Přejít k hlavnímu obsahu

Postavení plodu

V období před porodem se může plod nacházet v různém postavení. Nejčas těji je děťátko hlavičkou dolů, už méně častěji se rodí koncem pánevním a jen v několika málo případech ještě jinak (poloha nožkami, kolínky nebo polohy šikmé a příčné). Postavení plodu má vliv na průběh a způsob porodu, ale ne musí být rozhodující.

Samozřejmě je vždy zapotřebí zvážit, jestli neexistují nějaké překážky nebo již známé komplikace, které by ukazovaly na nebezpečí nebo nemožnost porodu spontánním způsobem. Tedy, že by žena musela porodit císařským řezem. Takové důvody opravdu existují a je nutné zjistit je ještě před začátkem porodu. Většina žen je však uzpůsobena porodit dítě spontánním, tedy vaginálním způsobem.

Poloha podélná hlavičkou

Většinou se děťátko rodí směrem hlavičkou dolů. Je tomu asi v 97,5 %, tato poloha se jmenuje poloha podélná hlavičkou. Je to právě pro velikost hlavičky a její hmotnost. Většinou je hlavička miminka největší a nejtěžší, a tak je gravi­tací nucena se poměrně brzy před porodem otočit směrem dolů k porodnickému kanálu. V této pozici je fixována asi od 34. až 35. týdne těhotenství. Plod už je tak velký, že nemá šanci se příliš hýbat a otáčet, a tak miminko zůstává v této poloze až do porodu. Je to také ta nejlepší a nejvýhodnější poloha pro plod a váš porod.

Poloha podélná koncem pánevním

Další nejčastější polohou, kterou se rodí miminko je poloha podélná kon­cem pánevním. Je to poloha, kdy se dítě rodí zadečkem napřed. Tato poloha je zastoupena asi 2 %. Za předpokladu, že je žena normální postavy se zdravé vyvinutou pánví a dítě nemá více než 3 300 až 3 500 g a neexistují další známe možné komplikace, může porod proběhnout vaginálně.

Porod, kdy jde děťátko zadečkem napřed bývá obvykle trochu delší, ale při odborné péči na vysoké úrovni a za předpokladu, že se nic v průběhu porodu nezanedbá, není důvod se takového porodu obávat.

O něco delší doba trvání porodu je vysvětlena především tím, že zadeček, který v tomto případě „klestí" cestu porodním kanálem, je mnohem měkčí a o trochu menší než hlava. Tudíž mu déle trvá, než pomůže otevřít porodní cesty natolik, aby celé miminko mohlo ven. Tato doba se odhaduje asi o 3 až 4 hodiny delsi

Poloha nožkami, či kolínky a polohy šikmé a příčné

Mezi další polohy plodu počítáme polohy nožkami, kolínky a nebo polohy šikmé a příčné. V těchto případech je zapotřebí dobře zvážit situaci, polohu dítěte, velikost matky a jiné okolnosti. Tyto stavy se ale většinou řeší císařským řezem. Tato poloha se objevuje asi v 0,5 % ze všech poloh.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA