Přejít k hlavnímu obsahu

Uvažujete o návštěvě předporodního kurzu? Tady je pár informací, které se mohou hodit.

Uvažujete o návštěvě předporodního kurzu? Tady je pár informací, které se mohou hodit. - Těhotenství.cz

Předporodní kurzy dnes nabízí snad každá porodnice či rodinná centra. Co se na nich dozvíte, pro koho jsou vhodné a kdo by naopak měl zůstat doma? Podívejte se, jak probíhá fyzická a psychická příprava na porod.

Fyzická příprava na porod

Fyzická příprava na porod probíhá většinou formou cvičení a rehabilitačních procedur, které mají za cíl udržet optimální zdravotní stav budoucí maminky. Cvičit můžete v tělocvičně, ale i ve vodě. Předporodní kurz totiž často zahrnuje i aquagymnastiku. Ta má blahodárný vliv pro uvolnění svalstva, zmírňuje bolesti kloubů a páteře zatížených při těhotenství, ale především představuje pocit příjemného pohybu i s velkým bříškem.

Psychická příprava na porod

Během přednáškové části kurzů se ženy dozvídají o tělesných i psychických změnách, které s sebou těhotenství přináší, probírá se také vývoj plodu. Mnohé kurzy se věnují také významu správné životosprávy a výživy matky během těhotenství i po porodu. Součástí přednáškové části kurzu jsou také informace o péči o dítě a kojení.

Pro koho jsou vhodné předporodní kurzy

Předporodní kurzy bývají různě dlouhé, nejčastěji se však jedná o zhruba měsíční až dvouměsíční kurzy, na které nastupují maminky zhruba v šestém až sedmém měsíci těhotenství. Pro budoucí maminky jsou tyto kurzy jedinečnou přípravou na porod a šestinedělí. Dozvědí se zde podrobné informace přímo z úst zdravotnického personálu s mnohaletou zkušeností.

Kurzy jsou tedy vhodné naprosto pro všechny ženy, které nemají zdravotní komplikace v těhotenství.

Součástí předporodních kurzů bývá také návštěva porodnice, kde si můžete prohlédnout porodní sál, včetně zdravotnických pomůcek. Pokud patříte mezi slabší jedince, tuto prohlídku vynechejte.

Předporodní kurzy vedou zdravotníci, pro které je tato praxe denní rutinou, a hovořit o komplikacích při porodu jim nečiní problém, což by mohlo některé prvorodičky lehce znepokojit.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.