Limit „životaschopnosti" pro předčasně narozené děti je mezi 22 a 25 týdnem těhotenství | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

Limit „životaschopnosti" pro předčasně narozené děti je mezi 22 a 25 týdnem těhotenství

Limit „životaschopnosti" pro předčasně narozené děti je mezi 22 a 25 týdnem těhotenství - Těhotenství.cz

Nedávný výzkuminfo-icon provedený ve Španělsku Společností pro neonatologii, se zabýval analýzou přežití předčasně narozených dětí z těhotenstvíinfo-icon kratších než 26 týdnů. Normální termín pro narození dítěte je mezi 37 a 42 týdnem těhotenství.

Údaje byly čerpány z národní databáze, která shromažďuje informace o všech narozených dětech s hmotností nižší než 1,5 kg. Tato databáze je neustále aktualizována a slouží ke zjišťování výsledků péče poskytované těmto předčasně narozeným dětem z těhotenství kratších než 32 týdnů.

„Čím dříve se dítěinfo-icon narodí, tím více je komplikací, které vzhledem k jeho nezralosti snižují šance na přežití. A pokud dítě přežije, je vysoké riziko následků z hlediska neurologického a smyslového vývoje." Vysvětluje jeden z autorů studie F. García-Muñoz Rodrigo.
 

Podle odborníků, je tzv. limit životaschopnosti" mezi 22 a 25 týdny
Dětiinfo-icon málokdy přežijí narození ve 22.týdnu a pokud ano, je to na úkor řady trvalých komplikací a dlouhodobého pobytu v nemocnici.

Jak gestační věkinfo-icon stoupá, tak se šance na přežití zvyšují, podíl komplikací se naopak postupně snižuje. Děti narozené ve 26.týdnů, jsou považovány za životaschopné, přestože je stále velmi vysoké riziko.

Tabulkainfo-icon zobrazuje stoupající procento přežití novorozenců v závislosti na týdnu těhotenství

Týden těhotenstvíinfo-icon

% přežití

22

12,5%

23

13,1%

24

36.9%

25

55.7%

26

71,9%Autor studie na závěr uvedl, že medicína není exaktní věda, a že s každým novorozencem musí být zacházeno individuálně případ od případu.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac