Přejít k hlavnímu obsahu

Jóga může pomoci zmírnit deprese u těhotných

Jóga může pomoci zmírnit deprese u těhotných

Nový výzkum naznačuje, že prenatální program na cvičení jógy může být vhodný, bezpečný a efektivní zásah jak zmírnit příznaky deprese u těhotných žen.

Výzkum jógy v těhotenství

Výzkumu se zúčastnilo 34 těhotných žen, které trpěly v průběhu těhotenství depresemi. Tyto ženy navštěvovaly po dobu 10 týdnů kurzy jógy a byly rovněž vyzvány, aby jógu cvičily i doma. Cvičební program jógy neobsahoval žádné poradenství nebo jiné terapie, jak se vypořádat s depresí. V pravidelných časových intervalech vědci hodnotili depresivní příznaky žen, účast na kurzech jógy, pravidelnost domácího cvičení jógy a změny nálad, za použití standardizovaného dotazníku. Všechny ženy obdržely písemné lékařské svolení od svého prenatálního lékaře a vědci se rovněž ptali žen v pravidelných intervalech na jakékoli nežádoucí účinky.

Výsledky výzkumu jsou velmi slibné: i když se nejednalo o definitivní studii, ale šlo o pilotní výzkum, dá se říci, že výsledky jsou pozitivní a úrovně depresí u žen v průběhu cvičebních kurzů prokazatelně klesli. Projekt si tak rozhodně zaslouží další pokračování.

Hlavní autorka výzkumu Cynthia Battle (Brown University) řekla, že vycházela z předchozího výzkumu, kdy zjistila, že těhotné ženy s depresemi se často zdráhají užívat léky a některé mají také jiné potíže, které souvisí s individuální psychoterapií. Když se jich proto zeptala, jaké léčení depresí by mohlo být pro ně přínosné, některé zmínily jógu.Je to tedy opravdu o snaze pomoci vytvořit širší škálu možností, které vyhovují ženám, zažívajícím tyto druhy nepravidelností v průběhu těhotenství.“ Uvedla autorka výzkumu C.Battle.

Čtěte také:

Cvičení jógy pro 1.trimestr těhotenství

Jóga pro 2. trimestr těhotenství

Jóga pro 3. trimestr těhotenství

Těhotenství a miminko snadno a rychle? Cvičte hormonální jógu

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.