Přejít k hlavnímu obsahu

Děti a sluneční brýle: frajeřinka nebo nutnost?

Sluneční brýle

Může se zdát, že seznam potřeb pro děti je téměř nekonečný. A tak se snažíte vyškrtnout vše, co je na první pohled nadbytečné. Někdy dojde řada i na sluneční brýle. Ty jsou ale na seznamu právem a dětem zpříjemní každý prosluněný den.

Léto je tu 

Každý miluje léto. Teploty letí nahoru, stačí tričko a šortky, čapka a sandály bez ponožek. Sluníčko svítí od rána do večera a pobytu venku nic nebrání. Jsou to měsíce plné pohody a zábavy. Umíte si je ale představit bez slunečních brýlí? Těžko. Jakmile vykoukne mezi mraky, nasazujete je a chráníte oči, abyste nemuseli svraštit čelo, krčit nos a dívat se do země, protože pohled jinam vám vypaluje zrak. A u dětí to není jinak. 

Nepřehánějte to! 

Ano, sluníčko bývá ostré a pohled do něj nepříjemný. Je ale rozdíl nasadit sluneční brýle dítěti, které jde zrovna do školky a tomu, co se veze v kočárku a sotva se postaví na nohy. Lidský zrak je nesmírně citlivý na podněty zvenčí a je třeba ho úzkostlivě chránit. Prokázalo se, že děti do dvou let věku přijmou zhruba polovinu slunečního záření z celkového množství za celý život. A tak rodiče blázní a nervují, že je třeba zasáhnout. Ano, ale ne slunečními brýlemi. Ty mohou malým dětem naopak uškodit. Vyvolají v nich světloplachost a mohou urychlit rozvoj některých očních vad. Do dvou let bohatě postačí, když děti kvůli jejich nedostatečné síle kůže nevystavíte dítě přímému slunci a budete dbát na pokrývku hlavy. Taková míra stínu a ochrany před sluncem bohatě postačí. Naše zeměpisná šířka jasně určuje, kdy brýle použít. Na druhou stranu pamatujte na to, že i v našich končinách jsou místa, kde je vyšší ochrana očí nezbytná. Třeba na horách. Tam je přibalte nehledě na věk dítěte. O moři to platí stejně tak. Slunce je tam o něco silnější a malí rošťáci nebudou sedět v koutě. 

Bohužel si stále hodně rodičů myslí, že bez slunečních brýlí se dítě neobejde. Naproti tomu jdou i mnozí výrobci, kteří přicházejí na trh s produkty téměř od narození. To v kupujících budí dojem, že jde o nedílnou součást výbavičky. Ano .. ale kolikrát do dvou let věku dítěte jedete k moři

Varování 

Odborníci varují před rozvojem světloplachosti, což může do budoucna dítěti hodně znepříjemnit život. Problémem je ale i tupozrakost. Tu sice pravidelné nošení slunečních brýlí nevyvolá, ale je zcela nevhodné. Oční vada má vždy přednost. Nehledě na to, že tento typ zdravotního omezení je na dlouho a s nejistým výsledkem. Naštěstí jde věda tak dopředu, že i klasické a čiré brýle s dioptriemi v sobě mají UV filtr a děti s tupozrakostí nezůstanou bez ochrany. 

Výbavička 

Pokud už dítěte oslavilo druhé narozeniny a máte za sebou návštěvu očního lékaře, slunečním brýlím nic nebrání. Je třeba je ale nosit s rozmyslem a jen na přímém slunci. Pozor na to, jako rodiče musíte být neustále ve střehu. Děti tento doplněk milují a nosily by je nonstop. To musíte utnout a malým nezbedům vysvětlit, jak se věci mají. 

Podstupte dva kroky. 

Jako první vyberte sluneční brýle. Ideální je nákup v optice, ale ne vždy je to možné. Bohatou nabídkou najdete i v drogerii nebo obchodech se zbožím všeho druhu. Záleží na vás. Pro malé děti jsou ale vhodné modely ze silikonu a s páskem kolem hlavy, který je udrží na místě a brání poničení. 

Druhý krok vás zavede do optiky (opětovně, pokud jste tam pořizovali brýle). Za drobný poplatek si můžete nechat změřit míru ochrany před UV zářením. Možná budete překvapení, nemile. Obyčejné brýle jsou téměř na nule a dítěti jste pořídili brak, který ho nijak nechrání. 

Pokud už se tedy rozhodnete pořídit malému dítěti sluneční brýle, vybírejte s rozmyslem a radši si připlaťte.

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA