Objem mozku se prý v těhotenství zmenšuje, což ovlivňuje koncentraci a paměť | Těhotenství.cz

Objem mozku se prý v těhotenství zmenšuje, což ovlivňuje koncentraci a paměť

Objem mozku se prý v těhotenství zmenšuje, což ovlivňuje koncentraci a paměť - Těhotenství.cz

Máte pocit, že jste v těhotenstvíinfo-icon poněkud více zapomnětlivá než obvykle? Ztrácíte klíče, zapomínáte na schůzky, na plánované těhotenské vyšetřeníinfo-icon a celkově se cítíte jako popleta? Netrapte se - výzkuminfo-icon ukazuje, že těhotenství  skutečně mozek ovlivňuje!
Samozřejmě se nemusíte bát, že budete během těhotenství  hloupější, to skutečně ne! Ale nedávné vědecké studie ukazují určitou souvislost mezi objemy mozkových buněk a devíti měsíci těhotenství.

Tým britských výzkumníků použil magnetickou rezonanci k naskenování mozků 10 těhotných žen, které byly ve svých dvou posledních měsících těhotenství. Totéž pak zopakoval ještě jednou za dva měsíce a naposledy šest měsíců po porodu. Původním cílem projektu bylo hledat změnyinfo-icon v mozku u těhotných žen s preeklampsií. Šokujícím zjištěním tak bylo, že mozky žen byly menší během těhotenství, než po porodu. „Objem mozku se tedy v těhotenství skutečně zmenšuje. Změny nejsou tak velké, ale jsou měřitelné. " říká Dr.Holdcroft, členka výzkumného týmu.  

Jiný výzkum provedený na začátku loňského roku na University of Southern California naznačuje, že mozky těhotných žen se nejen zmenšují, ale také trpí narušením kognitivní funkce (Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly). Účastníci výzkumu dokonce nazvaly těhotenství jako "velký útoku na mozek".  Při výzkumu bylo testováno 19 vysoce vzdělaných těhotných žen, jejichž průměrné IQinfo-icon bylo kolem 110. Všechny ženy prokázaly zhoršenou koncentraci a krátkodobou paměť, kromě toho byla snížena jejich schopnost učit se a zapamatovat si nové informace.

Nebojte se ale - je to jen dočasné! Zmenšení mozku je součástí mnoha běžných změn těla, které proběhnou u těhotných žen. Naštěstí se vše po porodu vrátí zpět do normální velikosti.
Do té doby mohou nastávající maminky kompenzovat svoji případnou zapomětlivost pomocí diářů, upozornění v telefonech, posíláním e-mailů sami sobě, atd.  A apelovat na laskavost blízkého okolí: „Promiňte, ale jsem těhotná a kapacita mého mozku se díky tomu zmenšila!“  Nebo si mohou pořídit tričko s nápisem: "Dítěinfo-icon ve voze. Mozek bude zpět do devíti měsíců.“

Těhotenství.cz, Foto:Pixmac

Kategorie: 
Podobné příspěvky jako: Objem mozku se prý v těhotenství zmenšuje, což ovlivňuje koncentraci a paměť

Jak to vypadá když jsou v bříšku dvě miminka?

Podívejte se na krásný sestřih videí bříška maminky, která čeká dvojčátka...

Chcete mít zajímavou památku na své těhotenství ve formě videa? Nechte se inspirovat…

Zatímco některé nastávající maminky zaznamenávají průběh svého těhotenstvíinfo-icon na fotografiích, Mark a Anna se rozhodli zvěčnit jedinečné okamžiky...

Vyšší riziko nádoru prsu mají i starší prvorodičky

Za posledních deset let vzrostla incidence nádorů prsu u žen o 10 %, od roku 1994 pak o 17 %. Vyplývá to ze Zprávy o zdravíinfo-icon obyvatel České republiky,...

Světový týden respektu k porodu v podmínkách nerespektujícího českého porodnictví

„První, co ženy v českých porodnicích dostanou, je nedostatek svobody. Následuje nástřih a separace dítěte." To jsou slova nedávno zesnulého dánského lékaře Marsdena Wagnera, světové kapacity na poli porodnictví a propagátora humanizace porodnictví o běžné praxi v českým porodnicích.

...

Téměř polovina Evropanů se mylně domnívá, že antibiotika působí proti nachlazení a chřipce

U příležitosti již sedmého Evropského antibiotického dne, který každoročně připadá  na 18. listopadu, zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí data o stavu rezistence bakterií k antibiotikům.

Evropský antibiotický...