Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenské komplikace: Preeklampsie a gestační diabetes

preeklampsie, rizikové těhotenství, těhotenská cukrovka

Těhotenství je jedinečným obdobím, které přináší mnoho radosti, očekávání a emocí, ale zároveň může být i obdobím, kdy se objevují těhotenské komplikace, které mohou ženy a jejich plody ohrožovat. V tomto článku se podíváme na některé z těchto komplikací, jako je preeklampsie, gestační diabetes a další rizika, a jaké jsou možnosti včasné léčby a prevence.

Těhotenská preeklampsie

Preeklampsie je jednou z nejzávažnějších těhotenských komplikací a obvykle se projevuje v druhé polovině těhotenství. Symptomy mohou zahrnovat vysoký krevní tlak, otoky a přítomnost bílkoviny v moči. Tato komplikace může ovlivnit fungování ledvin a jater a může být velmi nebezpečná pro matku i plod. Je důležité, aby byla preeklampsie pečlivě monitorována lékařem, aby bylo možné přijmout vhodná opatření a minimalizovat rizika.

„Test je určen těhotným ženám s rizikem preeklampsie. Tedy těm, kterým vyšel pozitivně screening na riziko preeklampsie, mají preeklampsii, eklampsii nebo HELLP syndrom v osobní anamnéze, nebo jim byl při vyšetření naměřen opakovaně vysoký krevní tlak,“ vysvětluje MUDr. Michal Koucký, PhD., vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze a vedoucí výzkumu příčin a prevence předčasného porodu pro Deník.cz.

Prevence preeklampsie je obtížná, ale některé studie ukazují, že vhodná výživa, dostatek vitamínu D a hladina vápníku mohou snížit riziko této komplikace.

Gestační diabetes neboli těhotenská cukrovka

Gestační diabetes je forma diabetu, která se objevuje v těhotenství a obvykle mizí po porodu.  Správná péče a strava jsou klíčové pro kontrolu hladiny cukru v krvi. V některých případech může být nutné podávání inzulínu. Léčba gestačního diabetu pomáhá minimalizovat komplikace, jako je vysoký krevní tlak, velká narozená hmotnost dítěte a problémy s porodem.

„Doporučujeme zjistit si výsledek testu u svého gynekologa co nejdříve (obvykle jsou k dispozici do druhého dne). Občas se stává, že se těhotná žena dozví diagnózu cukrovky až na další kontrole po několika týdnech, což oddaluje potřebnou léčbu,“ říká MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. v rozhovoru pro Dia Máma, průvodce těhotenskou cukrovkou.

„Po zjištění cukrovky máte být co nejdříve odeslána do diabetologické poradny, která zajišťuje vstupní edukaci, léčbu a průběžné kontroly do porodu. K průběžným kontrolám je nezbytné domácí měření hladin krevního cukru (glykémií) na osobním glukometru,“ zakončuje Krejčí.

Prevence gestačního diabetu zahrnuje zdravou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a udržování zdravé váhy před těhotenstvím.

Preeklampsie, gestační diabetes a další problémy mohou mít vážný vliv na zdraví matky i plodu. Proto je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a podstupovat doporučené testy a vyšetření, aby bylo možné komplikace včas detekovat a řešit. S odpovídající péčí a podporou je možné minimalizovat rizika a zajistit zdravé těhotenství a bezpečný příchod nového člena rodiny.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA