Přejít k hlavnímu obsahu

Co zařadit do jídelníčku během těhotenství?

Výživa v těhotenství

Vhodná nebo nevhodná strava má přímý vliv na vývoj a růst dítěte. Jaké skupiny potravin tedy zařadit do pravidelného jídelníčku a čemu se raději vyhýbat?

Obiloviny

Celozrnné potraviny obsahují dostatek vlákniny a minerálů. Během těhotenství se často objevuje zácpa. Té pomáhá předcházet právě vláknina. Minerály podporují zdravý vývoj dítěte.

Mléko a mléčné produkty

Příjem vápníku je v období těhotenství velmi důležitý. Mléčné produkty obsahují nejen vápník (pomáhá při vývoji kostí a zubů vašeho dítěte), ale také vitamín D. Podporují trávení a produkty s obsahem probiotik mají pozitivní vliv na trávení a střeva. Zdravá střeva pozitivně působí na dobrou imunitu.

Ovoce a zelenina

Opět obsahují vlákninu. Kromě toho jsou bohaté na vitamíny a minerály. Konzumujte různé druhy ovoce a zeleniny. Velmi důležitou část představuje zelenina listová, která je dokonalým zdrojem kyseliny listové. Ta podporuje růst zárodečných tkání. Vitamín C a minerály ovlivňují dobrou obranyschopnost těla. Velkou roli hrají i antioxidanty. Ty se nacházejí v bobulovém ovoci.

Bílkoviny

Jídelníček by měl obsahovat libové druhy masa, ryby (obsahují kvalitní omega-3 mastné kyseliny – podporují vývoj mozku a zraku dítěte), vejce, luštěniny a klíčky. Tyto potraviny poskytují dostatek bílkovin. Všechny potraviny před konzumací dobře tepelně zpracujte, nekonzumujte je tepelně neupravené. Mohou obsahovat bakterie, které způsobují zdravotní komplikace vám i dítěti. Nezapomínejte ani na červené maso. Kromě obsahu kvalitních bílkovin také obsahuje železo a vitamín B.

Čemu se v těhotenství vyhýbat?

Měla byste omezit konzumaci kávy a nápojů s obsahem kofeinu. Ten zpomaluje vstřebávání železa. Díky tomu se může objevit anémie. V žádném případě nekonzumujte syrové mořské plody ani žádné syrové maso. Vhodnou potravinou nejsou ani játra. Pozor si dejte i na syrová vejce.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.