentkainfo-icon nebo lékař při kontrakci během vaginálního vyšetřeníinfo-icon pomocí malého háčku. Výkon je naprosto bezpečný pro matku i dítěinfo-icon. Tím, že odteče část plodové vody, klesne hlavička dítěte do pánve a napomáhá procesu otevírání porodních cest díky svému objemu a tvrdosti.

 

Těhotenství.cz, M.Mikulandová-Studioprozeny.cz, Foto: Pixmac

Podobné příspěvky jako: Odtok plodové vody

Je možné, že plodová voda neodteče sama?

Ano. V případě, že plodová vodainfo-icon neodteče do doby, kdy by byl odtok žádoucí a jste již v...

Neškodí miminku, když zůstane v děloze bez vody?

Plodová vodainfo-icon neodteče nikdy všechna najednou. Odtéká postupně v průběhu celého porodu. Zadní voda plodová...

Kolik je plodové vody? Odteče najednou?

Plodová vodainfo-icon neodtéká najednou, ale postupně a poslední zbytek (zadní voda plodová) až při porodu tělíčka...

Změní se charakter kontrakcí po odtoku plodové vody? Zrychlí se porod?

Na obě otázky mohu odpovědět, že ano. Částečným vyprázdněním dělohy, které způsobí odtékající plodová vodainfo-icon...

Je možné, že nepoznám, že mi odtekla plodová voda? Dá se s něčím zaměnit?

Odtok plodové vodyinfo-icon může laik opravdu zaměnit s odchodem hlenové zátky, těhotenským výtokem nebo bakteriálním...