Přejít k hlavnímu obsahu

Nenáviděná nosní odsávačka aneb trable s rýmou

Rýma

Během prvních tří let života je dítě poměrně často nemocné. Nemusí jít o nic vážného, ale potíže se kupí a kašel střídají teploty a záněty středního ucha nekonečná rýma. Přinášíme tipy, jak se jí zbavit. 
 

Na lehkou váhu 

Dospělý člověk se umí s rýmou poměrně rychle poprat. Zadrží dech a vyfoukne vzduch ven nosem a dostane tak ven všechny nečistoty a hleny. Dítěti tato schopnost bohužel schází a trvá roky, aby pochopilo, co se po něm chce. Mimo to mají mnohem menší ústrojí, a tak se snadněji zanese a ucpe. O ideálním prostředí pro infekce nemluvě. Stačí pár dní silné rýmy a už se může nachlazení projevit v očích nebo zasáhnout uši a u jedinců s oslabenou imunitou a při častém pobytu v kolektivu dětí rozjet bolestivý zánět středního ucha. Nejen muži prožívají rýmu hůř, ale i děti bychom měli před touto komplikací “do počtu” chránit. 

Pokud se vám nedaří zbavit miminko nebo menší dítě rýmy do deseti dnů, je lepší kontaktovat lékaře a nechat prohlédnout dutiny, neřádí-li tam infekce nebo bakterie a nepokouší se o drobka viróza. Pravděpodobně odejdete s běžně dostupnými kapkami, ale lepší být pod kontrolou než se o pár týdnů později potýkat s vážnějšími komplikacemi. 

Dělení 

Není rýma jako rýma. Je to tak u dospělých i u dětí. Zatímco průhledné nudle, vodnaté a čiré jsou víceméně v pořádku a dochází při nich k čištění dutin a děti s nimi mohou bez větších problémů normálně fungovat a začlenit se do kolektivu například ve školce, u nazelenalé nebo nažloutlé rýmy buďte na pozoru. Omezte aktivity i kontakty a zahajte léčbu, aby se časem neprojevily potíže. 

Kde se vzala .. 

Nos funguje jako “klimatizace” celého těla. Uvnitř jsou jemné řasinky, kde se tvoří hlen. Díky hustému koberci a povlaku se hlen nedostane ven, ale je polykán. Pokud vnitřní ústrojí dutin nefunguje správně, vytéká ven, vzniká rýma a jsou narušeny základní funkce nosu - vysychá, je omezená průchodnost a snižuje se přirozená ochrana a hromadí hleny. 

Povinná výbava 

Do tří let věku zapomeňte na to, že by se děti samy vysmrkaly. To je téměř nereálné. Tato dovednost většinou přichází až v momentě, kdy dítě nastupuje do školky. Bez nosní odsávačky se tedy neobejdete. Je několik typů a každému - rodičům i dítěti - vyhovuje něco jiného. 

Základní je balónkový typ, který hojně využívaly předchozí generace, ale je hodně účinná i dnes. Díky jemnému tlaku a přiložení odsávačky ke straně nosu dokáže vytáhnout neuvěřitelné množství hlenů a dítěti okamžitě ulevit. Je to rychlé a bezbolestné, během noci dítě ani nevzbudíte. 

Druhá nejčastější varianta je trubičková, kdy dechem vytahujete dítěti z nosu nudle. Je sice rychlá a účinná, ale děti jí nemají příliš v lásce. Manipulace s ní je navíc někdy složitá a vyžaduje klid našich nejmenších. 

Nejlepší variantou je elektrická odsávačka. Její pořizovací cena je ale oproti základnímu balónkovému typu ale téměř desetinásobná a ne každý si ji může dovolit nebo do ní chce investovat. Pokud už se tak stane, celá řada funkcí zajistí, že bude zbavení se hlenů z nosu příjemnou a bezbolestnou záležitostí. U některých modelů je možné během procesu uklidnit dítě hravou melodií nebo problikáváním. Stačí zmáčknout a zvolit stupeň odsátí. 

Tři tipy k dobru

Od kojeneckého věku dítě zlehka otužujte. Samozřejmě nejděte do extrémů, ale maximálně v rozptylu vlažné vody. Pro děti je to velký krok, v žádném případě jim neublíží a na druhou stranu posílí imunitu a do budoucna může postavit bariéru, aby se rýma nedostavila při každé sebemenší příležitosti. 

Pomoc hledejte i na talíři. Dostatek ovoce a zeleniny, vajec a masa je pro děti důležitý nejen z pohledu růstového vývoje, ale i jako prevence proti nemocem a infekcím. Stejně důležitý je i pitný režim (ideálně obyčejná a neperlivá voda). Díky tomu se hleny rozpouštějí a neucpávají nos, samovolně vytékají a umožňují dítěti volně dýchat. 

Nepodceňujte ani podmínky v dětském pokoji. Udržujte v místnosti přirozenou teplotu. Pro spánek je ideální dobře vyvětrané prostředí s 18 stupni a matrace nastavená tak, aby dítě neleželo v jedné rovině, ale mělo hlavu zlehka podloženou. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA